684 Sayılı KHK Kapsamında Gözaltı Süresi Düştü

Resmi Gazete' de yayımlanan 684 sayılı KHK ile birlikte, uygulanan gözaltı süresinde değişiklik yapıldı. Değişiklikle birlikte, gözaltı süresi düşürülerek, 7 gün olarak belirlendi. 684 sayılı KHK ve gözaltı süresine ilişkin değişikliğin detayları haberimizde...

684 Sayılı KHK Kapsamında Gözaltı Süresi Düştü

Resmi Gazete' de yayımlanan 684 sayılı KHK ile birlikte, uygulanan gözaltı süresinde değişiklik yapıldı. Değişiklikle birlikte, gözaltı süresi düşürülerek, 7 gün olarak belirlendi. 684 sayılı KHK ve gözaltı süresine ilişkin değişikliğin detayları haberimizde...

23 Ocak 2017 Pazartesi 12:01
684 Sayılı KHK Kapsamında Gözaltı Süresi Düştü

Terör örgütleriyle yürütülen mücadeleler, kamu kurum ve kuruluşlarından yapılan ihraçlar ve görevine iade edilen personeller gibi durumların yaşandığı günümüzde, OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) birlikte, yeni düzenlemeler ve ek geçici maddeler yayımlanarak yürürlüğe girmektedir. 23.01.2017 tarihli Resmi Gazete' de yayımlanan 682, 683, 684 ve 685 sayılı KHK lar ile birlikte de bu mücadelelere yönelik önemli düzenlemeler aktarılmıştır.

Resmi Gazete' nin ilgili sayısında aktarılan bu KHKlarla birlikte de, OHAL süresince uygulanan gözaltı süresinde değişiklik meydana gelmiştir. Bu değişiklik aşağıdaki şekilde aktarılmıştır:

MADDE 10 – 18/10/2016 tarihli ve 6749 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanunun 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“a) Gözaltı süresi, şüphelinin yakalama yerine en yakın hâkim veya mahkemeye gönderilmesi için zorunlu süre hariç, yakalama anından itibaren yedi günü geçemez. Delillerin toplanmasındaki güçlük veya şüpheli sayısının çokluğu nedeniyle Cumhuriyet savcısı, gözaltı süresinin yedi gün süreyle uzatılmasına yazılı olarak emir verebilir.”
MADDE 11 – 8/11/2016 tarihli ve 6755 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “otuz günü geçemez” ibaresi “şüphelinin yakalama yerine en yakın hâkim veya mahkemeye gönderilmesi için zorunlu süre hariç, yakalama anından itibaren yedi günü geçemez” şeklinde değiştirilmiş, aynı bende aşağıdaki cümle eklenmiş ve aynı fıkranın (m) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.
“Delillerin toplanmasındaki güçlük veya şüpheli sayısının çokluğu nedeniyle Cumhuriyet savcısı, gözaltı süresinin yedi gün süreyle uzatılmasına yazılı olarak emir verebilir.”
GEÇİCİ MADDE 1
– Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yayımı tarihinden önce, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci Bölümlerinde tanımlanan suçlar, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar ve toplu işlenen suçlar nedeniyle gözaltına alınan kişiler hakkında gözaltı süresi en çok otuz gün olarak uygulanır.
MADDE 12 – Bu Kanun Hükmünde Kararname yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 13 – Bu Kanun Hükmünde Kararname hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Yukarıda da ifade edildiği üzere gözaltı süresi azaltılarak, 7 gün olarak aktarılmıştır. Bu gözaltı süresine Cumhuriyet savcısı uzatılma emri olarak 7 gün ilave edebilecektir. Yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname içeriğindeki tüm detaylara, aşağıdan erişim sağlayabilirsiniz...

684 sayılı KHK tam metnine erişmek için > TIKLAYINIZ

Tüm gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için > TIKLAYINIZ

Memur adayları grubumuz için > TIKLAYINIZ

kpsscafe.com.tr | KONYA

Son Güncelleme: 23.01.2017 18:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Verification: 1ba45668fa4004d3