Saç Dökülmesine Nasıl Önlem Alabiliriz?

Saç dökülmesi büyük ölçüde genetik ve sonrasında ise çevresel faktörlerden etkilenir. Saçlarımızın daha az dökülmesi için ise bir dizi önlemler alabiliriz.

Sağlık 15.03.2015, 11:37 15.03.2015, 11:41
Saç Dökülmesine Nasıl Önlem Alabiliriz?
Saç dökülmesinin nedenleri vardır. Saçlarımızın dökülmesini en aza indirmek için nasıl önlemler alabiliriz?
 
Saç dökülmesinin en önemli nedeni genetik faktörler, diyet, stres veya doğum olabilir. Tedavi yöntemleri ise oldukça değişkendir.Saç, insan için en önemli unsurlarından biridir.
Saç dökülmesi ve saç hastalıkları kişide belirgin psikososyal bozukluklara yol açabilmektedir. Saçın anagen, telogen ve katagen evrelerinden oluşan bir yaşam döngüsü bulunmaktadır. Anagen büyüme evresi (1000 gün), katagen geçiş evresi (1-2 hafta) ve telogen dökülmeden önce dinlenme evresidir (3 -5 ay). Normal insan saçının %85-90’ını anagen saçlar, %10-15’ini telogen saçlar ve %1’inden azını katagen saçlar oluşturur. Saç dökülmesi oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Birçok farklı şekilde ve farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yoğun stres, kötü beslenme alışkanlıkları, uygunsuz saç bakım malzemeleri ve hatta saçınıza verdiğiniz şekil bile dökülmelere neden olabilir. Bazen de başka bir iç hastalığın habercisi olarak ortaya çıkar. Birçok popüler piyasa ürünün iddia ettiğinin aksine, tek bir şampuanla veya losyonla her tür saç dökülmesini tedavi etmek mümkün değildir. Saç dökülmesi özenle değerlendirilmesi gereken bir konudur. Aksi takdirde, yanlış veya eksik tedavi bazı saç dökülme tiplerinde zaman kaybına ve buna bağlı olarak geri dönüşsüz saç kaybına neden olabilir. Yapılan araştırmalarda saç yoğunluğunun sonbahar döneminde azalırken, yaz ve kış aylarında en üst seviyeye çıktığı izlenmiştir. Bu durum, biyolojik olarak normal bir süreçtir. Günlük 50 ile 100 tel arası saç dökülmesi normalken, bu sayının üzerindeki saç dökülmeleri veya sayıdan bağımsız olarak bölgesel saç seyrelmesi izlenen durumlar aşırı saç dökülmesi olarak adlandırılır.
Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. Eğer saç dökülmesi ani başlangıçlı ise diyet, hastalıklar, ilaçlar veya doğum bunun nedeni olabilir. Eğer saç kaybı yıllar içerisinde belirginleşmişse kalıtsal saç dökülmesi (androgenetik saç dökülmesi) söz konusu olabilir. Ayrıca bazı saç şekillendirme malzemeleri ve yöntemleri de (saçların çok sıkı bağlanması gibi) saç dökülmesine neden olur.
ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ
En sık saç dökülmesi tipidir. Her iki cinsiyette de görülebilir. Kalıtsaldır ve hormonlarla ilişkilidir. Saçlar zaman içerisinde minyatürizasyon nedeniyle incelip kaybolur. Erkeklerin %80’inde 70 yaşına geldikleri zaman belirli derecede saç dökülmesi normal olarak izlenmektedir. Biyolojik olarak normal bir durum olsa da kozmetik nedenlerle günümüzde androgentik saç dökülmesi üzerine büyük bir sağlık endüstrisi kurulmuştur. Erkek tipi saç dökülmesinde, alın saç çizgisinin geriye çekilmesi, tepe bölgesinde saç dökülmesi ve incelmesi izlenir. Kadın tipi saç dökülmesi ise tepe bölgesinden alın çizgisine kadar olan alanda saç seyrelmesi şeklinde görülür. Alın saç çizgisinde genellikle geri çekilme izlenmez. Her iki cinsiyette de çoğunlukla ek araştırma yapılmasına gerek olmamasına rağmen kadınlarda kıllanma artışı, sivilcelenme ve adet düzensizliğinin eşlik etmesi durumunda hormonal saç, insan dış görünümünün en önemli unsurlarından biridir. Şekil ve rengiyle insan kimliğini yansıtır. Saç dökülmesi oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Birçok farklı şekilde ve farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir.


