Aile Bakanlığı 2015 Yılı İdare Faaliyet Raporu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2015 yılı idare faaliyet raporunu yayınladı.

banner396

Aile Bakanlığı 2015 Yılı İdare Faaliyet Raporu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2015 yılı idare faaliyet raporunu yayınladı.

01 Mart 2016 Salı 02:04
Aile Bakanlığı 2015 Yılı İdare Faaliyet Raporu
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2015 yılı idare faaliyet raporunu yayınladı. 

BAKAN SUNUŞU

Bakanlığımız aileyi temel alan, insan odaklı ve hak temelli hizmet anlayışını benimsemiştir. Çocuk, kadın, engelli, yaşlı, şehit yakını ve gazilerimize yönelik sosyal politikaları “aile temelli” olarak belirlemeye ve uygulamaya gayret ediyoruz.

Aile, toplum için ikamesi olmayan bir kurumdur. Bu anlayışla, sosyal politikalarımızın merkezinde aile, ailenin bütünlüğü ve aile değerleri yer almaktadır. Ayrıca yönetişim ilkeleri gereği milletimizin faydasına çalışan ulusal ve uluslararası tüm kurum ve kuruluşlar ile işbirliği ve uyum içinde çalışıyoruz.

Sürekli değişimin yaşandığı, insan ihtiyaçlarının arttığı günümüzde ise sosyal politikalar, insanımızın bireysel ve toplumsal yaşamının bütününü kapsayan geniş bir yelpazeye sahiptir.
Bölgemizde yaşanan savaşlar, göç, kentleşme, yoksulluk gibi temel konular sosyal politikaların aile merkezli uygulanmasını da zorunlu hale getirmiştir. Aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gazilere yönelik etkin sosyal politika uygulamalarında bütüncül yaklaşımlar benimsenmiştir.

Yerinde ve etkin hizmet üretmek, yeni hizmet modelleri kurmak ve geliştirmek için 2011
yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurulmuş, tüm bu hizmet birimleri tek çatı altında toplanmıştır.

Türkiye'nin 2023'e doğru tarihsel yürüyüşünde, mutlu birey ve güçlü ailelerden oluşan müreffeh bir toplum oluşturmak için çalışıyoruz.

Zamanın ruhunu yakalayan, değişimi yönetebilen, dönüşümü gerçekleştiren, sosyal riskleri önleyici sosyal politikalar geliştiren ve uygulayan bir bakanlık olmayı hedefledik. Bu çerçevede; aile ve sosyal politikalar alanında hizmetlerimizi iyileştirmeye, yeni politikalar geliştirmeye, ortaya çıkan sosyal sorunlara ve risklere yönelik çözümler üretmeye devam ediyoruz.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak, ailenin korunması ve güçlendirilmesi, ailenin sorun çözme kapasitesinin artırılması kuşkusuz sosyal riskleri de azaltacaktır.

Vatandaşlarımız arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin eşit ve adil hizmet anlayışı ile toplumun tüm kesimlerini kuşatan, hakkaniyet ölçüsünden ayrılmayan sosyal politikalar belirlemek ve uygulamak öncelikli sorumluluğumuz olmuştur.

Sizlerin desteğiyle çıkardığımız Kanunlarla ülkemizin sosyal devlet niteliği yükselmiş, Bakanlığımızın hizmet ve yardım programlarının kapsamı genişlemiştir.

Ekonomide yaşanan iyileşme, artan milli gelir ile birlikte aile ve sosyal politikalar alanında büyük bir değişim yaşanmaktadır. Bakanlığımıza verilen bütçe imkânlarıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın hayat standartlarını yükseltiyor sosyal devlet olmanın gereğini yapıyoruz.
Bakanlığımızın politika yaklaşımında aile ve aile değerlerinin korunması önceliğimizdir.
Aile politikalarının temel hedefi ise, aile bütünlüğünü korumak, güçlendirmek, ailenin sorun çözme kapasitesini artırmaktır. Bu yaklaşımlarımızın uygulamadaki karşılığı ise aile bütünlüğünü koruyan hizmet ve yardım programlarımızdır.

“Hak Temelli” hizmet anlayışıyla toplumun tüm kesimlerini her türlü ihmal, istismar ve dışlanmadan korumaya ve mağduriyetlerini gidermeye çalışıyoruz. İdare Faaliyet Raporu Bakanlığımızın merkez, taşra birimleri ve hizmet kuruluşlarımızın gerçekleştirdiği faaliyetlere ilişkin ayrıntılı bilgi içermektedir. Faaliyet Raporları kamuoyunu ve ilgilileri bilgilendirme amacının yanında kamuda hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkelerinin bir gereği olarak da değerlendirilmektedir.

Bu doğrultuda, gerek 2015 yılı faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde gerekse bu raporun hazırlanmasında emeği geçen çalışma arkadaşlarıma teşekkür eder, 2015 yılı Faaliyet Raporunun ülkemize ve Bakanlığımıza katkı sağlaması dileğiyle tüm Bakanlık çalışanlarına görevlerinde başarılar dilerim.

Dr. Sema RAMAZANOĞLU
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 01.03.2016 02:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394