Yekta Saraç Üniversite Hastaneleri Toplantısına Katıldı

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç Eskişehir Üniversite Hastaneleri Birliği Toplantısına katıldı.

banner396

Yekta Saraç Üniversite Hastaneleri Toplantısına Katıldı

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç Eskişehir Üniversite Hastaneleri Birliği Toplantısına katıldı.

26 Şubat 2016 Cuma 18:03
Yekta Saraç Üniversite Hastaneleri Toplantısına Katıldı
Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç Eskişehir Üniversite Hastaneleri Birliği Toplantısına katıldı. 

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç ve beraberindeki heyet Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde düzenlenen "Üniversite Hastaneleri Birliği 18. Toplantısı"na katıldı.
 
Üniversite hastanelerinin çözülen ve iyileştirilen sorunlarının yanı sıra diğer sorunlarının da paydaşlarla tartışıldığı ve çözüm yollarının arandığı toplantıda YÖK Başkanı Saraç ile birlikte YÖK Başkan Vekili, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu, YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu; bazı bakanlıkların üst düzey yöneticileri; hastanesi olan üniversitelerin Rektör, Rektör Yardımcısı, Dekan ve Başhekimleri de yer aldı.
 
Toplantının açılışında bir konuşma gerçekleştiren Başkan Saraç, 2547 sayılı YÖK Kanunu'nun 3. Maddesinde Uygulama ve Araştırma Merkezleri olarak tanımlanan üniversite hastanelerinin; sağlık sorunlarının çözümünde üst düzey rol aldığını, uzman ve akademisyen yetiştirdiğini, tıp eğitimi ve üçüncü basamak diye tanımlanan sağlık hizmeti verdiğini dile getirdi.

Bütün dünyada üniversite hastanelerinden beklenen en önemli işlevlerin başında, akademik mükemmeliyetin geldiğini vurgulayan Saraç, 2015 yılı verilerine göre dünyada 2420 civarında tıp fakültesi olduğunu belirterek dünyadaki ve ülkemizdeki şu istatistiki bilgilere dikkat çekti:
 
"Çin'de, Hindistan'da, ABD'de ve Brezilya'da ve diğer bazı ülkelerde tıp fakültesi sayıları 150'nin üzerinde. Dünyanın 7 milyar nüfusuna oranla 2420 tıp fakültesinden yılda ortalama 389 bin hekim mezun oluyor. Diğer taraftan 2015'te 36 ülkede hala hiç tıp fakültesi yok. Sahra Afrika'sında 26 ülkede 1 veya 2 tıp fakültesi mevcut."
 
"Ülkemizdeki Tıp Fakültesi sayılarına baktığımızda, Türkiye'de 64'ü devlet üniversitesinde ve 29'u vakıf üniversitesinde olmak üzere toplam 93 tıp fakültesi var. Bu fakültelerdeki öğrenci sayımız 52 bin, öğretim üyesi sayımız 12 bin civarında… 2014 yılı verilerine göre, Türkiye'deki hekim sayısı 130 bin civarında, bunların 28.500'ü üniversitelerde…"
 
Türkiye'de hastanelere yatan hastaların yüzde 15'inin, polikliniğe başvuranların da yüzde 8'inin üniversite hastanelerinde tedavi olduğunu belirten Başkan Saraç, "Bu hastaların neredeyse tamamı başka hastaneler sonrası başvurulan son noktadır. Bu çerçevede, bilmekteyiz ki üniversite hastanelerimiz diğer sağlık kuruluşlarında teşhis, tedavi ve izlemi yapılamayan hastalara hizmet sunan kurumlar niteliğindedir. Dolayısıyla, bu kurumların işlem hacmi ve doğal olarak işlem maliyeti diğer hizmet sunan kuruluşlar ile farklılık gösterebilmektedir." dedi.

Yükseköğretim Kurulu olarak hedef ve amaçlarının toplumun sağlığını koruyan, hastalandığında onlara iyi bakan, memleketini iyi tanıyan yetenekli hekimler yetiştirmek olduğunu belirten Saraç, genç hekimlerden beklentilerini ise şu şekilde belirtti: "Yetiştirdiğimiz genç hekimlerden beklentimiz; hizmet sunmayı esirgememeleri, karar verici olmaları, tüm dünyayı ama özellikle hizmet verdikleri toplumu iyi tanımalarıdır. Türkiye'nin sağlık sorunlarını bilmelidirler ve mezun olduktan hemen sonra bu sorunların üstesinden gelebilecek bilgi, beceri ve tutumlarla donanmış olmalıdırlar."

"Üniversite Hastaneleri Yapısal ve Acil Sorunları", "Hastanelerde Performans Ölçümü", "Tıpta Uzmanlık Eğitimi" oturumlarının gerçekleştirildiği toplantıda YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu, "Üniversite Hastaneleri Yapısal ve Acil Sorunları" oturumuna başkanlık etti.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 26.02.2016 18:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394