YANLIŞ SAÇ BAKIMI SAÇLARI DÖKER Mİ?
Sık uygulanan boya, renk açma ve perma işlemleri saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca sık kullanılan saç kurutma makinası, saç düzleştiricileri saçı kırılganlaştırır. Sıkı tel ve taç tokalar saçlarda kırık yapabilir. Lastik tokaların aralıklarla farklı yüksekliklerden takılması tek bir alanda saç kırıklarını önler. Sürekli uygulanan at kuyruğu, örgü gibi modeller traksiyon alopesisi denilen saç dökülmesine neden olabilir. Aşırı şampuanlamak, taramak veya fırçalamak saçlarda kırılmalara ve dökülmelere neden olabilir. Saçları ıslakken taramak veya kuru havlu ile sert kurulamak da önerilmemektedir çünkü saçlar ıslakken daha elastiktir ve kuru haline göre daha çabuk kırılır. Jöle, sprey gibi saç şekillendiricilerini uyguladıktan sonra saçları taramak yine saç dökülmesini arttırabilir.
TEDAVİSİ NEDİR?
Saç dökülme nedenlerinin büyük bir kısmı tedavi edilebilmektedir. Tedavide en önemli basamak doğru teşhistir. Ayrıntılı öykü ve özgeçmiş sorgulaması, saçlı derinin muayenesi, gerekli olgularda kan tahlilleri, saçlı deriden alınan biyopsi örnekleri ve saç köklerinin mikroskop altında incelenmesi ile doğru tanıya ulaşılabilmektedir. Saçlı deri muayenesinde dökülmenin şekli, yaygınlığı, yerleşimi ve çekmekle dökülmesinin miktarı önemlidir. Saç dökülmesi tiplerine göre farklı tedaviler bulunmaktadır. Çoğunlukla saç dökülmesi geri dönüşlüdür. Kansızlık veya tiroid hormon bozuklukları gibi altta yatan hastalıkların düzeltilmesi ile saç dökülmesi durmaktadır. Erken dönemde tedavi önemlidir. Geç dönemde bazı dökülme tiplerinde geri dönüşsüz saç kayıpları gelişebilir. Bu durumda saç ekimi yöntemleriyle başarılı sonuçlar elde edilmektedir.
SAÇLAR NEDEN DÖKÜLÜR?
Saçların dökülmemesi, sağlıklı görünmesi, parlak olması ve kırılmaması için, saçlara özen gösterilmesi gerekir. Saçların dökülmesi her ne kadar erkeklerde daha büyük sorun olsa da, kadınlarda bundan etkilenmektedir. Aslında sağlıklı görünen, canlı ve gür olan saçlara sahip olmak zor değildir. Fakat etkenler saç dökülmesine sebep olabilir. Saçlar zayıflayabilir, kırılır ve dökülmeler meydana gelir. Bazı çalışmalara göre, gün içinde 100 tel saçın dökülmesi normal kabul edilmiştir. Bunun üzerinde olan saç dökülmelerine mutlaka bir çözüm yolu bulunmalıdır. Bu oranın üzerindeki saç dökülmelerinde, saçlı alanda seyrelme ya da açıklık meydana gelirse, bu kişilerin saç dökülmesi sorunu olduğu söylenebilir. Bunu daha iyi belirleyebilmek için, saç çekme testi yapılabilir. Bu testte 20-30 tane saç tutularak çekilir. Bu sırada ele gelen saçların sayısı 5 tanenin üzerinde olursa, saç dökülmesinin yoğun olduğu söylenebilir. Bu durumda mutlaka gereken önlemlerin alınması, bunun sebeplerinin belirlenmesi ve tedavi uygulanması gerekir.
NE ZAMAN TELAŞLANMALIYIZ?
