Kayahan kimdir? Kayahan'ın hastalığı neydi? İşte Kayahanın Hayat Hikayesi

66 yaşında hayata gözlerini yuman Kayahan kimdir? Kayahan'ın hastalığı neydi? İşte Kayahanın Hayat Hikayesi

banner396

Kayahan kimdir? Kayahan'ın hastalığı neydi? İşte Kayahanın Hayat Hikayesi

66 yaşında hayata gözlerini yuman Kayahan kimdir? Kayahan'ın hastalığı neydi? İşte Kayahanın Hayat Hikayesi

04 Nisan 2015 Cumartesi 13:59
Kayahan kimdir? Kayahan'ın hastalığı neydi? İşte Kayahanın Hayat Hikayesi
66 yaşında hayata gözlerini yuman Kayahan kimdir? Kayahan'ın hastalığı neydi? İşte Kayahanın Hayat Hikayesi

Türk müziğinin acı kaybı. Ünlü sanatçı Kayahan, 66 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 Kayahan kimdir?

 29 Mart 1949 tarihinde İzmir’de doğdu. Çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara’da geçirdi. Daha sonra İstanbul’a yerleşti. 3 Haziran 1991’de çıkarttığı “Yemin Ettim” adlı albümüyle satış rekoru kıran Kayahan, “Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz” sloganıyla tanındı. Çocuklar için de şarkılar yazan Kayahan ayrıca televizyon için çocuk programı da yaptı. Ardından 30 Nisan 1992’de "Odalarda Işıksızım" albümünü çıkardı.
Mart 1993’te Raks Müzik etiketli “Son Şarkılarım” adını verdiği albümünde yine kendisine ait on şarkı yer aldı. Düzenlemeleri Erdal Kızılçay’ın yaptığı albümde İskender Paydaş, Hakan Kurşun gibi genç ve yetenekli isimler çalıştı. “Sarı Şekerim”, “Vazgeçmem”, “Aman”, “Kardeşiz Senle” gibi şarkıların öne çıktığı albüm yüksek bir satış grafiği yakaladı.

Kayahan, iki yıl sonra, 1995 yılının Ocak ayının son günlerinde “Benim Penceremden” adlı albümüyle müzik yolculuğunu sürdürdü. Bu albümün sloganı “Sevenleri ayırmayın, sevenler ayrılmayın” oldu. Çıkış parçası “Ben Anadolu Çocuğuyum” da kültürel erozyon karşısındaki tepkisini dile getirdi. “Allah’ım Neydi Günahım” ise pek çok sanatçı tarafından icra edilerek büyük başarı sağladı. Bu albümle birlikte Demet Sağıroğlu’nun ardından müzik dünyasını yeni bir yetenekle tanıştırdı. Bu genç yetenek, 1999’da hayatını birleştireceği İpek Tüter’di.

Kayahan, 1996 yılının Temmuz ayında “Canımın Yaprakları” adlı çalışmasını da “Allah kimseyi sevgisiz bırakmasın” sloganıyla piyasaya sundu. Bir insanın sevgiyi, aşkı yitirdiği anda herşeyini kaybetmiş olacağını belirten Kayahan, “Sevgisiz hiçbir şey yapılmaz. Herşeyin başı sevgidir” sözleriyle “sevgi” kavramına verdiği önemi dilegetirdi. Erdal Kızılçay, İskender Paydaş ve Tamer Çıray üçlüsünün düzenlemelerini yaptığı albümde sekiz parçaya yer verildi. Bütün albüm kendi evinin stüdyosunda low-fi teknoloji kullanılarak hazırlandı. Sekiz parçasını da art arda konser atmosferinde kaydetti ve kliplerinde konserlerinden yapılan çekimler kullanıldı.

1997’DE "EMRİN OLUR"

Kayahan, ertesi yıl “Emrin Olur” adlı çalışmasını çıkardı. Albümün mutfağında önceki çalışmalarındaki isimler yer almakla birlikte düzenlemeleri Tamer Çıray ve kendisi yaptı.

1999 yılının Nisan ayında dokuzuncu albümü “Beni Azad Et” müzik marketlerde yerini aldı. Dokuz şarkının yer aldığı çalışmada, “Beni Azad Et”, “Yine Şişe Bitecek”, “Her Yerde Aynı” gibi hit parçalardan oluştu. Yılın büyük bölümünü geçirdiği Gömeç’e olan bağını ise “Gömeç” adlı şarkısında notalara döktü.

