Fenerbahçe'den şok karar: Maçlara çıkmayacağız!

Fenerbahçe tarafından yapılan açıklamaya göre , saldırının failleri bulunana kadar artık maçlara çıkmayacaklarını futbol oynamayacaklarını söyledi.

banner396

Fenerbahçe'den şok karar: Maçlara çıkmayacağız!

Fenerbahçe tarafından yapılan açıklamaya göre , saldırının failleri bulunana kadar artık maçlara çıkmayacaklarını futbol oynamayacaklarını söyledi.

06 Nisan 2015 Pazartesi 21:09
Fenerbahçe'den şok karar: Maçlara çıkmayacağız!
 Fenerbahçe tarafından yapılan açıklamaya göre , saldırının failleri bulunana kadar artık maçlara çıkmayacaklarını futbol oynamayacaklarını söyledi.,,

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Deniz Tolga Aytöre, Çaykur Rizespor maçı sonrası futbolcuları taşıyan otobüse yapılan silahlı saldırı aydınlatılana ve failleri bulunana kadar futbol oynamayacaklarını açıkladı.
Deniz Tolga Aytöre, diğer asbaşkanlar Mahmut Uslu ve Şekip Mosturoğlu ile birlikte yönetim kurulu toplantısı sonrası Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda düzenlediği basın toplantısında aldıkları kararlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

"41 KİŞİNİN HAYATINA TEŞEBBÜSTÜR"
Aytöre, Fenerbahçe otobüsüne yapılan saldırı için, "Bu eylem çok açık ve net bir şekilde ortadadır. Bu, 19'u futbolcu olmak üzere 41 kişinin hayatına kastetmeye teşebbüstür. Bu olayın başka bir değerlendirmesi yoktur. Bu eylem Fenerbahçe'ye düzenlenmiş bir suikasttir. 3 Temmuz'da hürriyetinden yoksun bırakılan Fenerbahçe'nin bugün de canına kastedilmeye çalışılmıştır" diye konuştu.

Bu eylemin bir Fenerbahçe-Trabzonspor çekişmesi, ya da Fenerbahçe-Trabzonspor odaklı bir eylem olmadığını kaydeden Aytöre, "Bu ciddi bir terör eylemidir. Fenerbahçe Yönetim Kurulu olarak bunu bir camiaya, bir bölgeye ve kendi insanımıza mal etmek gibi bir anlayışımız yoktur ve olmayacaktır" şeklinde konuştu.

"BİZİM AMACIMIZ ÇOK AÇIKTIR"
Olay sonrası yaptıkları açıklamaya dikkat çeken Aytöre, şöyle devam etti:
"Liglerin ve futbolun sonuna gelindiğini çünkü artık kan döküldüğünü ve bu nedenle artık bu müsabakaları oynamanın çok önemli olmadığı yönündeki açıklamalarımızın temelinde bu yatmaktadır. Her ne kadar bu açıklama da başka bir mecraya çekilmeye çalışılsa da hiç kimse buna gayret etmesin. Bu çirkinliğin altına imza atmasın. Bizim amacımız çok açıktır. Sakatların iyileşmesi açısından böyle bir erteleme talep ettiğimiz yönünde bazı düşünceler var. Lütfen bu kadar ciddi ve önemli bir konuda bu kadar sığ düşüncelere yer vermeyin. Bu tür provokatif açıklamalara önem vermeyin."
 SÜPER LİG VE TÜRKİYE KUPASI MAÇLARI ERTELENDİ SÜPER LİG VE TÜRKİYE KUPASI MAÇLARI ERTELENDİ


"OLAY AYDINLANANA KADAR FUTBOL OYNAMAYACAĞIZ"
"Bizim liglerin şu kadar hafta, bu kadar hafta ertelenmesi yönünde bir talebimiz yok" diyen Aytöre, şunları kaydetti:
"Bizim için bu şampiyonluğun ya da bu liglerin de çok fazla önemi yok. Önemli olan, can güvenliğinin sağlanması, önemli olan bu oyunun kendi mecrasında oyun olarak yapılabilmesinin sağlanmasıdır. Tabii, yaşanan olay derindir. Bu olayda Fenerbahçe Spor Kulübü, olayı hemen güvenlik birimlerinin zafiyeti ya da kamu görevlilerinin sorumluluğu gibi sığ ve çok kolay tüketilebilecek gerekçelere indirgemeyecek kadar devlet ciddiyetine sahip bir kulüptür. Aynı şekilde beklentimiz bu olayların takibinin, bu olayların sonuçlanmasında aynı ciddiyetle Fenerbahçe Spor Kulübü'nün sahip olduğu ciddiyete sahip bir ciddiyetle sonlandırılmasıdır. Dolayısıyla çok açık ve net ifade etmek gerekirse biz bu olay aydınlanana ve bu olayın failleri bulunana kadar futbol oynama niyetinde değiliz."