Günlük olarak normal kabul edilmiş 100 saç telinden fazla saç dökülmesi halinde, kadın ve erkekler mutlaka bu konuda uzman bir doktora başvurmalıdır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda saç dökülmesinin nedenleri belirlenecek ve buna uygun çözüm yolları bulunacaktır. Saç dökülmesi tıbbi sorunlardan kaynaklandığı gibi, çevresel etkilerden dolayı da oluşabilir. Tiroit bezinin düzensiz çalışması, kansızlık sorunları, saç derisindeki sorunlar, demir eksikliği, hormon düzensizliği gibi nedenler tıbbi sorunlar arasında yer alır. Bunun dışında yetersiz saç bakımı, dengesiz beslenme gibi sorunlarda saç dökülmesine neden olabilir. Bu yüzden öncelikle saç dökülmesinin sebebi belirlenmelidir. Kişileri gereken kan tahlilleri yapılmalı, hormon testleri uygulanmalıdır. Bu tetkikler sonucunda olumsuzluk belirlenmezse, kişinin yaşam tarzı sorgulanmalı ve saç dökülmesinin nedeni belirlenmelidir.
DİĞER DIŞ SEBEPLER
Kişide herhangi bir tıbbi sorun tespit edilemediyse, saç dökülmesinin dış etkenlerden kaynaklandığı sonucuna ulaşılabilir. Buna sebep olan etkenlerin bulunması için, öncelikle kişinin sigara alışkanlığı ve beslenme düzeninin sorgulanması gerekir. Beslenmede yapılan hatalar, özellikle vitamin ve mineral açısından zayıf bir beslenme düzeni saçların dökülmesinde etkili olur. Bunların yetersiz alınması halinde, metabolizmaya yetecek kadar bir alım yapıldığından, saçlar bunlardan faydalanamayacaktır.  Sigara kullanımı da saç dökülmesine etki eden alışkanlıklardan birisidir. Vücuda alınan vitamin emilimini azaltarak, saç dökülmesine sebep olur. Bu yüzden saç dökülmesi yaşayan kişiler öncelikle beslenmelerinde besin değeri açısından yüksek gıdaları tüketmeli, sigara alışkanlıklarını gözden geçirmelidir. Saç dökülmesi olanlar saçlarına uyguladıkları bakımın yeterli olup olmadığı konusunda, alışkanlıklarını sorgulamalıdır. Saçların soğuk havadan, kirli havadan, rüzgârdan, tozdan ve güneşten olumsuz etkilenmesi yüzünden, saç bakımının yetersiz yapılması halinde saç dökülmesi etkisi ortaya çıkabilir. Bu yeterli yapılmadığında, saçlar nemini kaybeder ve eskisi gibi sağlıklı görünmediklerinden dökülme sorunu yaşanır. Kişilerin mutlaka belirli aralıklarla saçları için doğal bakım maskesi uygulaması tavsiye edilir. Saçların nemini kaybedip, kırılmamaları için ceviz yağı, tatlı badem yağı, zeytinyağı, susam yağı gibi doğal yağlardan faydalanmak gerekir. Bu ürünlerle saçlara ve saç diplerine masaj uygulanarak, hem yağ dengesi kurulmalı, hem de kan dolaşımı hızlandırılmalıdır. Ayrıca menekşe yağı özellikle saç dökülmesinde etkili olan doğal bir yağdır. Saçların potas sabunuyla yıkanması da, sizler için bir çare olacaktır.
NEDENLERİ NELERDİR?
Cilt altı yağ bezlerinde olan bozukluklar nedeniyle, alın ve tepe bölgesinden başlayan saç dökülmeleri zaman içinde bu alanların tamamen açılmasına neden olabilir. Bu etken özellikle erkeklerde etkili olur. Cilt altında olan yağ bezlerinin yağ salgılaması sebum denilen madde nedeniyle olmaktadır. Bu yağlanma fazla olduğunda, saçlar yağlanacak ve saç dökülmesi etkisi oluşacaktır.
Vücutta olan demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık sorunu, grip gibi üst solunum enfeksiyonları, tifo, zatürre, kan kanseri, şeker hastalığı gibi hastalıklar, tiroit hormonundaki düzensizlikler kadın erkek ayrımı yapmadan herkeste saç dökülmesi etkisi gösterebilir.
Hamilelik, emzirme dönemi ve doğum gibi durumlar da kadınlarda etkili saç dökülmelerine neden olabilir. Bunlar bu dönemlerdeki hormonal dengesizliklerden ve bu dönemlerde salgılanan hormonlar nedeniyle oluşur. Kadınlar genetik olarak saç dökülmesine maruz kalmasa da, bu etkenler yüzünden saç dökülmesinden etkilenebilirler. Doğum kontrol haplarının kullanımı da, hormonal dengesizliğe neden olacağından, saç dökülmesi sebebi olabilir.