26 Kasım 2000 tarihinde “Gönül Sayfam”’ı piyasaya çıkaran Kayahan, albümünde “Sevdaya Mahsus”, “Kağıttan Kayıklarla”, “Söz Güzelim” gibi duygusal parçaların yanı sıra “Ölmem mi Lazım”, “Aman Beni Unutma”, “Tek Delikli Kaval”, 17 Ağustos deprem felaketi için yazdığı “17 Ağustos”, kızı Aslı Gönül için bestelediği “Ninni” gibi şarkılar yer aldı. Kayahan 17 Aralık 2002 tarihinde ise “Ne Oldu Can” albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. Albümde “Ne Oldu Can”, “Bir Aşk Hikayesi”, “Onsuz Olmuyor” parçaları uzun bir süre dillerden düşmeyen parçalar oldu. Satış rekorları kıran Kayahan’ın bu albümünde ise meslektaşı Barış Manço için yazdığı “Bugün Aslında Bayram” parçası ile müziğe, sanatçılara sahip çıkmanın önemini birkez daha vurgulamış oldu.

’GECELER’E ALTIN PORTAKALA

Sanatçının ilk büyük ödülü 1986 yılında katıldığı uluslararası Akdeniz Müzik Yarışması’nda “Geceler” adlı şarkısıyla kazandığı “Altın Portakal” oldu. 1990 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda “Gözlerinin Hapsindeyim” adlı şarkısıyla Türkiye’yi temsil etti. Son onbeş yılda tüm medya kuruluşları tarafından her yıl besteci, söz yazarı ve yorumcu olmak üzere konulan üç daldaki ödüllerin hepsine layık görüldü. 2003 yılında Altın Kelebek Onur ödülü ve “Ne Oldu Can” albümün satış başarısı için MÜYAP ödülü aldı. 2005 yılında "Kelebeğin Şansı" ve 15 Mart 2007 tarihinde ise "Biriciğime" isimli albümleri çıkardı.

160 BİN KİŞİYE KONSER

Yurtiçinde ve yurtdışına pek çok konser veren Kayahan, 1992 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Ankara Kızılay Meydanı’nda 160 bini aşkın izleyiciye verdiği konserle tarihe geçti. Doğa-çevre konusundaki duyarlılığı ile de tanınan Kayahan, insanların bu konulara olan ilgisini arttırmak amacıyla pek çok yardım konseri verdi, gönüllü olarak çalışmalara katıldı.

İLK KEZ 1990’DA KANSERE YAKALANDI

İlk kez 1990 yılında yumuşak doku kanserine yakalana Kayahan, 2005 yılında 2. kez aynı kansere yakalandı, 2014 yılında 3. kez hastalığı tekrar eden Kayahan, kanser tedavisi gördü.

İşte Kayahanın Hayat Hikayesi

Kayahan 1990 yılında yakalandığı kanserle olan mücadalesini kaybetti ve bu sabah hayata veda etti. Kayahan 'dan geriye unutulmaz şarkıları ve kimseye kolay kolay nasip olmayacak müthiş bir albüm dizisi kaldı. Kayahan 'ın özel hayatında ise iki kadın yer aldı. İlk eşinden bir kızı olan Kayahan geç yaşta ikinci evliliği İpek Acar ile yaptı. İşte Kayahan 'ın evlilikleri ve en unutulmaz şarkılarıyla albümleri. 

Kayahan Açar, 29 Mart 1949 da İzmir’de doğdu. Çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara’da geçen Kayahan 3 evlilik yaptı. İlk evliliğini henüz lise çağlarındayken tanıştığı ilk aşkı olan Nur Açar ile yaptı. Bu evlilikleri 1991 yılına kadar sürdü. Kayahan boşandıktan bir yıl sonra bu kez Lale Yılmaz ile ikinci evliliğine imza attı. Bu evlilik Kayahan 'ın en kısa süren evliliği oldu. 1 yıl sonra Kayahan ve Lale Yılmaz çifti boşandı. Kayahan son evliliğini de vokalisti olan ve aralarında hayli yaş farkı bulunan İpek Tüter ile yaptı. Kayahan 'ın üç evliliğinden 2 kızı oldu. Kızlarının biri ilk evliliğinden ikincisi ise ikincisi ise son evliliğinden. İşte Kayahan 'ın evlilikleri;

