LÖSEV Reklamı neden yasaklandı?

Sağlık Bakanlığı LÖSEV reklamını yasakladı ve yayından kaldırttı.

banner396

LÖSEV Reklamı neden yasaklandı?

Sağlık Bakanlığı LÖSEV reklamını yasakladı ve yayından kaldırttı.

17 Mart 2015 Salı 20:37
LÖSEV Reklamı neden yasaklandı?
LÖSEV reklamının kaldırılması kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun "etik dışı" davranmakla eleştirdiği Lösemili Çocuklar Vakfı'nın (LÖSEV), kamu spotu, yine Sağlık Bakanlığı'nın talebi üzerine yayından kaldırıldı. LÖSEV'in "bir tuğla da sen koy" başlıklı kamu spotunun yayından kaldırılması kararını RTÜK aldı.

TARTIŞMA, MÜEZZİNOĞLU'NUN ÇIKIŞIYLA BAŞLAMIŞTILÖSEV konusundaki tartışma, Sağlık Bakanı Mehmet Müzzenioğlu'nun geçen ay yaptığı açıklama ile kamuoyu gündemine geldi. Müezzinoğlu, sağlık bakanlığı'nın 100 yataklık hastane izni vermesine rağmen, LÖSEV'in 400 yataklı hastane yapma konusundaki talebi konusundaki sorulara şu yanıtı vermişti; "LÖSEV'in bize müracaatı 100 yataklı bir hastaneydi. Biz de buna ilişkin ön iznini uygun bulmuştuk. Ama, 'Ben güçlüyüm, ben kamuoyu algısını yönetirim. Dolayısıyla 400 yaparım, 400'ün karşılığını da Bakanlıktan alırım' diyorsa, bu etik, kural dışıdır. Bu etik ve kural dışılığa bu ülkenin yönetimini hiç kimse mahkum edemez. "


CEM YILMAZ DA TARTIŞMAYA GİRDİLÖSEV tartışmalarına Cem Yılmaz da katılmıştı. Oyuncu Ozan Güven ile birlikte Ankara'ya gelerek, LÖSEV'e destek veren Yılmaz'a, Bakan Müezzinoğlu'nun sözleri sorulmuştu. Yılmaz ise bunlara, "bu ciddi mi?" yanıtını vermişti. Yılmaz, "İyi ki ben Sağlık Bakanı değilim. Yoksa buraya madalya dağıtmaktan bayağı masrafa girecektik" diye konuşmuştu.


 

BAKANLIK RTÜK'E YAZI YAZDISağlık Bakanlığı da, LÖSEV'in kuracağı hastane konusunda, 10 ve 45’er saniyelik 2 spot film için, RTÜK'e yazı yazarak, filmlerin "kamu spotu niteliği taşımadığını" bildirmişti. 


Bakanlık'tan “Söz konusu spot film, kamu spotu niteliği taşımamaktadır. Bu nedenle söz konusu filmin kamu spotu olarak yayınlanmasının engellenmesi için gereğini arzederim” yazısı üzerine de RTÜK, konuyu gündemine almıştı.


RTÜK'te yapılan oylamada, kamu spotunun yayından kaldırılması kararı, AKP'li üyelerin oylarıyla alındı. Muhalefet kontenjanından RTÜK üyesi seçilen üyelerin karara itirazı ise, sonucu etkilemedi.SOSYAL MEDYADA KAMPANYA BAŞLADIRTÜK'ün, LÖSEV kamu spotlarına koyduğu yayın yasağı üzerine, sosyal medyada da "inadına LÖSEV'e destek" başlığı altında kampanya oluşturuldu. "Biz LÖSEV'i seviyoruz", "Bir tuğla da sen koy" hashtagları oluşturuldu.İŞTE O SPOT:LÖSEV'in "Bir tuğla da sen koy" kampanyası çerçevesindeki kamu spotlarında, bağışçıların desteğiyle kurulan hastane için, tıbbi donanım bağışı talebinde bulunuluyor.
LÖSEV, internet sitesinde, açılacak hastanenin, "Avrupa'nın ilk, Türkiye'nin ise en donanımlı merkezi " olacağını belirterek, şu mesajı yayınlamıştı;
"Çocuk veya yetişkin herkesi kanserden kurtarmak için kurulan LÖSANTE'de şimdi sıra, daha büyük tuğlalarla birlikte teknik donanımları ve cihazları tamamlamakta. Hep birlikte bunu da başaracağız. www.losevkent.comwww.losevkent.com ".RTÜK'ün, Sağlık Bakanlığı'nın talebiyle "kamu spotu olmadığına" karar verdiği LÖSEV spotu şöyle;
 Topladıkları bağışlarla özellikle çocukların sağlığı için çalışan kısa adı LÖSEV olan Lösemili Çocuklar Vakfı, “Bir Tuğlada Siz Koyar mısınız” sloganı ile başlattığı kampanya için bir kamu spotu hazırladı. 

