banner403

Bilim ve Sanayi Bakanlığından KOSGEB ve Hibe Desteği Hakkında Önemli Duyuru

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının resmi internet sitesinde yayımlanan duyuruda hibe desteği ve KOSGEB hakkında çeşitli açıklamalar yapıldı.

Bilim ve Sanayi Bakanlığından KOSGEB ve Hibe Desteği Hakkında Önemli Duyuru

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının resmi internet sitesinde yayımlanan duyuruda hibe desteği ve KOSGEB hakkında çeşitli açıklamalar yapıldı.

07 Temmuz 2016 Perşembe 16:47
Bilim ve Sanayi Bakanlığından KOSGEB ve Hibe Desteği Hakkında Önemli Duyuru
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının resmi internet sitesinde yayımlanan duyuruda hibe desteği ve KOSGEB hakkında çeşitli açıklamalar yapıldı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yayımlanan duyuru " 300 MİLYON LİRA BÜTÇELİ 3 YENİ ÇAĞRI " başlığı ile paylaşıldı. Duyuruda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü:"KOSGEB, KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı'nda ilk çağrının başvuruları onaylandı, toplamda bin 377 projeye yaklaşık 350 milyon lira destek ve 3 bin 571 yeni personel istihdamı sağlamayı kararlaştırıldığı belirtildi. 

Duyuruya göre;

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı'nda ilk çağrının başvurularının onaylandığını, toplamda bin 377 projeye, yaklaşık 350 milyon lira destek ve 3 bin 571 yeni personel istihdamı sağlamayı kararlaştırdıklarını belirtti.

KOBİ'lerin ekonomi için çok önemli olduğuna işaret eden Özlü, destek programlarını kurgularken KOBİ'lerin doğru alanlara kanalize edilmesi gerektiğini vurguladı. Buna çok dikkat ettiklerinin altını çizen Özlü, KOBİ'leri, reel sektör ve işletmeler için kritik olduğunu düşündükleri alanlara yönlendirdiklerini anlattı.

Özlü, bu yıl ilk kez uygulanmaya başlanan destek programı kapsamında yayınlanan ilk çağrının başvurularının onaylandığını açıklayarak, daha nitelikli, yenilikçi, rekabetçi KOBİ'ler oluşturmak ve istihdam imkanlarını artırmak için hayata geçirilen proje sonuçlarının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

"Desteğin 232 milyon lirası hibe"

"Orta Yüksek ve Yüksek Teknoloji KOBİ'lerinde Kapasite Geliştirme" ve "Geleneksel İmalat Sanayi KOBİ'lerinde Katma Değerin Artırılması" konu başlıklarında yayınlanan programla toplamda bin 377 projeye, yaklaşık 350 milyon lira destek sağlamayı kararlaştırdıklarını bildiren Özlü, bu rakamın 232 milyon lirasının hibe şeklinde, 118 milyon lirasının ise geri ödemeli olarak aktarılacağını söyledi.

Özlü, program kapsamında sağlanacak desteğin bölgeler için önemine işaret ederek, 66,3 milyon liranın İç Anadolu Bölgesine, 64,4 milyon liranın Güneydoğu Anadolu, 58 milyon liranın Marmara, 56,8 milyon liranın Karadeniz, 42,8 milyon liranın Akdeniz, 31,9 milyon liranın Doğu Anadolu ve 29,3 milyon liranın Ege Bölgesine aktarılacağını kaydetti.

“En fazla istihdam desteği Güneydoğu Anadolu'ya"

KOBİGEL kapsamındaki bin 377 projede, 3 bin 571 yeni personelin istihdam edileceğini vurgulayan Özlü, "Destek kararı alınan projelerdeki personel istihdam sayılarına bakıldığında, 826 yeni personel ve yüzde 23'lük oranla en fazla istihdam desteği, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne aktarılıyor. Personel istihdamında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni, 623 yeni istihdamla İç Anadolu, 587 yeni istihdamla Karadeniz, 561 yeni istihdamla Marmara, 407 yeni istihdamla Akdeniz, 329 yeni istihdamla Doğu Anadolu ve 238 yeni istihdamla Ege Bölgesi yakip ediyor." diye konuştu.

Özlü, onaylanan projelerde, 262 milyon lira makina ve teçhizat alımına, 49 milyon lira yeni personel istihdamına, 27 milyon 500 bin lira yazılım alımına ve 11 milyon liralık bütçenin de hizmet alımına yönelik olacağının altını çizerek, "Sağlanacak desteklerin önemli bir kısmını oluşturan yazılım gideri desteğinde, 7 milyon lirayla Marmara Bölgesi lider konumda. Marmara Bölgesini, 6,6 milyon lirayla İç Anadolu, 3,7 milyon lirayla Ege, 3,3 milyon lirayla Karadeniz, 2,6 milyon lirayla Akdeniz, 2,3 milyon lirayla Güneydoğu Anadolu ve 1.8 milyon lirayla Doğu Anadolu Bölgeleri takip ediyor." ifadelerini kullandı.

"300 milyon lira bütçeli 3 yeni çağrı"

KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı kapsamında, "Bilişim Teknolojileri KOBİ'lerinin Geliştirilmesi", "Hızlı Büyüyen KOBİ'lerde Kapasite Geliştirme" ve "KOSGEB Destekli Girişimlere İvme" konulu 3 yeni proje teklif çağrısına çıktıklarına değinen Özlü, bu çağrılarla ilgili başvuruların alınmaya başlandığını ve değerlendirme sürecinin de yakında başlayacağını söyledi.

Yeni proje çağrılarının bütçesinin 300 milyon lira olduğunu kaydeden Özlü, bu tür destek programlarıyla KOBİ'lerin niteliğini artırmayı devam edeceklerini dile getirdi.

Kpsscafe.com.tr / ANKARA
Son Güncelleme: 07.07.2016 16:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Simurg 3 yıl önce

Destekleme ve hibe (subvansiyon) sosyal devlet politikasıdır. Bu ülkedr her zaman destekleme verilmiştir ve verilmeye devam edecektir. Bunda abartılacak bişey yok.