Bedelli Askerlik İle İlgili Tüm Soruların Cevapları Burada!..

Bedelli Askerlik Kanunu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçti. Cumhurbaşkanı onayladı ve Resmi Gazete'de yayımlandı. Bedelli askerlik kanunu ile ilgili o kadar çok talep, o kadar çok değişiklik yapıldı ki bazı konularda hala soru işaretleri var. KPSS cafe olarak bedelli askerlik kanunu ile ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarını derledik.

Bedelli Askerlik İle İlgili Tüm Soruların Cevapları Burada!..

Bedelli Askerlik Kanunu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçti. Cumhurbaşkanı onayladı ve Resmi Gazete'de yayımlandı. Bedelli askerlik kanunu ile ilgili o kadar çok talep, o kadar çok değişiklik yapıldı ki bazı konularda hala soru işaretleri var. KPSS cafe olarak bedelli askerlik kanunu ile ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarını derledik.

04 Ağustos 2018 Cumartesi 11:20
Bedelli Askerlik İle İlgili Tüm Soruların Cevapları Burada!..

Bedelli Askerlik Kanunu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçti. Cumhurbaşkanı onayladı ve Resmi Gazete'de yayımlandı. Bedelli askerlik kanunu ile ilgili o kadar çok talep, o kadar çok değişiklik yapıldı ki bazı konularda  hala soru işaretleri var. KPSS cafe olarak bedelli askerlik kanunu ile ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarını derledik.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUMU HANGİ TARİHTEN İTİBAREN YAPABİLİRİM. ÖDEME VE BAŞVURUMU HANGİ TARİHE KADAR TAMAMLAMALIYIM?

Başvurular Kanunu’nun yürürlük tarihinden itibaren yapılabilecektir. 3 aylık başvuru sğresinin bitim tarihine kadar başvuru ve ödeme işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Son Başvuru Tarihi : 3 Kasım 2018'dir.

BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİNDEN KAÇ YAŞINDAKİLER/KAÇ DOĞUMLULAR FAYDALANABİLİR?

Bedelli Askerlik'ten 01 Ocak 1994 tarihinde ve öncesinde doğan yükümlülerden istekli olanlar faydalanabilir. (1 Ocak 1994 tarihi de dahil)

BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİ İÇİN NEREYE MÜRACAAT EDECEĞİM?

Yurt içindekiler askerlik şubelerine, Yurt dışındakiler yurt dışı temsilciliklerine, tutuklu / hükümlü olanlar Cumhuriyet Başsavcılığına başvurularını yapabileceklerdir. Ayrıca yükümlüler e-devlet üzerinden de müracaat edebilirler. Askere sevk evrakının askerlik şubelerinden veya e-devletten alanlar, sevk evrakını aldıktan sonra hastaneye sevk edilerek rapor alanlar ve askerliğe elverişli değildir kararılı rapor alanlar askerlik şubelerine başvurarak işlemlerini başlatabilecek.

BEDELLİ ASKERLİK KAPSAMINDA NE KADAR ÜCRET ÖDEYECEĞİM?

Başvuruları uygun görülenler 15.000 Türk Lirası veya karşılığı kadar yabancı ülke parasını PEŞİN olarak ödeyecektir.

BEDELLİ ASKERLİK KAPSAMINDA ÖDEYECEĞİM TUTARA TAKSİT YAPILIYOR MU?

Bedelli askerlik hizmeti için belirlenen 15.000 Türk Lirası tek seferde ödenecek. Taksit yapılmayacaktır.

BEDELLİ ASKERLİK KAPSAMINDAKİ ÜCRETİ NEREYE YATIRACAĞIM?

Askerlik şubesi, yurt dışı temsilcilik veya e-devlet üzerinden alacakları Bedelli askerlik ödeme belgesinde belirtilen Hazine ve Maliye Bakanlığına ait hesaplar birine yatırılacak.

ÖDEME YAPTIKTAN SONRA NE YAPMAM GEREKİYOR?

Ödeme belgesinde belirtilen hesaplardan birine 15.000 TL (ONBEŞBİN TÜRK LİRASI) tutarındaki bedeli ödeyenler 3 (ÜÇ) ADET DEKONT ASLINI askerlik şubelerine KONSOLOSLUK/DIŞ TEMSİLCİLİKLERE teslim edecekler.