KAYAHAN 'IN EVLİLİKLERİ KİMLERLE EVLENDİ?
1.evliliği : Kayahan ilk evliliğini henüz şöhret basamalarını tırmanmamışken Nur Hanım'la 8 Mart 1973 tarihinde yaptı. Kayahan ilk aşkıyla tanıştığında henüz lise çağlarındaydı. İlk eşi Nur Açar ile tanışmasını Kayahan o dönemlerde verdiği bir röportajda şöyle anlatmıştı;
-“Ankara diskoteklerinde sesi ve gitarımla günün sevilen şarkılarını yorumluyordum. O günlerde bestecilik merakımda başlamıştı. Liseli arkadaşlarımla beraber olduğumuz bir gün 10 Aralık 1968 günü aklımdan ve kalbimden hiç çıkmaz , Nur’la tanıştım. O sıralar orta okul son sınıf öğrencisi … Ben ise lisede okuyorum..Tanışıyoruz, o andan itibaren , gözüm başka bir kızı görmüyor.. Üç yıllık bir flört devresinden sonra 18 Aralık 1972 günü nişanlandık ve iki yıl sonra 8 Mart 1973 günü de evlendik.”


Kayahan henüz orta okulda okurken tanıştığı büyük aşkı Nur Açar 'dan 1991 yılında boşandı. Kayahan Nur Açar evliliğinden 1974 yılında Beste ismini verdikleri bir kızları oldu. 

2.evliliği : Kayahan ikinci evliliğini boşandıktan bir yıl sonra 15 Ekim 1992 tarihinde Lale Yılmaz ile yaptı. 

KAYAHAN VE LALE YILMAZ AŞKI 
90'larda kariyerinin en parlak dönemini yaşıyordu Kayahan. Bu arada özel yaşamıyla da hiç gündemden düşmüyordu. Kızı Beste'nin annesi Nur Acar ile evliyken Ankaralı güzel Lale Yılmaz'a aşık oldu Kayahan. Öylesine aşıktı ki onun için Sarı Şeker adlı bir şarkı bile yazdı. Şarkı kısa sürede dillerden dolaşmaya başladı. Kayahan ilk eşi Nur Açar 'dan Lale Yılmaz aşkına boşandı ve hemen nikah masasına oturdu. 


Kayahan ile Lale Yılmaz evliliğinin nikah şahitliğini Turgut Özal ve eşi yapmıştı. Kayahan ve Lale Yılmaz 'ın evliliği sadece 1 yıl sürdü ve çift Temmuz 1993 yılında boşandı.

KAYAHAN VE İPEK AÇAR EVLİLİĞİ
3.evliliği : Kayahan son evliliğini ise 1999 yılında vokalisti İpek Tüter(d.1976) ile yaptı. Bu evlilik aralarındaki yaş farkı nedeniyle o dönem hayli ses getirmişti. Kayahan 1949 doğumluydu eşi İpek ise 1978 yılında dünyaya gözlerini açmıştı. Kayahan 'ın son eşi İpek ile kızı Beste arasında sadece bir kaç yaş fark vardı. Ancak İpek Tüter 'in ailesi bu yaş sorununu hiç mesele yapmadı. Çift 1999 yılında Kayahan'ın Gömeç 'te yaptırıp adını 'Gönül Köşküm' koyduğu evde evlendi. Kayahan 'ın üçüncü evliliği yaptığı İpek Tüter 'den Aslı Gönlüm adında bir kızı var.

KAYAHAN 'IN KIZI BESTE 'NİN OLAY EVLİLİKLERİ
Kayahan 'ın kızı Beste evlilikleri kadar 'aldatma'sıyla da magazin gündeminin zirvesine çıktı. İlk evliliğini Tayfur Duygulu ile yapan Beste Acar eşini aldatınca Kayahan çok sert tepki göstermişti. Kayahan o dönem yaşadığı hayal kırıklığını Beste birinci evliliğini bitirip, ikinci eşini de boşadıktan sonra üçüncü evliliğe hazırlandığı sıradı yapmıştı. Son evliliğe karşı çıkan Kayahan şunları söylemişti;"Kızım tek doğru evliliği Tayfun Duygulu ile yaptı. Ama ne yazık ki Tayfun'u aldattı. Bu ailem için yüz karası oldu". 

