Ehliyet sonuçları 22 mart MEB sınav sonuçları

22 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirilen Ehliyet sınavına ait sınav sonuçları açıklandı mı? İşte tüm detaylar

banner396

Ehliyet sonuçları 22 mart MEB sınav sonuçları

22 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirilen Ehliyet sınavına ait sınav sonuçları açıklandı mı? İşte tüm detaylar

01 Nisan 2015 Çarşamba 10:18
Ehliyet sonuçları 22 mart MEB sınav sonuçları

 Milli Eğitim Bakanlığı  22 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirilen Ehliyet sınavına ait sınav sonuçları açıklandı mı? İşte tüm detaylar

MEB Ehliyet sınav sonuçlarının açıklanmasına az bi zaman kala tüm sürücü adayları sabırsızlıkla sınav sonuçlarının açıklanmasını beklemeye başladı. MEB tarafından yayınlanacak olan Ehliyet sonuçlarının bugün yayınlanması bekleniyor. Sürücü adayları sınav sonuçlarını kolaylıkla MEB'in sayfasından TC Kimlik No'ları ile sorgulayabilir...

Ehliyet sonuçları 22 mart sınav sonuçları bugün açıklanıyor. Ehliyet sonuç sayfasını MEB bugün yayınlayacak. Adaylar ehliyet sonuçlarını T.C numaraları ile sorgulayacak.

Ehliyet sonuçları açıklandı mı sorusu bugün cevaplanıyor. 22 Mart ehiyet sonuçları bugün sonuc.meb.gov.tr adresinden açıklanacak. Adaylar sınav sonuçlarını T.C numaraları ile sorgulatabilecekler. Ehliyet sonuçları MTSAS duyuruları ekranından açıklanacak. Ehliyet sonuçlarınızı internethaber.com'dan öğrenebilirsiniz...

Ehliyet sınavı sonuçları için ehliyet sınavına giren adayların dijital platformda oldukça yoğun şekilde araştırma yapmaya başladı. Ehliyet sınavı soruları açıklamasına ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından herhangi bir açıklama henüz yapılmış değil. Ehliyet adaylarının merakla bekledikleri ehliyet sınavı sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı’nın dijital platformda yer almakta olan resmi internet sayfasında bulunan MTSAS duyuruları ekranından açıklanacak.

Trafikte araç sürüşü için vatandaşların ehliyet almaları gerekiyor. Türkiye’de farklı araç sınıflarına yönelik olarak ehliyet kursları bulunuyor. Farklı dönemlerden oluşan ehliyet eğitimleri ile birlikte artık vatandaşların çok daha doğru bir trafik eğitimi ve araç sürüş deneyimine ulaşabilmeleri sağlanabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından gerçekleştirilen ehliyet sınavı ile ehliyet adaylarının ehliyet alabilmelerine sınaması gerçekleştiriliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ehliyet sınavı Nevruz bayramı dolayısı ile ertelenen 22 mart ehliyet sınavı geçtiğimiz gün gerçekleşti. Uzun süre ehliyet sınavı giriş yerleri merakı içerisinde olan ehliyet adayları için ehliyet sınavı sonuçları heyecanına dönüştü. Ehliyet sınavından alınacak sonuç ile ehliyet alabilme hakkına sahip olabileceğinden ehliyet adayları için büyük bir heyecan oluşuyor. 2015 yılı içerisinde Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı e-Kılavuzu'na göre, bir yıl içerisinde 9 defa gerçekleştirilen ehliyet sınavı sayısı 6'ya indirilmişti.

MTSAS duyuruları ekranından ehliyet sınavı sonuçları açıklamasının yapılacağı en kısa süre içerisinde yapılacağı tahmine ediliyor. Büyük bir heyecan içerisinde olan ehliyet adayları için bu süreninde çok uzun sürmeyeceği tahmin ediliyor. Özellikle de gelişen internet teknolojisini en etkin şekilde kullanmakta olan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ehliyet sınavı sonuçları en kısa süre içerisinde doğru ve hatasız olarak okunarak, adaylara açıklanacağı tahmin ediliyor. 2015 yılı ocak ayında gerçekleştirilen ehliyet sınavı sonuçları da çok kısa bir süre içerisinde açıklanmıştı.

Adayların başarılı olabilmeleri için 70 puan ve üzeri puan alması gereken ehliyet sınavına ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği sınavda ilk yardım dersi, trafik ve çevre dersi ve araç tekniği dersi üzerinden farklı oranlarda sorular bulunuyor. Ehliyet sınavı sonuçları açıklandığında T.C. kimlik numarasını girerek sınav sonuçlarını öğrenebiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’ nın dijital platformda gerçekleştirilmekte olduğu bu online sınav sonucu açıklama sisteminin yanı sıra ehliyet adayları 22 martta girmiş oldukları ehliyet sınavının sonuçlarını özel MTSK müdürlükleri, özel MTSK modülünden ‘kurum kodu’ ve ‘kurum şifresi’ girilerek, müdürlükler tarafından kursiyerlere tebliği gerçekleştirilecek.

