Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliğinde Değişiklik

Resmi Gazete' de Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliğinde Değişiklik yapacak yeni bir tebliğ yayımlandı.

banner396

Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliğinde Değişiklik

Resmi Gazete' de Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliğinde Değişiklik yapacak yeni bir tebliğ yayımlandı.

04 Mayıs 2016 Çarşamba 09:35
Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliğinde Değişiklik
Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliğinde Değişiklik

04.05.2016 tarih ve 29702 sayılı Resmi Gazete kapsamında, Özel Tüketim Vergisi genel tebliğinde değişiklik yapacak bir tebliğ yayımlandı. Bu tebliğ Resmi Gazete' de Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No: 1) şeklinde yayımlandı. Yayımlanan tebliğ kapsamında tüm detaylı bilgilere kpsscafe.com.tr adresinde ulaşabilirsiniz.

Yayımlanan tebliğ aşağıda yer almaktadır.

Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan:


ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL
TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ
(SERİ NO: 1)


MADDE 1 – 18/4/2015 tarihli ve 29330 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinin (I/A/2) bölümünün dördüncü paragrafı yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 – Aynı Tebliğin;
a) (II/A/1.2) bölümünün son paragrafındaki “ihracatın gerçekleştiği döneme ait ÖTV beyannamesinin verilme süresi içinde” ibaresi “ihracatın gerçekleştiği döneme ait ÖTV beyannamesinin verildiği günün mesai saati bitimine kadar”,
b) (II/B/4) bölümünün son paragrafındaki “(2B) numaralı ÖTV Beyannamesinin ise verilme süresi içinde” ibaresi “(2B) numaralı ÖTV Beyannamesinin ise verildiği günün mesai saati bitimine kadar”,
olarak değiştirilmiştir.

MADDE 3 – Aynı Tebliğin;
a) (II/C/1.1) bölümüne “Ekspertiz raporu” tanımından sonra gelmek üzere aşağıdaki paragraf eklenmiştir.
“Sürücü belgesi: 1/1/2016 tarihinden önce alınan ve ilgili mevzuatı uyarınca söz konusu tarihten itibaren beş yıl (31/12/2020 tarihine kadar) geçerliliği bulunan H sınıfı ve 1/1/2016 tarihinden itibaren alınan, (II/C/1.3) bölümünde belirtilen engellilik durumları itibarıyla istisna kapsamındaki taşıtta bulunması gereken özel tertibata/tertibatlara ilişkin ibareleri (kod numarasını/numaralarını) içeren A, A1, A2, B, B1, BE ve M sınıfı sürücü belgelerini,”
b) (II/C/1.3) bölümündeki ““H” sınıfı” ibareleri yürürlükten kaldırılmıştır.
c) (II/C/1.5) bölümünün üçüncü paragrafının birinci cümlesindeki “(ay bazında)” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 4 – Aynı Tebliğin;
a) (III/A/1) bölümünün son paragrafının birinci cümlesindeki “imalatçıya veya distribütöre” ibaresi “distribütöre veya imalatçı hariç önceki safhaya” olarak değiştirilmiş ve aynı paragrafın sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.
“Taşıtın, bayi tarafından kendisine satış yapan imalatçıya iade edilerek tekrar satın alınması ve ikinci alıma ait bedelin ilk alıma ait bedelden düşük olması halinde, bayinin alış bedeli imalatçının ilk satış bedelidir.”
b) (III/B/2.3) bölümünün başlığı “Birden Fazla Sıra Koltuklu ve Çift Kabinli Pick-up Türü Taşıtlar” olarak, aynı bölümün ikinci paragrafının birinci cümlesindeki “iki sıra” ibaresi ise “birden fazla sıra” olarak değiştirilmiştir.
c) (III/C/2.2) bölümünün birinci paragrafında yer alan “banka hesap numarası” ibaresi “hesap numarası” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 5 – Aynı Tebliğin (IV/G/2) bölümünün üçüncü paragrafının ikinci cümlesindeki “murisler” ibareleri “mirasçılar” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 6 – Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 7 – Bu Tebliğ hükümlerini Maliye Bakanı yürütür.

Tebliğ yayımlandığı tarih itibariyle yürürlükte bulunmaktadır. İlgili tebliğ hükümleri Maliye Bakanı tarafından yürütülecek olup, daha fazla mevzuat ve Resmi Gazete haberine ilk ulaşan siz olmak isterseniz KPSS CAFE mobil uygulamamızı indirebilirsiniz.
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 04.05.2016 09:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394