"FENERBAHÇE - TRABZONSPOR OLAYI DEĞİLDİR"
Aytöre, bu olayın bir Fenerbahçe-Trabzonspor çatışmasından çıkartılması için çok çaba sarf ettiklerini belirterek, "Ancak çok iyi biliyorsunuz ki bunu bir Fenerbahçe-Trabzonspor, bir 3 Temmuz hesaplaşması haline getirme konusunda kendine varlık sebebi haline getirenler de var. Biz bunların hepsinin önüne geçmek için gerekli gayreti gösterdik. Ancak tekrar ediyorum, bunu bir camiaya bir bölgeye mal etmek gibi bir lüksümüz yok. Böyle bir düşünce içerisinde de olmayacağız. Yalnız bununla birlikte bu terör eyleminin beslendiği bazı damarları da bazı fay hatlarını da ortadan kaldırmamız gerektiğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Bunun Türkiye'nin bir sorunu olduğunu vurgulayan Aytöre, "Bu Fenerbahçe özelinde ciddi bir terör eylemidir. Cana kasttır. Amaçlanan her ne olursa olsun bir toplumsal zıtlaşmanın bir kutuplaşmanın Fenerbahçe hiçbir yerinde olmayacaktır. Hiçbir şekilde Fenerbahçe'yi, hatta Trabzonspor'u hatta camiaları biz böyle bir toplumsal kutuplaşmanın parçası yapmamak için bugüne kadar davrandığımız gibi bugünden sonra da elimizden geleni yapacağız" şeklinde konuştu.

"YARGILAMA SÜRECİNİN UZAMASI ZARAR VERİYOR"
Aytöre, 3 Temmuz süreciyle ilgili yargılamanın da bir an önce sonuçlanması gerektiğini ve sürecinin uzamasının Fenerbahçe'ye ve Türk futboluna zarar verdiğini dile getirdi.


"Verilecek her türlü karara saygılıyız" diyen Deniz Tolga Aytöre, "Karar ne olursa olsun talebimiz bu kararın bir an önce verilmesidir. Yargılama aşamasından sportif ve yönetsel olarak beslenenler olduğu gibi, bu gibi yargılama sürecinin uzaması Fenerbahçe ve Türk futboluna zarar vermektedir. Bu karar ne olursa olsun biz gereğini yapmaya hazırız. Bunu kabullenmeye hazırız. Yargının aldığı karardır. Hiçbir itirazımız olamaz. Bu kararın bir an evvel verilmesi, fay hatlarının kapatılması için en önemli adımlardan biri olacaktır" diye konuştu.

 FENERBAHÇE KULÜBÜ'NE ZİYARET FENERBAHÇE KULÜBÜ'NE ZİYARET

"AÇIK VE NET: BİZ YOKUZ"
Kendileri için liglerin ertelenmesi, müsabakaların ötelenmesi ya da bu tür alınacak geçici tedbirlerin hiçbir anlamı olmadığını anlatan Aytöre, "Biz yaşam hakkından bahsediyoruz. İnsanların can güvenliğinden bahsediyoruz. Biz camiaların kutuplaşmalarına engel olmaktan bahsediyoruz. Top oynamak bunların yanında çok önemli değil çünkü ciddi bir olay olmuş, kan dökülmüştür. O nedenle 'Kaç hafta erteleme istiyorsunuz? konusunda hiçbir talebimiz yok. Biz liglerin oynanmasına bile gerek kalmadığını ancak her halükarda bu olay aydınlanana kadar bu oyunu oynamayacağımızı açık ve net söylüyoruz. Tekrar söylüyorum; bu olay aydınlanana kadar biz yokuz" şeklinde görüş belirtti.