BEDELLİ ASKERLİK KAPSAMINDA TEMEL ASKERLİK EĞİTİMİNE TABİ TUTULACAK MIYIM?

YÜKÜMLÜLER 21 (YİRMİ BİR) GÜNLÜK TEMEL ASKERLİK EĞİTİMİNE TABİİ TUTULACAKTIR.

NE ZAMAN/HANGİ DÖNEMLERDE/NERELERDE TEMEL ASKERLİK EĞİTİMİNE TABİİ TUTULACAĞIM?

ÖDEMESİNİ TAMAMLAYARAK DEKONTLARINI ASKERLİK ŞUBESİNE TESLİM EDEN YÜKÜMLÜLER MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞINCA PLANLANAN TARİHLERDE BELİRLENEN BİRLİKLERDE TEMEL EĞİTİME TABİİ TUTULACAKTIR. 

TEMEL ASKERLİK EĞİTİMİNİ SÜRESİ İÇİNDE TAMAMLAMAZSAM NE OLUR?

TEMEL ASKERLİK EĞİTİMİNE BAŞLAYAN VE BELİRTİLEN TARİHLERDE TAMAMLAMAYANLAR ÖDEME YAPMIŞ OLSALAR DAHİ BEDELLİ ASKERLİK KAPSAMINDAN ÇIKARILACAKTIR. BU YÜKÜMLÜLERİN DAHA ÖNCEKİ STATÜLERİNE GÖRE ASKERLİK İŞLEMLERİ SÜRDÜRÜLECEKTİR.

TEMEL ASKERLİK EĞİTİMİ SÜRESİNCE İZİN KULLANABİLECEK MİYİM?

TEMEL EĞİTİM SÜRESİNCE HAFTA SONU/EVCİ DAHİL İZİN KULLANDIRILMAYACAKTIR.

TEMEL ASKERLİK EĞİTİMİ SÜRESİ BAYRAM TATİLİNE GELDİĞİ TAKDİRDE İZİN KULLANABİLECEK MİYİM?

CELP VE BİRLİK PLANLAMALARINDA BAYRAM TATİLLERİ DİKKATE ALINACAKTIR.

MAHKEME KARARIYLA YAŞ DÜZELTMESİ YAPTIRDIM. YENİ YAŞIMA GÖRE KAPSAMA GİRİYORUM. BEDELLİ ASKERLİKTEN FAYDALANABİLİR MİYİM?

ASKERLİK ÇAĞINA GİRDİKTEN SONRA YAŞ DÜZELTMESİ YAPTIRANLARIN ASKERLİK İŞLEMLERİ, ASKERLİK KANUNU’NUN 81’İNCİ MADDESİ GEREĞİ DÜZELTME YAPTIRILMADAN ÖNCEKİ YAŞLARINA GÖRE YÜRÜTÜLÜR. ANCAK RESMİ HASTANE DOĞUM KAYITLARI DAYANAK GÖSTERİLEREK MAHKEME KARARI İLE ASKERLİK ÇAĞINA GİRDİKTEN SONRA YAPILAN YAŞ DÜZELTMESİ İLE BEDELLİ ASKERLİK YAŞ ŞARTLARINI SAĞLAYANLARIN BAŞVURULARI KABUL EDİLECEKTİR.

DAHA ÖNCE ASKERE SEVK EVRAKIMI ALDIM ANCAK BİRLİĞİME KATILIŞ YAPMADIM. BEDELLİ ASKERLİKTEN FAYDALANABİLİR MİYİM? NEREYE BAŞVURMALIYIM?

ASKERE SEVK EVRAKINI ALMIŞ ANCAK SEVK EDİLDİĞİ BİRLİĞE HENÜZ KATILMAMIŞ OLAN YÜKÜMLÜLER BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİNDEN FAYDALANABİLECEKTİR. BU YÜKÜMLÜLERİN YURTİÇİNDE ASKERLİK ŞUBESİNE, YURT DIŞINDA  YURT DIŞI TEMSİLCİLİKLERİNE BAŞVURMALARI GEREKMEKTEDİR.

“ASKERLİĞE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR” RAPORUM VAR. BEDELLİ ASKERLİKTEN FAYDALANABİLİR MİYİM?