Dijital dünyanın sunduğu yeni nesil imkanlar ile birlikte de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ehliyet sınavı soruları açıklaması ile de adayların sınavda çözmek ile mücadele ettikleri sorulara ilişkin olarak doğrudan bilgi alabilmesine olanak sağlıyor. Bu neden ile de oldukça büyük bir heyecana sahip olan ehliyet adaylarının internette yoğun olarak sorguladığı bir açıklama olarak gündemdeki yerini koruyor.

ÖNEMLİ DUYURU

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada 21 Mart 2015 tarihinde yapılması planlanan teorik sınavının 22 Mart 2015 tarihine ertelendiği bildirilmiştir. Açıklamada:

"Bilindiği üzere MTSAS 2015-2 sınavının 21 Mart 2015 tarihinde yapılması planlanmıştır. 21 Mart Nevruz Bayramı olması sebebi ile problem ve olumsuzlukların yaşanmaması için bu sınavın 22 Mart 2015 Pazar günü saat 11.00’de yapılması kararlaştırılmıştır. Sınav ücreti yatırma süresi 12 Mart 2015 tarihinde sona erecek olup ilçe onay süreci ise 13 Mart 2015 tarihi saat 17.00’ de tamamlanacaktır. Bundan sonra herhangi bir uzatma söz konusu olmayacaktır."


Diğer Ehliyet sınav tarihleri şöyle

22 Mart 2015 tarihindeki Ehliyet sınavı (MTSAS) için sınav ücretinin bankalara yatırılacağı tarihler; 14 Ocak-8 Şubat 2015 tarihleri arasında yapıldı. Sınav yapıldı. Sınav sonuçları merakla bekleniyor....

27 Haziran 2015 tarihinde yapılacak ehliyet sınavı (MTSAS) için sınav ücretinin bankalara yatırılacağı tarihler; 6 Nisan-12 Haziran arası.

22 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleştirilecek ehliyet sınavı için sınav ücretinin bankaya yatırılacağı tarihler; 1-21 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılacak.

10 Ekim 2015 tarihinde yapılacak ehliyet sınavı için adaylar ehliyet sınav ücretini 25 Ağustos-15 Eylül 2015 tarihleri arasında bankalara yatıracak.

12 Aralık 2015 tarihinde 2015 yılının en son ehliyet sınavı için ise adaylar ehliyet sınav ücretini 16 Ekim-17 Kasım 2015 tarihleri arasında yatıracaklar.

Motorlu Taşıt Sürücü Adaylığı Sınavı (Ehliyet) bütün sertifika sınıflarında teorik derslerin, yazılı sınavda sorulacak soru sayısı ve süreleri şu şekilde;

Sürücü adaylarının girdikleri ehliyet sınavı sonuçları ile 70 puan ve üzeri alan adayların ehliyet alma hakkına sahip olabilmeleri nedeni ile ehliyet adayları için oldukça heyecanlı bir süreç geçiyor.  Adaylar, 22 Mart pazar günü yapılan ehliyet sınavına ilişkin Milli eğitim Bakanlığı’nın Motorlu Taşıt Sürücü Adayı Sınav (MTSAS) duyuruları ekranından ehliyet sınavı soruları ve cevap anahtarına bakabilecekleri gibi ehliyet sınav sonuçlarını sorgulama ekranına da kolay bir şekilde ulaşabilirler...

2015’in 2.ehliyet sınavı 1 gün gecikmeli olarak 22 Mart pazar günü gerçekleştirildi. Şimdi ehliyet adayları için 22 Mart ehliyet sınavı sonuçları heyecanı başladı. Yapılan son ehliyet sınavı sonrası ehliyet soruları ve cevap anahtarı ise kısa sürede açıklandı. Böylelikle ehliyet adayları 22 Mart pazar günü girdikleri 2015’in 2.ehliyet sınavı soruları ve cevap anahtarı ile tahmini bir puan hesaplaması yaparak, heyecanlarını az da olsa bastırabilme imkanına sahip olabiliyor.

Sürücü adayları şimdi ise ehliyet sınav sonuçları için MEB'in resmi sitesinde yer alan (MTSAS) duyuruları ekranı gün içerisinde ziyaret ediyor. Bu hafta içerisinde açıklanması beklenen ehliyet sınav sonuçlarını haberimizdeki linkten takip edebilirsiniz...

