Sürekli Ağrı Kesici Kullananlara Kötü Haber!

Sürekli ağrı kesici kullanmanın bir çok olumsuz sonucu var. Ağrı bantları diye nitelendirilen ilaçların ise kullanım sonucunun ölüme kadar gittiği tespit edildi. Ağrı kesici kullanımını sürekli hale getirmek ise çok kötü!

Sağlık 14.03.2015, 21:26 14.03.2015, 21:32
563
Sürekli Ağrı Kesici Kullananlara Kötü Haber!
Ağrı kesici kullanımını sürekli hale getirenler için kötü haber geldi...

 Türk Nöroloji Derneği bünyesindeki Nöropatik Ağrı Çalışma Grubu tarafından yapılan Nöropatik Ağrı Sempozyumu’nun 12’ncisi Antalya’da devam ediyor. 15 Mart’ta sona erecek sempozyumda kanserde sançı yönetiminden diyabete eşlik eden ameliyat ertesi nöropatik ağrılar, bel ağrısı, fibromiyalji gibi konularda son gelişmeler değerlendirildi.

Sempozyumda kanser hastalarında tümörün kendisi ya da cerrahi, ışın tedavisi, kemoterapi gibi çeşitli tedavilerin nöropatik demek oluyor ki sinir sistemini tutan hastalık ertesi su yüzüne ağrılara olarak sebep olabildiğini açıklandı . Kanser ağrısının yaklaşık olarak yüzde 20’sinin nöropatik sançı tipinde olduğunu karma ağrılar göz önüne alındığında bu oranın yüzde 40’a ulaşabildiği ifade edilirken , kanserli hastaların nöropatik ağrısını ’yanıcı, iğne batması olacak şekilde , elektrik çarpması ya da hissizlik’ olarak tarif ettiğinin belirtildiği kaydedildi.
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Temel Bilim Dalı’ndan Uzm. Dr. Can Ebru Kurt, kanser hastasında tümörün sebep olduğu ağrılarda klasik sançı kesiciler işe yarayabilse de sinir liflerinin tutulumuna bağlı ağrılarda işe yarayamayabileceğini belirtti . Her iki grupta da önce olağan sançı kesicilerin kullanımıyla tedaviye başlandığını akabinda sara ilaçlarının devreye girdiğini ifade eden Dr. Kurt, üçüncü seçenek olarak morfin türevlerinin hem ağızdan alınımını hem de bant olacak şekilde kullanımını tercih ettiklerini belirtti .
Ağrı bantlarını morfin türevi olduğundan dolayı reçetesiz satılmasının mümkün bulunmadığı ifade eden Dr. Kurt, bu bantların başka ağrıların sona erdirilmesi için kullanılması durumunda ölüme kadar gidebilecek riskleri barındırdığının altını çizdi. Ayrıca bağımlılık riskinin de bulunduğunu belirtti .
Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)
Yorumlar (0)
kapalı