İHANETİ ANLATTI
Tayfun Duygulu da yıllar sonra ekrana çıktı ve Beste Açar'ın ihanetini şu sözlerle anlattı; "Kayahan'ın söylediği ihanet olayı doğrudur. Beste'nin beni aldattığını önce bir arkadaşımdan duydum, 'Beste bana yapmaz, yapamaz' dedim. Fotoğrafı gazeteden görünce nasıl anlatayım, sanki evde 7 şiddetinde bir deprem oldu. Göçük altına girmiş gibi oldum. Mesleğimin zirvesinde her şeyi elimin tersiyle itip evlendiğim kadın beni bir başkasıyla aldatmıştı. O korkunç günlerde gitarı elime alıp 'Kar Beyazdır Ölüm' şarkısını yazdım. Hıncımı, gözyaşımı o şarkıda akıttım. Rahmetli Kerem Tekin'in söylediği şarkı Beste'nin bana ihanetinin şarkısıdır. 

KAYAHAN ARADI : SENDEN ÖZÜR DİLİYORUM OĞLUM
Şimdiki aklım olsaydı Beste ile evlenmezdim. Evlenmek büyük hataydı. Bu evlilik mesleğimi kötü etkiledi. Zirvedeyken duraklama dönemine girdim, sonra her şey zorlaştı. Aradan 3 yıl geçtikten sonra Kayahan bir gün telefon açıp "Senden özür diliyorum oğlum" dedi. Ardından Beste telefon açıp özür diledi. Büyük hayalkırıklığı yaşadığım bu evlilikten aklımda güzel hiçbir şey kalmadı. 2 yıl önce gerçek mutluluğu yakaladım. Şimdi Tuğçe adlı muhteşem güzel bir eşim ve 16 aylık Cansın adlı bir oğlum var. 'Kar Beyazdır Ölüm' şarkısını söyledikçe bir Kerem Tekin'i hatırlıyorum, bir de yaşadığım ihaneti. Allah insana ölüm ve ihanet acısı vermesin".

KAYAHAN'IN ASKERLİK FOTOĞRAFI
Kayahan Açar 'ın askerlik fotoğrafı İzmir Narlıdere’de çekildi. Kayahan askerliğini Narlıdere 'de yaptı. 

İstihkam Er eğitim tugayında acemilik eğitimi alan Kayahan , askerliğini Ankara Ordu evinde tamamlamış. 

KAYAHAN 'IN ŞARKILARI VE ALBÜMLERİ :
Canım Sıkılıyor Canım (1981) (Uzunçalar)
Merhaba Çocuklar (1987)
Benim Şarkılarım (1988)

Benim Şarkılarım 2 Siyah Işıklar (1989)

Yemin Ettim (1991)

Odalarda Işıksızım (1992)

Son Şarkılarım (1993)

Benim Penceremden (1995)

Canımın Yaprakları (1996)

Emrin Olur (1997)

Beni Azad Et (1999)

Gönül Sayfam (2000)

Ne Oldu Can? (2002)

Kelebeğin Şansı (2004)

Biriciğim’e (2007)

365 Gün (2011)

Önceleri Kayahan’ın adı Nilüfer‘e verdiği şarkılarla anılırdı. Nilüfer’in yorumladığı “Geceler“, “Kar Taneleri“, “Esmer Günler” gibi parçalar Türk pop müziğinin en iyi besteleri arasına girdi. Kariyeri boyunca kendi yazdıklarını söyleyen ve yaptığı her albümü bir sloganla birlikte sunan Kayahan, aynı zamanda besteci ve söz yazarının önemini gösteren ilk müzisyenlerden biri oldu.

Kayahan'ın hastalığı neydi?

Kayahan'ı o dönem doktorları altı ay ömür biçtiler. Ancak Kayahan hemen pes etmedi ve tedavilerin ardından iyileşti.

Ancak yumuşak doku kanseri 11 yıl sonra aynı yerden nüksedip hızla yayıldı.

Geçirdiği dört ameliyat ve radyoterapi tedavisi sonucu sağlığına kavuşan Kayahan, üçüncü kez aynı tatsız haberi aldı ve kemoterapiye başladı.

Kayahan tedavi gördüğü hastanede kansere karşı verdiği üçüncü mücadeleden yenilgiyle çıktı.
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 03.04.2015 12:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394