Demir eksikliği saç dökülmesi nedenleri arasındadır.
Genetik faktörler özellikle erkekleri etkileyen saç dökülmesi sebepleri arasında yer alır. Erkekler genetik olarak saç dökülmesine daha yatkındır. Ancak kadınlarda bundan etkilenmektedir.
Dengesiz ve yetersiz beslenme düzeni saç dökülmesi etkisi gösterir. İhtiyacı olan vitaminleri ve mineralleri yeterince alamayan saçlar, zayıflayarak kırılır ve dökülebilir.
Stres saç dökülmesinde oldukça etkilidir. Bu sürecin uzun sürmesi de, saç dökülmesinin etkisini daha fazla arttırır.
Saç bakımı için kullanılan şampuan, saç kremi gibi ürünlerin saçlara uygun olmaması halinde de saç dökülmesi olabilir.
Saç bakımında gereken özenin gösterilmemesi halinde, saç dökülmesi etkisinden kurtulmak oldukça zordur. Yıpranan, nem dengesi bozulmuş olan saçların periyodik aralıklarla doğal bakım ürünleriyle dengesinin sağlanmasına çalışılmalıdır.
Sigara içme alışkanlığı olanlarda saç dökülmesiyle karşılaşabilirler. Alınan besinlerin emilimini engelleyen sigara azaltılmalı ya da bırakılmalıdır.
Saç dökülmesinin cinsiyete göre nedenleri
Normalde erkekler saç dökülmesine genetik olarak daha fazla yatkındır. Kadınlar açısından saç dökülmesi ise, alışık olunmayan bir sorun olarak görülür. Kadınların bu sorunla karşılaşmaları halinde, saç dökülmesinden daha fazla etkilendikleri de bilinen bir gerçektir. Erkeklerin aksine kadınlarda saç dökülmesi olduğunda, ön tarafta olan saçlar korunmakta, fakat arka tarafta olan saçlar dökülmektedir. Erkeklerde ise saçların dökülmesi ön taraftan başlamakta ve genellikle arka tarafta olan saçlar korunmaktadır. Fakat bazı kişilerde yine genetik etkenlerin sebep olduğu tüm kafa derisindeki saçların döküldüğü görülebilir. Kadın ve erkeklerde olan saç dökülmesinin bu şekilde farklı olmasının nedeni, erkeklerde saç dökülmesi etkisi yapan 5 alfa redüktaz adlı enzimin kadınların vücut yapısında daha az olmasından kaynaklanır. Kadınlarda bu enzimin yerine aromataz enzimi fazladır. Saç dökülme sorunundan daha çok erkekler etkilendiğinden, piyasada satılan saç dökülmesi ürünlerinin erkeklere yönelik olmasından ötürü, kadınlar bu konuda şanssız sayılabilir. Çünkü aromataz enzimi yüzünden, bu ürünler kadınlarda etkili olamaz. Ancak saç ekimi yöntemleri oldukça ilerlemiş olduğundan, kadın ve erkek herkesin saç dökülmesinde etkili bir çözüm olacaktır. Zaten dökülmüş olan saçların yeniden kazandırılması için en etkili ve kesin çözüm saç ekimi yaptırmaktır.

Haber Ahval
Yorumlar (0)
Yeni Nesil E Ticaret Çözümleri için OmniTicaret!
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2019/2 KPSS Tercihinde Bulunacak mısınız?
2019/2 KPSS Tercihinde Bulunacak mısınız?
Namaz Vakti 10 Aralık 2019
İmsak 06:22
Güneş 07:52
Öğle 12:46
İkindi 15:09
Akşam 17:30
Yatsı 18:55
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Galatasaray 14 23
7. Alanyaspor 14 22
8. Göztepe 14 20
9. Malatyaspor 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Çaykur Rizespor 14 17
12. Gaziantep FK 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Kasımpaşa 14 12
16. Antalyaspor 14 12
17. Kayserispor 14 10
18. Ankaragücü 14 9
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 14 22
7. Menemen Belediyespor 14 22
8. Fatih Karagümrük 14 20
9. Balıkesirspor 14 19
10. Giresunspor 14 19
11. Adana Demirspor 14 18
12. Altay 14 17
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Arsenal 16 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 16 22
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 16 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 16 23
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 16 18
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 16 9
20. Espanyol 16 9
Günün Karikatürü Tümü