"HER TÜRLÜ SONUCA HAZIRIZ"
Fenerbahçe'ye uygulanan ayrımcılık ve hedef gösterme politikalarının bir kenara bırakılması gerektiğini anlatan Aytöre, "Fenerbahçe başkanına 3 Temmuz'dan bu yana ağza alınmadık küfürleri edenleri, iftiraları yapanları disipline sevk etmezseniz, futbolcuları, bu kulübü ve değerlerini hedef gösterirseniz, bunu gösterenleri cezalandırmazsanız, bu bir ödüldür. Bu davadan (Futbolda şike davası) kimsenin beslenmesine izin vermemeliyiz. Bu dava teröre, sportif ya da yönetsel ya da şahsi menfaatler sağlamak isteyenlere bir yol olmaktan çıkarılmalı. Sonuç ne olursa olsun biz zaten her türlü sonuca hazırız" şeklinde konuştu.

MOSTUROĞLU: "SUİKASTTIR, VAHŞETTİR"
Asbaşkan Şekip Mosturoğlu, bu hadisede bir insanının ölmemesi tamamen büyük bir tesadüf ve şans olduğunu belirterek, "Ölümün arkasından konuşuyor olsaydık, konuşmamız farklı olabilirdi ve bunun altından da kimse kalkamazdı. Bu sadece Fenerbahçe'ye değil tüm ülkeye vatandaşlara yapılmış bir suikasttır vahşettir" dedi.

Mosturoğlu, sarı-lacivertli taraftarları sağduyuya davet ederek, "Liglerin ertelenmesi konusu bizim sportif bir beklentimiz değil, spor ailesinin futbol ailesinin dayanışmasını görme beklentisidir. Eğer bu olay terörse, sinir uçları kaşınıyorsa hep beraber tepki göstermeliyiz. Burada dur diyemezsek başka boyutlara varır" ifadelerini kullandı.


"BAŞKANIMIZ BU GÜNLERİ GÖRDÜ"
Mosturoğlu daha sonra şöyle konuştu:
"Bu hadisede bir insanın ölmemesi, büyük bir tesadüf ve şanstı. Başkanımız 'Bu şike hadisesi değil, memleket elden gidiyor' derken, bu günleri görmüştü. Bu sinir uçları ile oynayanların, artık bundan vazgeçmesi gerekiyor. 3 Temmuz'dan bu yana hep demokratik tepkimizi dile getirdik. Biz bu çizgiden asla taviz vermeyeceğiz. Bu olayı sosyal medyada kaşıyanların takipçisiyiz. Herkes yazdığını - çizdiğini bilerek çizsin. Taraftarımızın dik duruşu bütün kumpasları ortaya çıkarttı."

USLU: BİZE ZENCİ MUAMELESİ YAPILIYOR
Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreter ve Basın Sözcüsü Mahmut Uslu ise şunları söyledi:
"Arkadaşlar, biliyorsunuz 2 gün önce çok önemli günler yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Önce bu olaylardan dolayı başta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan eski cumhurbaşkanlarımızdan Süleyman Demirel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere bütün bakanlarımız bize bu olaylardan dolayı taziyede bulunup bu olaya sahip çıktılar.

Biz inanıyoruz ki çok kısa sürede bu failler bulunacaktır. Bu sadece Fenerbahçe'ye yapılan bir olay, yaşayanlardan birisi de benim. Olayın özetine gelince tamamen şoföre yönelik bir atış ama bazı kamu çalışanları taş atıldığı yönünde bilgiler paylaştı. Sayın başkan taraftar ve yönetim kurulana çok teşekkür etmek istiyorum. Provakosyon yapmadan bekliyoruz olayın çözümlemesini. Bazı insanlar bu olayı anlamış değil hala, 50 metre vardı otobüsle aramızda sizler basın mensupları kendileri de söyledi onlar da can tehlikesi yaşadılar. Bu planlı yapılmış hadise bu olayların aydınlatılması lazım."

