İşçinin Mazeret İzni Hakları Neden Yok?

Ölüm, hastalık ve evlilik gibi özel durumlarda işçi ile memur arasında mazeret izinleri açısından büyük bir hak farkı ortaya çıkıyor.

banner396

İşçinin Mazeret İzni Hakları Neden Yok?

Ölüm, hastalık ve evlilik gibi özel durumlarda işçi ile memur arasında mazeret izinleri açısından büyük bir hak farkı ortaya çıkıyor.

09 Temmuz 2015 Perşembe 00:06
319 Okunma
İşçinin Mazeret İzni Hakları Neden Yok?

Mazeret izinleri bakımından, 4857 sayılı İş Kanunu'na tabi işçiler mağdur durumda.

Özellikle, evlenme ve ölüm halinde, 657 sayılı Yasa'ya tabi Devlet memurlarına tanınmış bazı mazeret izin hakları, 4857 sayılı Yasa'ya tabi işçilere verilmemiştir.

Evlenme

Memura çocuğunun evlenmesi halinde, 7 gün mazeret izni kullanma hakkı verilmiştir. (657 sayılı Yasa 104.madde)

İşçiye çocuğunun evlenmesi halinde mazeret izni verilmesine ilişkin İş Yasası'nda hüküm yoktur.

Ölüm

Memurun eşinin ana, baba veya kardeşinin ölmesi durumunda 7 gün mazeret izni kullanma hakkı vardır.

İşçinin ise, kayınvalidesi veya kayınpederinin vefatı halinde mazeret izin hakkına ilişkin İş Yasası'nda düzenleme yoktur.

Sonuç

Evlenme ve ölüm halinde memurlara tanınan mazeret izin hakkının işçilere de verilmesi yönünde yasal düzenlemeye ihtiyaç vardır.

Kaynak: Dünya
>>2016 KPSS'YE GİRECEK ORTAÖĞRETİM ADAYLARI DİKKAT!!!

Son Güncelleme: 09.07.2015 00:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394