Hakim olma kriterleri değişecek

Hakimlik için gerekli olan 2 yıllık staj döneminin kaldırılarak, oluşturulacak hakimlik akademisine benzer bir kurumla bu sürenin 5 yıllık bir zamana yayılması planlanıyor.

Hakim olma kriterleri değişecek

Hakimlik için gerekli olan 2 yıllık staj döneminin kaldırılarak, oluşturulacak hakimlik akademisine benzer bir kurumla bu sürenin 5 yıllık bir zamana yayılması planlanıyor.

19 Kasım 2015 Perşembe 09:45
Hakim olma kriterleri değişecek

Hakimlik için gerekli olan 2 yıllık staj döneminin kaldırılarak, oluşturulacak hakimlik akademisine benzer bir kurumla bu sürenin 5 yıllık bir zamana yayılması planlanıyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümeti kurma görevini aldı.

Kabine açıklandıktan sonra artık Meclis takvimi işlemeye başlayacak.

Önce TBMM Başkanlığı seçimi, ardından hükümet programının okunması ve güven oylaması süreci.

7 Haziran seçiminin ardından her bir aşaması için, "Ne olacak?" diye beklenen bu süreçler, 1 Kasım seçiminin ardından, "yerine getirilmesi zorunlu" hale geldi.

Bütün bu süreçlerde artık tek merak edilen, kimin, hangi koltuğa oturacağı.

Anayasa'ya göre geçilmesi zorunlu bu takvim bittikten sonra ise yeni bir dönem başlayacak.

1 Kasım seçimine, "2002 ruhunu" esas alarak giren Ak Parti, ilk iktidar dönemine benzer bir reform çalışmasına başlamayı tasarlıyor.

Seçim beyannamesi aslında yapılacaklar konusunda önemli ipuçları veriyor.

Ancak neyin nasıl yapılacağı ve hangi takvimde gerçekleştirileceği mühim.

Davutoğlu, daha yeni dönem başlamadan strateji toplantısı yaparak takvimlendirme çalışmalarına yön çizdi.

İlk 100 günde, kanun gerektirmeyen vaatlerin hemen yerine getirilmesi için altyapı hazırlanıyor.

Bununla birlikte zamana yayılacak, orta ve uzun vadede yapılacak olan reformlar için de çalışmalar sürüyor.

TBMM'deki yemin töreninde kabinede kimlerin bulunabileceğine yönelik tartışmalardan sonra en çok konuşulan konular bu çalışmalardı.

Önceki gün ve dün, hükümetin gündemindeki başlıklarla ilgili bilgi edinmeye çalıştım.

Edindiğim bilgileri şöyle aktarabilirim:

Bakanlıkların bölünmesi hemen değil

Hükümetin eylem planı hazır. 3 ay, 6 ay ve 1 yıl içerisinde yapılacaklar takvimlendirildi.

Yapılacaklar, "İcraatler ve vaatler", "Reformlar" başlıklarıyla ikiye ayrılmış durumda. Buna göre vaatlerin bir bölümü hemen yerine getirilecek, daha geniş çalışma gerektiren kamu personel rejimi gibi yapısal değişiklikler reform olarak yaşama geçirilecek.

Bakanlıkların bölünmesi uzun bir süredir Ak Parti'nin gündemindeydi. Ancak reformları geciktireceği için şimdilik bu planlama askıya alınmış durumda. Bakanlıkların bölünmesinin, ancak yaz öncesi, Meclis tatile girmeden yasayla yapılabileceği tasarlanıyor. İlk 6 aylık dönemde ise bu plan gündeme gelmeyecek.
Uzman hakimler geliyor

Yargının yükünü azaltmak ve sorunları gidermek için iki önemli adım atılması düşünülüyor. Buna göre arabululucuk kurumu yaygınlaştırılacak.

Yargının en sorunlu alanlarından olan bilirkişilik ise baştan aşağı yapısal değişime uğrayacak. Bilirkişilerin yerini, uzman hakimlerin alması tasarlanıyor. Artık 2 yıl stajla 23 yaşında hakim olunabilmesine son verilmesi, 5 yıllık hakimlik akademisine benzer bir kurum oluşturulması düşünülüyor. Bu durumda, buradan mezun ihtisas alanları belli hakimlerin uzmanlık isteyen mahkemelere atanması sağlanacak.

Kıdem tazminatı fonu raftan iniyor

Ekonomi başlığında yapılacaklar çok fazla. İstihdam ve iş gücü piyasasıyla ilgili düzenlemeler hayata geçirilecek. Bu kapsamda ilk iş Kıdem Tazminatı Fonu'nun kurulması olacak. Bu konu, iş güvencesi ile birlikte ele alınacak. Fon sayesinde özel tasarruflar da artırılacak. Halen sınırlı sayıda işçinin ulaşabildiği kıdem tazminatından sigortalı tüm işçilerin yararlanmasının yolu açılacak.

Vergi yasaları, özellikle Gelir Vergisi Yasası yeniden ele alınacak. Özellikle imar rantlarının yani gayrimenkul değer artış kazançlarının vergilendirilmesi sağlanacak.

Personel rejimine verimlilik kriteri

Yatırım ortamının iyileştirilmesi, bürokrasinin azaltılması hedefiyle çalışma sürdürülecek. Yatırımcı için, "tek durak ofis" düzenlemesi tamamlanacak. Böylece iş kurmak isteyen, izin, ruhsat gibi işlemleri yaptırması gereken yatırımcı onlarca kurumu, belediyeyi dolaşmayacak. Tüm işlemleri tek bir noktada tamamlayıp, üretime geçecek, istihdama katkı sağlayacak.

Devlet personel rejimi köklü şekilde gözden geçirilecek. Kamu çalışanlarının özlük hakları, statüsü, performans ile birlikte değerlendirilecek.

Özerklik Şartı'ndaki şerhler kalkacak

Kamu Yönetimi Reformu da gündeme gelecek. İlk etapta Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik artı'ndaki şerhlerin kaldırılması, yerinden yönetime geçişin önündeki engellerin temizlenmesi sağlanacak.

Taslak güncellenecek

Yeni anayasa, hükümetin ana hedeflerinden biri. Başbakan'ın muhalefeti ziyaret planı var. Ak Parti'nin anayasa taslağı güncellenecek.

TBMM İç Tüzüğü konusunda değişiklik düşünülüyor. Ak Parti, bu değişikliği tek başına yapabilecek çoğunluğa sahip olmasına rağmen muhalefetle uzlaşarak hareket etmek istiyor. Özellikle CHP'nin iç tüzükle ilgili paralel görüşlerinden yararlanılması tasarlanıyor. Herkesin istediği gibi konuşabileceği, ancak TBMM'nin kilitlenmeyeceği bir düzenleme düşüncesi var.

Askeri yargının görev alanının iyice daraltılması ve disiplin suçları dışındaki bütün suçlarla ilgili yetkinin sivil yargıya verilmesi planlanıyor.

Ekonomik yaşam açısından büyük önem taşıyan İstanbul Tahkim Merkezi'nin ise 1 yıl içinde yaşama geçirilmesi tasarlanıyor.

Hakimlik için gerekli olan 2 yıllık staj döneminin kaldırılarak, oluşturulacak hakimlik akademisine benzer bir kurumla bu sürenin 5 yıllık bir zamana yayılması planlanıyor.

Serpil Çevikcan- 
Son Güncelleme: 19.11.2015 09:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.