2015 TEOG tercihlerinde dikkat edilecek detaylar

Kimileri tercih döneminin TEOG’a hazırlanmaktan daha zor olduğunu söyler.Peki TEOG tercihlerinde nasıl bir yöntem izlenmeli, bu süreçte nelere dikkat edilmeli?

banner396

2015 TEOG tercihlerinde dikkat edilecek detaylar

Kimileri tercih döneminin TEOG’a hazırlanmaktan daha zor olduğunu söyler.Peki TEOG tercihlerinde nasıl bir yöntem izlenmeli, bu süreçte nelere dikkat edilmeli?

05 Temmuz 2015 Pazar 01:17
2015 TEOG tercihlerinde dikkat edilecek detaylar
  Kimileri tercih döneminin TEOG’a hazırlanmaktan daha zor olduğunu söyler.Peki TEOG tercihlerinde nasıl bir yöntem izlenmeli, bu süreçte nelere dikkat edilmeli?

Tercihlerin 6-16 Temmuz arasında yapılacağı daha önce açıklanan 2015 Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu ile belirtilmişti. Veliler TEOG sonuçları açıklandıktan sonra çocukları için yeni okullar bakmaya başlayacaklar.

Öğrencilerimiz, 6-16 Temmuz 2015 tarihleri arasında 25 okul tercih yapabilecek ve tercih işlemlerini ortaokul müdürlüklerine onaylatacaklardır. Tercih işlemi, okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra işlem tamamlanmış olacağından; öğrencilerimizin, tercihlerinde yapmayı düşündükleri değişiklikleri onaylama işleminden önce yapmaları gerekmektedir. Tercih işlemleri tamamlandıktan sonra 14 Ağustos 2015 tarihinde yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar açıklanacaktır.

Yerleştirmeye esas nakil işlemleri ise 17-21 Ağustos 2015, 24-28 Ağustos 2015 ve 31 Ağustos-4 Eylül 2015'te gerçekleştirilecektir.

Hem öğrenciler hem de veliler için heyecanlı bir süreç olacak. Velilerin tercih yaparken mutlaka ama mutlaka okullarda görevlendirilecek Rehber Öğretmenlerden yardım almaları gerekiyor. Zira geçen sene ilk kez uygulanan ve çeşitli sıkıntıların baş gösterdiği tercih döneminin bu yıl oturması gerekirken, dershanelerin kapanmasıyla ortaya çıkan Temel Liseler yüzünden bu yıl da çeşitli problemlerin yaşanması bekleniyor.

Bu tür problemlerin yaşanması kaçınılmaz. O yüzden bu süreci ve gündemi iyi takip eden rehber öğretmenlerden yardım istemek en mantıklısı olacaktır.

Açıkçası velilerin ve öğrencilerin önceliklerine göre TEOG tercihlerinde dikkat edilecek detaylar değişiyor. Biz genel olarak ele alacağız.

1. Puan mı Yüzdelik Dilim mi?

Velilere veya öğrencilere “puanlara göre değil yüzdelik dilimlere göre tercih yapılır” dediğimizde önce yüzdelik dilimin ne anlama geldiğini belirtmek gerekiyor. Yüzdelik dilim öğrencinin aldığı puan neticesinde ülke genelindeki ve okulunun bulunduğu il genelindeki tüm 8. Sınıf öğrencileri içinde başarı olarak hangi yüzdelik dilimde olduğunu gösteren bir ondalık sayıdır. Bir milyon öğrencinin sınava girdiği varsayıldığında öğrenci 450 yerleştirme puanı alarak ilk 45 bine girebilmişse yüzdelik dilimi yaklaşık % 4,5 olacaktır ve bu iyi bir sonuçtur. % 6,5 gibi bir rakam % 4,5 diliminden daha kötü bir dilimdir. Rakamsal değer büyürken başarı azalmaktadır.
İstatistiksel verileri bir kenara bırakacak olursak, tedirgin olmaya gerek yoktur; çünkü bütün bu hesaplamaları Milli Eğitim Bakanlığı sizin adınıza yapacaktır. Yerleştirme Puanının olduğu belgede öğrencinin Türkiye geneli yüzdelik dilimi ve il içindeki yüzdelik dilimi ayrı ayrı gösterilecektir. İl geneli yüzdelik dilimi öğrencinin okulunun bulunduğu ilden tercih yaparken faydalı bir şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin bulunduğu ildeki bir Anadolu Lisesinin yüzdelik dilimi % 7,5 ise öğrencinin bu okula yerleşebilmesi için il içindeki yüzdelik diliminin % 7,5 ve aşağısı olması gerekiyor. (Yani % 6,5 veya % 5,5 gibi bir dilim bu okula yerleşebileceğini göstermektedir.)

