Maaşı Ödenmediği İçin İstifa Eden Çalışan, Kıdem Tazminatı da Alacak

Maaşı aksayan ya da ödenmeyen çalışan istifa ederse kıdem tazminatı da alacak. Detaylar haberimizde...

banner396

Maaşı Ödenmediği İçin İstifa Eden Çalışan, Kıdem Tazminatı da Alacak

Maaşı aksayan ya da ödenmeyen çalışan istifa ederse kıdem tazminatı da alacak. Detaylar haberimizde...

06 Haziran 2015 Cumartesi 10:57
Maaşı Ödenmediği İçin İstifa Eden Çalışan, Kıdem Tazminatı da Alacak
 Maaşı aksayan ya da ödenmeyen çalışan istifa ederse kıdem tazminatı da alacak. Detaylar haberimizde...Çalıştığı işyerinde ücretinin ödenmemesi sebebiyle istifa eden çalışan mahkemeye gitti. Yargıtay çalışanı haklı buldu, kıdem tazminatı da ödenmesine karar verdi.

Çalıştığı işyerinde ücretinin ödenmemesi sebebiyle yaşadığı ekonomik sıkıntıdan dolayı istifa eden işçi, bir kısım işçilik alacaklarının tahsili için işveren aleyhine alacak davası açtı. Mahkeme, davacının istifa ettiği için kıdem tazminatına hak kazanamadığı gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne hükmetti.
YARGITAY ÇALIŞANI HAKLI BULDU

Karar temyiz edilince davada son sözü söyleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, ücretini almadığı için işverenle bir çekişme içine girmek istemeyen işçinin, haklı nedene dayanarak iş sözleşmesini feshetme hakkının bulunduğuna dikkat çekerek, yerel mahkeme kararını bozdu. Daire kararında, "Ücretin hiç ya da bir kısmının ödenmemiş olması bu konuda önemsizdir." denildi.

ÖNCE İSTİFA ETTİ SONRA HAKKINI İSTEDİ

Ankara'da çalıştığı işyerinden ücretini alamayan işçi, 14 Nisan 2010'da ücretinin ödenmemesi nedeniyle yaşadığı ekonomik sıkıntıdan dolayı istifa etti. İşçi, bir kısım işçilik alacaklarının tahsili için işveren aleyhine Ankara 7. İş Mahkemesi'nde 'alacak' davası açtı. Davalı işveren avukatı, davacının istifa etmesi nedeniyle tazminat hakkının olmadığını savunarak davanın reddine karar verilmesini talep etti. Kararını açıklayan mahkeme, akdin feshi tarihinde davacının ailevi ve ekonomik nedenlerle istifa ettiğini; ancak istifa ettiği için kıdem tazminatına hak kazanamadığı gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne hükmetti. Karar davacı işçi avukatı tarafından temyiz edildi.

İŞÇİ HAKLI OLARAK İSTİFA ETMİŞTİR; TAZMİNATI ÖDENMELİYDİ

Dava dosyasını yeniden değerlendiren Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, ücreti ödenmeyen işçinin alacağı konusunda takibe geçmesi ya da ücreti ödeninceye kadar iş görme edimini yerine getirmekten kaçınmasının, iş ilişkisinin devamında bazı sorunlara yol açabileceğine dikkat çekti.

KRİTİK KARAR

Bu sebeple işverenle bir çekişme içine girmek istemeyen işçinin, haklı nedene dayanarak iş sözleşmesini feshetme hakkı da bulunduğunun hatırlatıldığı Yargıtay kararında, şu ifadelere yer verildi: "Ücretin hiç ya da bir kısmının ödenmemiş olması bu konuda önemsizdir. Somut olayda davacının istifa dilekçesinde ekonomik ve buna bağlı ailevi sebeplerden dolayı istifa ettiğini bildirdiği, ibranamede de fesih tarihinden önce muaccel olan Şubat ve Mart ayı alacağı olduğunun belirtilmektedir. Yapılan yargılama sonunda da davacının ödenmediği anlaşılan Şubat ve Mart ayı ücretleri ile Nisan ayından 14 günlük ücretinin hüküm altına alındığı ortadadır.

ÇALIŞANI HAKLI BULDU

İstifa dilekçesindeki ekonomik sebebin ücretlerin ödenmemesi olup davacının iş akdini ücretlerin ödenmemesi sebebine bağlı olarak haklı nedenle feshettiği anlaşılmaktadır. Mahkemenin belirttiği istifanın bu haklı sebebe dayanması karşısında davacının kıdem tazminatı talebinin kabulü gerekirken bilirkişi raporundaki yerinde ve yasal olmayan mütalaaya itibarla davacının kıdem tazminatı talebinin reddi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.Kararın bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir."

Kararda, 4857 Sayılı Kanunun 24/II-e maddesi gereğince işveren tarafından ücretlerinin ödenmemesi işçiye iş akdini derhal ve haklı feshetme imkânı tanıdığı vurgulandı.

Haberler.com
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 06.06.2015 11:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394