Günümüzde araç sürücülerinin trafikte yol alabilmeleri için yasal zorunluluk olarak ehliyet sahibi olmaları gerekiyor. Araç sürücülerinin ehliyet alabilmeler için ise Türkiye’de sürücü kursları hizmet veriyor. Her sürücü kursu tarafından yıl genelinde farklı dönemlere yayılarak ehliyet eğitimi veriliyor. Trafik kuralları, araç bilgisi ve araç teknik bilgisi gibi farklı konular üzerine odaklı olan eğitimler ile trafikte araç sürücülerinin daha bilinçli ve daha deneyimli olması amaçlanıyor. Bu kapsamda alınan eğitimler sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ehliyet sınavı yapılıyor.

EHLİYET SINAVI ARTIK YILDA 6 KEZ YAPILACAK

Milli Eğitim Bakanlığı, ehliyet sınavlarında değişiklik yaptı.  2015 yılı için hazırladığı 'Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı e-Kılavuzu'na göre, yılda 9 kez yapılan ehliyet sınavı sayısı 6'ya indirildi. 2015 yılının ilk ehliyet sınavı 10 Ocak 2015 Cumartesi günü yapıldı, yılın son sınavı ise 12 Aralık 2015 Cumartesi gerçekleştirilecek.
 
Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (ÖDSGM) ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü '2015 Yılı Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı Kılavuzu' hazırladı. Sınav uygulamasıyla ilgili işlemler için Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne, başvuruyla ilgili işlemler ise bakanlık Bilgi İşlem Grup Başkanlığı'na yapılacak. Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursu (MTSK) Modülü ile ilgili işlemleriyle Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Trafik ve Sürücü Eğitimleri Grup Başkanlığı ilgilenecek.
 
2014 yılında yılda 9 kez yapılan motorlu taşıt sürücü kursiyerleri sınav sayısı bu yıl 6'ya indirildi. Kursiyer, en fazla 4 (dört) yazılı, 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkına sahip. Teorik derslerin sınavlarında başarılı olup direksiyon eğitimi dersi sınavlarında dört dönem sonunda da başarısız duruma düşenler, istemesi hâlinde aynı kursta ilan edilen direksiyon eğitimi dersinin ücretini ödemek ve sertifika sınıfında belirtilen sayıda direksiyon eğitimi dersi almak kaydıyla dört dönem daha sınava girebilecek. Teorik derslerin sınavından dört dönem sonunda, direksiyon eğitimi dersi sınavında ise ikinci dört dönem sonunda da başarısız duruma düşenler, kayıt işlemlerini tamamlamak ve ücretlerini ödemek suretiyle kurslara yeniden kayıt yaptırabilecek.
 
Teorik sınavda 2014 yılında yapılan düzenlemelerde herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Ehliyet sınav soru sayısında ve sınav süresinde 2014 yılındaki gibi uygulanacak. Bütün sertifikalar için soru sayısı 50 ve sınav süresi 60 dakika olarak belirlendi. Ehliyet sınavında trafik ve çevre dersinden 27, Araç Tekniği dersinden (Motor) 10'a ve ilk yardımda dersinden 13 soru sorulacak

SINAVA İTİRAZ İÇİN BANKAYA 10 LİRA YATIRILACAK
 
Sınav değerlendirmesinin güvenliği açısından kursiyerlerin cevap kâğıdı, iki adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulacak. Kursiyerlerin derslere göre sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilecek. Yanlış cevaplar dikkate alınmayacak. Tespit edilen doğru cevap sayıları üzerinden her bir ders için 100 puandan hesaplama yapılacak. Her ders için 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan kursiyer başarılı sayılacak. Merkezi sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahip olacak. Sınav sonuçları www.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacak.
 
Ehliyet sınavı sorularına, ehliyet sınavı cevap anahtarına ve ehliyet sınavı sonuçlarına yapılacak olan itirazlar internetten yayımlanmasından itibaren en geç 10 (on) gün içinde dilekçeyle yapılabilecek. İtiraz dilekçeyle Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü 06500-Teknikokullar/Ankara adresine yapılabilecek. Kursiyerler, sınav sonuçlarına ve sınav uygulamasına ilişkin itiraz başvurularını, T.C. Ziraat Bankası Başkent/Ankara şubesi, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Ankara Merkez şubesi ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. Küçükesat şubelerinden herhangi birine, "Kurumsal Tahsilât Programı" aracılığı ile 10 TL (On TL KDV Dahil) itiraz ücreti yatıracak. Alınan banka dekontu ve sınav adının yazılı olduğu dilekçe ile birlikte yapılacak. Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacak.
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 01.04.2015 10:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394