"KURŞUN 20 SANTİM SEKSE, İSMAİL KARTAL'IN DA CANI GİTMİŞTİ"
Olayın gerçekleştiği anı da anlatan Uslu, "Olayın özetine gelince tamamen şoföre yönelik bir atış. Bazı arkadaşlar taş olarak geçiştirmeye çalıştığı için epey mücadele ettik. Sayın başkanımıza yönetim kurulu üyelerimize ve bütün taraftarlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Hepimiz itidalli olayın aydınlanması için provokasyona neden olmamak için sakin sakin bekliyoruz. Burada insanların canına kastetme var, öldürme var. Rehavetler içinde bakıyorum ki bazı insanlar bu olayı anlamış değil. Öndeki otobüs durduğu zaman aramızda 30-50 metre vardı. Medya mensupları da vardı. Sadece otobüs değil medya mensupları da can tehlikesi atlattı. Kendileri de söylüyorlar. Otobüse bir şey olduğunda yanındaki arkasındakiler de gidebilirdi. Bu planlanmış. Türkiye açısından olayın aydınlatılması lazım" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:
"İsmail Kartal, tam şoförün arkasında oturuyordu. 20 santim sekse İsmail'in canı da gitmiş olurdu. Can kaybı olmadı. Şoförümüz yaralı. Elimizden geldiğince ona da sahip çıkacağız. Bir otobüs beyaz Fenerbahçe otobüsü de değil. Öyle bir zamanlama yapılıyor ki 110 kilometre hızla giderken kurşunlanıyor. 'Taş attı' deniliyor. Taşın gitme ihtimali yok. Önemli olan futbolcuların durumu. Sonuçta onlar da etten kemikten olan insanlar. Olayı birinci gün anlamadılar ama ikinci gün, dün epey konuşmalar yapıldı. Psikolojik olarak durumları hiç iyi değil. Bugün belli bir kısımla antrenman yapılacak."


"ŞAMPİYONLUK VE 4. YILDIZ ÖNEMLİ DEĞİL, İNSAN SAĞLIĞI ÖNEMLİ"
Oyuncuların da etten kemikten insanlar olduğunu kaydeden Mahmut Uslu, "Dün oyuncularla epey bir konuşma yapıldı, psikolojik olarak hiç iyi değiller. Sow kaçıp gitmedi, hocasından izin alarak ailesi gitti. O da ailesinin yanında gitti. Çünkü anca izin verilmiş kendisine. Bizim için şampiyonluk, dördüncü yıldız önemli değil herkesin can sağlığı bizim için en önemlisi budur. Şampiyonluklar kaybedilir biz çok şampiyonluk kaybettik herkes de biliyor nasıl kaybettiğimizi bunların detaylarına girmeyeceğim ama arkadaşlarımızın umarım psikolojilerini düzeltiriz ve yeniden yarışa gireriz." diye konuştu.

"FENERBAHÇE'YE ZENCİ MUAMELESİ YAPILIYOR"
Bugün yapılan Kulüpler Birliği Toplantısı'na neden katılmadıklarının sorulması üzerine ise Uslu, "Türkiye'nin futbolunun veya sporunun biz beyazı olmamız lazımken bize zenci muamelesi yapılıyor, ayrımcılık yapılıyor. Zaten Kulüpler Birliği toplantısına katılmıyoruz. Ama federasyonla görüşüyoruz. Sabah 5'te geldikten sonra bildiri yayımladık. Herhangi bir kimseye gidip de savunacak falan bir ihtiyacımız yok. Türkiye'nin futbolunun veya sporunun biz beyazı olmamız lazımken bize zenci muamelesi yapılıyor, ayrımcılık yapılıyor. Bu ayrımcılık yapılırken birçok insan kullanılıyor. Bu olaylar aydınlatılana kadar maçlara çıkmayacağımızı açıkladık." diyerek sözlerini tamamladı.

"TOPLANTIYA KİMLER KATILDI"
Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda düzenlenen toplantıyı salonda, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük ile yönetim kurulu üyeleri İlhan Ekşioğlu, Nihat Özbağı, Yalçın Haker, Ünal Uzun, Metin Doğan, Selim Sapan, Hakan Dinçay, Selim Kosif, Erhan Türkoğlu, Serdar Erkan, Gençlik Geliştirme Program Sorumlusu Müjdat Yetkiner, futbolcu izleme komitesinde bulunan eski Fenerbahçeli futbolcular Kemalettin Şentürk ve Saffet Akbaş da takip etti.

HABERTÜRK
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 06.04.2015 21:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394