Kamu yararına görev yapan vakfın, Onkoloji hastanesi kurmak için başlattığı bu kampanya, Sağlık Bakanlığı’nı rahatsız etti.bakanlık RTÜK’e başvurarak kamu spotunun yayından kaldırılmasını istedi.Konuyu gündemine alan RTÜK, AKP üyelerinin oylarıyla, kamu spotunu yayından kaldırdı.RTÜK üyesi Ali Öztunç, bu sürece tepki gösterdi.Öztunç, kamunun görevi kamu yararına çalışan kurumlara destek olmaktır dedi.Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş de, yasaklamanın LÖSEV karşı bir hareket olmadığını savundu. 

ulusalkanal.com.trLösemi Nedir?

ÇOCUKLUK ÇAĞINDA LÖSEMİLER:

Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35'ini lösemiler oluşturur ve birinci sıradadır. Lösemiler hücre cinsine göre; ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi) ve AML (Akut Myeloblastik Lösemi) olmak üzere 2 ana gruba ayrılır. Kendi içlerinde de alt sınıflar tanımlanabilir.Türkiye'de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakası bildirilmektedir.

Lösemi nedenleri henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Sitogenetik ve moleküler tekniklerdeki yeni gelişmelerle; genetik yatkınlıklar, radyasyon, benzen ve türevleri (bali, vs.), böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler, bazı kalıtsal hastalıklar ve bazı viral hastalıkların hep birlikte lösemiye neden oldukları çalışmalarla gösterilmiştir. Lösemi her yaşta görülmektedir. En sık çocukluk çağında 2-5 yaşlarında artmaktadır. 1 yaşın altında, 10 yaşın üstündeki yeni vakalarda tedaviye cevap azalmaktadır. 
Herhangi bir etkiyle damarlarımızda dolaşan kanın esas yapım yeri olan kemik iliğimizdeki ana hücrelerde oluşan şifre değişikliği ile blast adını verdiğimiz olgun olmayan kan hücrelerinde artış meydana gelmektedir. Bu hücreler hızla yayılarak kemik iliğini, lenf bezlerini, dalağı, karaciğeri, beyin ve merkezi sinir sistemini tutmaktadır.

BELİRTİLERİ:

Çocuklarda lösemi hastalığının belirtileri:

* İştahsızlık
* Kansızlık 
* Zayıflama 
* Bacaklarda kemik ağrıları
* Cilt altında kanamaları (kırmızı noktalar veya morarmalar)
* Burun ve dişeti kanamaları
* Ateş

ilk gözlenen bulgulardır.Ayrıca yayıldığı organlara ait belirtiler, örneğin başağrısı, kusma, karın ağrısı, görme bozuklukları önem taşıyabilir. Bu yakınmalarla müracaat ettikleri çocuk hematoloji (kan hastalıkları) uzmanlarınca yapılan muayenede çoğunlukla karaciğer ve dalak büyümesi, lenf bezlerinde genişleme, kanama bulguları tespit edilebilir.

Yapılan kan, kemik iliği, hücre tipini belirleme ve genetik tetkikler sonucu kesin tanı konulabilir.

Tanıdaki ayrıntılı testler genellikle lösemi tiplerini, tedavi prensiplerini belirlemede yardımcı olacaktır.

TEDAVİSİ:

Tedavi öncelikle genel durumun düzeltilmesi yöntemleri ile başlar. Bu safhada kan veya kanın içindeki özel hücrelerini donörlerden (gönüllü kan verici kişi) alınarak lösemili hastaya verilmesi, enfeksiyon mevcutsa gerekli mücadelelerin yapılması, böbreklerin, karaciğer ve kalbin kemoterapi ilaçlarının yan etkilerinden korunma önlemlerinin alınması çok önemlidir.

Ayrıca hastaların ve ailelerin hastalık hakkında bilgilendirilmesi, löseminin umutsuz değil, tersine iyi bir tedavi ve moral desteği ile lösemide %85'lere varan oranda iyileşmenin sağlandığının açıklanması tedavinin ikinci basamağıdır.

TEDAVİ ESASLARI ve İLK TEDAVİ:

Çok yüksek doz, birbirinden farklı en az 6 çeşit ilacın 4-6 hafta içerisinde damardan ve ağızdan verilmesidir. Burada amaç, blast adı verilen kötü huylu ana hücrelerin yok edilmesidir.

Ancak bu kemoterapi ilaçları, maalesef yalnızca kötü hücreleri etkilememekte, vücudumuzun iyi, faydalı hücrelerini de yok etmektedir. Bu nedenle, çocuklarımızın saçları dökülmekte, ağızlarında, bağırsaklarında yaralar açılmakta, halsizleşmektedirler. Yine, vücudumuzu enfeksiyonlara karşı koruyan savunma hücreleri de ilaçlarla yok edildiğinden immün sistem yıkılmakta, en ufak bir mikrop, hastalık etkeni dahi tüm vücuda yayılıp ağır ateşli enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Bu nedenle lösemili çocuklarımız etraflarındaki insanlardan, havadan, sudan mikrop almamak ve korunmak için maske takmaktadırlar.
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 17.03.2015 20:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394