KPDS Soru Bölümleri Hakkında Genel Değerlendirmeler

VERB TENSE SORULARINDA DEĞİŞİKLİKLER Adayların eskiden kolayca puan topladıkları Verb Tense soruları zamana dayalı şekilde elenir ve çözülürdü.

banner396

KPDS Soru Bölümleri Hakkında Genel Değerlendirmeler

VERB TENSE SORULARINDA DEĞİŞİKLİKLER Adayların eskiden kolayca puan topladıkları Verb Tense soruları zamana dayalı şekilde elenir ve çözülürdü.

28 Aralık 2011 Çarşamba 20:32
KPDS Soru Bölümleri Hakkında Genel Değerlendirmeler

VERB TENSE SORULARINDA DEĞİŞİKLİKLER

Adayların eskiden kolayca puan topladıkları Verb Tense soruları zamana dayalı şekilde elenir ve çözülürdü. Ancak şimdi modal yapılar ile zamana bakımından eşit olan fakat anlamca farklı olan seçenekler veriliyor.

Bundan dolayı...


VERB TENSE SORULARINDA DEĞİŞİKLİKLERAdayların eskiden kolayca puan topladıkları Verb Tense soruları zamana dayalı şekilde elenir ve çözülürdü. Ancak şimdi modal yapılar ile zamana bakımından eşit olan fakat anlamca farklı olan seçenekler veriliyor.Bundan dolayı önümüzdeki sınavlara hazırlık yapanların tenselerin yanı sıra modal ifadelere de anlam bakımından iyi hazırlanmalarını öneririm.BAĞLAÇ SORULARINDA DEĞİŞİKLİKLERDaha önceki KPDS ve ÜDS'lerde bağlaç soruları sayıca daha fazlaydı ve bir bağlaç sorulduğunda  seçenekler de bağlaçlardan oluşurdu. Bu sayede adaylar bağlaçlar yapı ve anlam bakımından sınıflandırarak daha kolay eleme ve tercihler yapabilirlerdi.Şimdi ise doğru cevabın bağlaç olduğu sorularda seçenekler içinde preposition ve garip zarflar var. Ayrıca bazı sorularda bağlaçlar ya olması gerektiği yerde değil, ya da noktalama işaretleri cümle içinden çıkartılmış durumda. ÖRNEK KPDS Kasım SORU 11/22.Bu durumda aday için soruyu anlamdan çözmek ve şansına güvenmekten başka çaresi kalmıyor. Bu tür soruları çözebilmek için iyi bağlaç, kelime ve okuma becerisi gerekmektedirPARAGRAF SORULARINDA DEĞİŞİKLİKLER2011'deki tüm ÜDS ve KPDS paragraf soruları 4'er sorudan oluşmakta ve bu sorulardan en az 2 tanesi net değildir.  Yani, "According to the passage..." şeklinde sorular yarım bırakılmıştır. Bu durumda metin üzerinde iyi çalışan ve seçenek elemeyi bilen adaylar başarılı olacaktır.Yeni nesil paragraf sorulanının çözümü için kelime bilgisi + okuma tekniği + seçenek eleme tekniği gereklidir. Paragraf soruları eskisi gibi net olmadığı için, adayların mutlaka yeni tarzda yaklaşım ve çözümlere hakim olması gerekir.ÇEVİRİ - DİYALOG - DURUM SORULARIÇeviri soruları biraz daha karmaşık hale girilmeye çalışılmış, fakat yine de özne- fiil ve anahtar kelimelere bakılarak çözümleri yapılıyor. Çeviri soruları için eskiden çalışma yapmaya gerek yokken, şimdi ise mutlaka idman yapılmalı ve cümle analizi ile çalışmalar desteklenmelidir.  Durum soruları ve diyalog soruları eskisinden pek farklı değil. Sadece Durum sorularında çeldiriciler güçlendirilmiş ve bu da zaman kaybına neden olmuştur.SIFAT - İSİM CÜMLECİKLERİNDE DEĞİŞİKLİKLERSon yapılan Kasım KPDS ve Ekim ÜDS 2011 sınavlarında  ilk 24 soruda hiç sıfat cümleciği sorusu yoktu. Sadece bir soruda seçeneklerin tümü "preposition + which" kullanılarak hazırlanmıştı. Ancak çözüm dil bilgisi ile değil, preposition becerisi ile yapılıyor14. Lead was used for centuries to make the pipes ---- water flowed from reservoirs to houses and public buildings such as baths.A) through which      B) with which         C) on which            

D) at which                   E) of whichBurada "flow through" yorumunu yapabilen aday doğru cevabı verebilir. Büyük olasılıkla yanlış yapanların neredeyse tümü "with which" demiştir. Bu soru bir preposition sorusu olmuş ve soru daha önce sorulan bir  tarzda değildi.CÜMLE TAMAMLAMA SORULARINDA DEĞİŞİKLİKLERKasım KPDS'den önce yapılan ÜDS'lerden nasıl sorulara karşılaşacağımız zaten belli olmuştu. Tenseden ve gramerden eleme yapılamayan sadece anlamdan çözülen sorular hazırlanmış. Ancak bu tür sorular için de yine çözümü kolaylaştıran yaklaşım ve bakış açıları oldukça fayda sağlamaktadırAnlaşılacağı gibi cümle tamamlama soruları bir önceki KPDS'ye göre daha zor olsa da bizi fazla şaşırtmadı açıkçası.30 Ekim ve 12 kasım'da düzenlediğimiz iki denemenin soru tarzı ile son KPDS ciddi benzerlikler taşımaktadır. Soru ve seçenek kurgusundaki değişiklikler anlama bazlı yeni yaklaşım ve çözüm teknikleri gerektiriyor. Şimdi hepimiz bu yeni soru tarzına uygun şekilde çalışmalı ve çalıştırmalıyız.ANLATIMI BOZAN CÜMLEYİ BULMAK  SORULARI (77- 80)Bu bölümdeki soruların biraz daha zorlaştığını söylesek de, temel olarak kayda değer değişiklikler yoktur. Bu soru türünde esas olan cümleler arasındaki bağlantı ve anlam bütünlüğünü kullanmaktır.PARAGRAF TAMAMLAMA SORULARI (67 - 70)

Bu bölümdeki sorular daha önceki sorularla paralellik göstermektedir. Bundan dolayı daha önce kullanılan çözüm yöntemleri ve soruları kullanabilirsiniz.AHMET AKIN - www.kpds.org


>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 28.12.2011 20:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394