KANUN’UN YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİ 03 AĞUSTOS 2018 TARİHİNDEN ÖNCE SİLAHALTINA ALINMADAN “ASKERLİĞE ELVERİŞLİ DEĞİLDİR” KARARLI RAPOR ALANLAR DA YAŞ ŞARTI ARANMAKSIZIN İSTEKLERİ HALİNDE 15.000 TL BEDELİ İLGİLİ BANKA HESABINA ÖDEYEREK BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİNDEN FAYDALANACAKTIR.

YOKLAMA KAÇAĞI/BAKAYA DURUMUNDAYIM. YASADAN FAYDALANABİLİR MİYİM?

YOKLAMA KAÇAĞI/BAKAYA DURUMUNDA BULUNAN YÜKÜMLÜLER DİĞER ŞARTLARI TAŞIMALARI KAYDIYLA BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİNDEN FAYDALANABİLİR.

BEDELLİ ASKERLİĞE MÜRACAAT ETTİM/ÖDEMEMİ YAPTIM. YURTDIŞINA ÇIKABİLİR MİYİM?

BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİNDEN FAYDALANAN YÜKÜMLÜLER, MÜRACAAT İŞLEMLERİNİ TAMAMLAMALARI SONRASINDA SİLAHALTINA ALINACAKLARI CELP DÖNEMİNDE TÜRKİYE’DE BULUNMAK KAYDIYLA YURTDIŞINA ÇIKABİLİRLER.

ŞU AN SİLAHALTINDAYIM/FİRARDAYIM/HAVA DEĞİŞİMİNDEYİM/İZİNDEYİM. BEDELLİ ASKERLİKTEN FAYDALANABİLİR MİYİM?

ASKERLİK HİZMETİNİ YAPMAKTA OLANLAR VEYA YAPMAKTA İKEN FİRAR EDEN, HAVA DEĞİŞİMİ/İZİN AŞIMINDA VB. OLANLAR BEDELLİ ASKERLİKTEN FAYDALANAMAYACAKLARDIR.

DAHA ÖNCEDEN HERHANGİ BİR NEDENLE BEDELLİ VEYA DÖVİZLE ASKERLİK HİZMETİ KAPSAMINDAN ÇIKARILMIŞ BULUNMAKTAYIM BEDELLİ ASKERLİKTEN FAYDALANABİLİR MİYİM?

DAHA ÖNCEDEN HERHANGİ BİR NEDENLE BEDELLİ VEYA DÖVİZLE ASKERLİK HİZMETİ KAPSAMINDAN ÇIKARILMIŞ OLANLARDAN, İSTEKLİLER BAŞVURU ŞARTLARI TAŞIMALARI HALİNDE BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİNDEN YARARLANABİLİR.

YOKLAMA KAÇAĞI/BAKAYA DURUMUNDAN DOLAYI DAHA ÖNCEDEN ALMIŞ OLDUĞUM PARA CEZAM VAR. CEZAYI ÖDEMEK ZORUNDA MIYIM?

BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİNDEN FAYDALANAN YÜKÜMLÜLERİN DAHA ÖNCE HAKLARINDA VERİLEN İDARİ PARA CEZALARI TAHSİL EDİLMEYECEKTİR. HAKLARINDA VARSA SÜRDÜRÜLEN ADLİ TAHKİKATLAR SONLANDIRILACAKTIR.

YOKLAMA KAÇAĞI/BAKAYA DURUMUNDAN DOLAYI DAHA ÖNCEDEN ALMIŞ OLDUĞUM PARA CEZALARINI ÖDEMİŞTİM. BEDELLİ ASKERLİKTEN FAYDALANIRSAM ÖDEDİĞİM PARAYI İADE ALABİLİR MİYİM?

BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİNDEN FAYDALANAN YÜKÜMLÜLERİN DAHA ÖNCE HAKLARINDA VERİLEN İDARİ PARA CEZALARINA İSTİNADEN KENDİLERİNDEN TAHSİL EDİLEN TUTAR İADE EDİLMEYECEKTİR.

BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİ İÇİN MÜRACAATTA BULUNARAK PARAMI YATIRDIM. BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİNDEN VAZGEÇMEK İSTİYORUM, PARAMI İADE ALABİLİR MİYİM?

BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİ İÇİN BELİRLENEN MÜRACAAT TARİHLERİ İÇERİSİNDE VEYA EĞİTİM BİRLİĞİNE KATILMADAN BEDELLİ ASKERLİK YAPMAKTAN VAZGEÇENLERİN YATIRDIKLARI ÜCRETLER ASKERLİK ŞUBELERİNE ŞAHSEN VEYA VEKALET VERECEKLERİ VASİLERİ ARACILIĞI İLE MÜRACAAT ETMELERİ HALİNDE İADE EDİLECEKTİR.

BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİ KAPSAMINDA TEMEL ASKERLİK EĞİTİMİNDE BULUNDUĞUM SÜREDE İŞYERİMDEN İZİNLİ SAYILACAK MIYIM?

TEMEL ASKERLİK EĞİTİMİ KAPSAMINDA SİLAHALTINA BULUNAN YÜKÜMLÜLER 21 (YİRMİ BİR) GÜNLÜK TEMEL EĞİTİM SÜRESİNCE KANUN GEREĞİ ÜCRETSİZ İZİNLİ SAYILACAKTIR.

Öğrenciler bedelli askerlik yapabilir mi sorusunun kısaca cevabı, yaş ve ücret olarak bedelli şartlarını karşılıyorlarsa yapabilirler.

Bedelli Askerlik Başvuru ve Askerlik Hizmet Süreci (akış şeması)

Bedelli Askerlik Kanunu Duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

Son Güncelleme: 04.08.2018 23:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALİ 12 ay önce

Merhabalar, bedelli askerlik ile ilgili tüm aşamaları yapıp parayı yatırıp celp dönemini bekliyorum diyelim. o sırada da polislik yada askerlik(astsubay, uzmanlık vs.) kazandığımızı varsayarsak, yatırılan ücreti iade alabilir miyiz?

Avatar
Serhat 1 yıl önce

Üniveriste eğitimim hala devam ediyor ama bedelli askerlik yapmak istiyorum. Yaşım 26. Bende faydalanabilecek miyim?

Avatar
MEHMET ALIN 1 yıl önce

Universite Okuyanlar icin tam net bir aciklama bulunmamaktadir. Nasil yol izlenecektir.

Avatar
emre 12 ay önce

merhaba, 3 kasım 2018'den sonra bedelli askerlik hizmetinden yararlanmaktan vazgeçsek ücret iadesi alabiliyor muyuz?

Avatar
Serhat 1 yıl önce

Kendinize çok yazık ettiniz. Bu 21 gün size çok oy kaybettirir. Oy toplamak için de ülkemin garibanlarını zayıf teknolojinle yarın Münbiç'e sürüp kendince zafer siyaseti yapar vatandaşın gözünü boyarsın. Ondan sonra da gelsin şehit haberleri. Bir de onların üzerinden siyaset yaparsınız. Yazık size. Hiç acımanız merhametiniz yok. Ne bedelli bekleyenler ne de bedelli karşıtları memnun. Ya hiç çıkarmayıp bedelli karşıtlarını memnun etseydiniz ki mümkün değildi artık ya da şu 21 günü hiç koymasaydınız.

Avatar
??? 1 yıl önce

İYİ GÜNLER BENİM EŞİM BEDELLİ ASKERLİĞİ DÜN BAŞLADI VE YAPILAN DOKTOR MUAYENESİNDEN ELVERİŞSİZ RAPORU ALDI PARA İADESİ YAPILIRMI

Misafir Avatar
Toraman 1 yıl önce @???

Evet para iadesi yapılır.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Toraman 1 yıl önce @???

Evet geri iade alabilir

Beğenmedim! (0)
Avatar
??? 1 yıl önce

peki nereye başvurmak gerekiyo süresi varmı

Avatar
muhammet yılmaz 8 ay önce

merhabalar. ben bedelli askerlik parasını yatırdım celp tarihim belli oldu 31:03:2019
fakat ben bu hakkımdan vazgeçip paramın iadesini istiyorum. soracagım soru şu gün itibariyle yeni askerlik sistemi çıktı oradaki bedelliden bundan vazgeçersem yararlanabilirmiyim?