2. Bu Yüzdelik Dilimler Yıldan Yıla Değişir mi?

Okulların yüzdelik dilimleri her yıl aşağı yukarı aynı kalır. Ancak okulun geçen yıldan daha fazla öğrenci almaya karar vermesi, okulun başka bir yere taşınması gibi özel durumlardan ötürü yüzdelik dilimler değişebilir. Bu durumu tercih döneminde yardım alacağınız Rehber Öğretmeniniz size belirtecektir.

3. TEOG Yerleştirmelerinde Yanlış Tercihten Dolayı Açıkta Kalır mıyım?

TEOG tercihleri ÖSYM tercihleri gibi açıkta kalınabilecek bir yerleştirme yöntemi değildir. 12 yıllık zorunlu eğitim sistemi ile hiçbir öğrenci açıkta kalmamaktadır. Ancak tercihlerdeki yüksek puanlı yerlerin gelmemesi durumunda Bakanlık öğrencilere iki, üç ve hatta dört kez daha tercih şansı tanıyacaktır. En kötü ihtimalle açık liseye kaydınız yapılır ve eğitiminize açık liseden devam edersiniz.

4. Tercihlerde Sadece Puanı veya Yüzdelik Dilimi mi Kullanmalıyız?

Öğrencilerin ve velilerin popüler anlayışlara göre tercih yapmak istemesi daha sonraki süreçte öğrencileri zor durumda bırakmaktadır. Bir ara Sağlık Meslek Liselerinin yaygın bir şekilde tercih edilmesi gibi durumlar olmuştu. Öğrencilerin ilgi duydukları veya yetenek sahibi oldukları alanlar dururken daha sonra rahat iş bulabilecekleri alanları tercih etmeleri anlaşılır bir durum aslında. İşsizliğin yoğun olması velileri bu durumda bırakmaktadır. Bu yüzden bazı öğrenciler meslek liselerinde hiç yeteneklerinin bulunmadığı alanlarda okumaktalar. Belki daha sonra iş bulabilmekteler ancak ömür boyu mutsuz olmaktalar. Bu yüzden özellikle Mesleki ve Teknik Liseleri seçerken öğrencinin ilgileri, hobileri ve yetenekleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

5. Öğrenci Yüksek Puanlı Bir Liseye Yerleşemezse İyi Bir Eğitim Alma Şansını Kaybeder mi?
Hayır. Eğer öğrenci ortaokul eğitimi boyunca iyi çalışmayıp yüksek bir puan alamadıysa, kariyer şansı devam etmektedir. Öğrenim hayatına belki de hayal ettiğinden farklı bir okulda devam edecektir ama lise hayatı 4 yıldır ve öğrenciler 4 yılda bilgilerini yenileyebilmekte, yeni bilgiler edinebilmektedir. Bunun için liseye kayıt yaptırır yaptırmaz okul rehber öğretmeni ile iletişime geçmeli ve önündeki 4 yılı iyi değerlendirebilmek için gerekli tavsiyelere uymalıdır.

6. Okulların Pansiyon Durumları Tercih Listelerinde Görünecek mi?

Evet görünecek ancak bazı durumlarda okullar tercih listelerinde görünen kontenjandan daha az öğrenci almak zorunda kalıyorlar. Tercih listelerinde pansiyonların toplam kapasitesi görünmektedir. Ancak mevcut kapasitenin içinde halen kalan 10, 11. ve 12. Sınıf öğrencileri olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca hemen hemen her okulun pansiyonu başka okulların öğrencilerini de ücretli ya da ücretsiz barındırabilmektedir. Öğrencinizin kazandığı okulun pansiyonu yok ise pansiyonu olan okullara bir an önce kayıt yaptırmanızda fayda vardır. Devlet yurtlarında yer bulamazsanız çeşitli özel yurtlara da bakabilirsiniz. Bu konudaki en sağlam strateji, öğrencinin kalacağı yerin okuluna en yakın yer olmasıdır. Öğrenci yolda vakit kaybetmemelidir.

Tüm veliler ve öğrenciler zorlu bir sürece giriyorlar. Okullarda size yardımcı olmak isteyen iyi niyetli okul idarecileri, bu süreci bir rehber öğretmenden daha iyi anlayamamaktadırlar. O yüzden tercih yaparken mutlaka ama mutlaka bir rehber öğretmenden yardım alınız.NOT: “www.kpsscafe.com.tr”  tarafından hazırlanan bu haber hiçbir şekilde başka internet sitelerinde kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 29.06.2015 12:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394