İl Başkanlıkları İş Bulma Kurumu Mu?

Sağlık Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde taşeron konusu da gündeme geldi ve sağlıktaki taşeronlaşmaya dikkat çekildi.

banner396

İl Başkanlıkları İş Bulma Kurumu Mu?

Sağlık Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde taşeron konusu da gündeme geldi ve sağlıktaki taşeronlaşmaya dikkat çekildi.

13 Şubat 2016 Cumartesi 12:31
İl Başkanlıkları İş Bulma Kurumu Mu?
KPSSCAFE.COM.TR - Sağlık Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde taşeron konusu da gündeme geldi ve sağlıktaki taşeronlaşmaya dikkat çekildi.

Bursa Milletvekili Lale KARABIYIK,  işe alımlarla ilgili başından geçen bir olayı anlatarak referans olmayla ilgili İl Başkanlıklarının iş bulma kurumu gibi çalıştığı algısı oluştuğunu iddia etti. 

TUTANAKLARDA ÖNE ÇIKANLAR

GAYE USLUER (Eskişehir) : Bitiriyorum, az kaldı Başkan. Hastanelerde kadro yetersizliği nedeniyle taşeron sistem yerleşmiştir. Bakın, bir üniversite hastanesinde taşeron olarak alınan niteliksiz kişiler bugün beyin cerrahisi yoğun bakımında çalıştırılmakta, yarın anestezi bölümünde çalıştırılmaktadır. Hanginiz istersiniz annenize anestezi sırasında bir taşeron işçinin o alanda çalışmasını? Beyin cerrahi yoğun bakımında sağlık hizmetinin taşeron sistem tarafından verilmesini ister misiniz bunu sormak istiyorum ve son olarak Sayın Bakanım…

GÜLAY YEDEKCİ (İstanbul): Bir de bana iletilen bir not var ve bununla da ilgili bir soru önergesi de hazırlamıştık. Atanamayan 300 bin sağlıkçı var ve bunların yerine yaklaşık iki ay sertifikasyon sistemleriyle sertifika alan çocuklar ya da insanlar atanıyor ve üniversiteleri bitiren, özellikle tıbbi sekreterlik gibi alanlarda diplomalı olan gençlerimiz çalıştırılmıyor onun yerine taşeron işçilik dediğimiz sistem sağlıkta da geçerli oluyor.

LALE KARABIYIK (Bursa) –Şimdi bir başka konu var Sayın Bakan. Kamu Hastaneleri Birliği artık gündemimize yeni girdi. Ben şöyle üzücü bir olay yaşadım. Bunu çok yüzeysel geçeceğim ama bilginizin olmasını istiyorum. Mutlaka böyle bir talimatınız yoktur ama böyle bir algı var bu yanlış algının giderilmesini isterim gerçekten. Bize, biliyorsunuz, bazı yerlerden referans olma talebi gelir, biz hangi partiye bakarak referans olacağımızı düşünmeyiz, yani partisine bakmayız vatandaşın. Tanıdığımız bir genç kız geldi ve Kamu Hastaneleri Birliğine başvurduğunu ama referans istediklerini söyledi. “Referans olarak beni yazabilirsin.” dedim. Birkaç gün sonra geldi, “Sizin aramanız gerekiyor.” dedi. “Peki, ararım.” dedim -ve şehir ismi de vermiyorum şu anda- aradım ve çıkan kişi bana dedi ki: “AKP İl Başkanlığından gelecek.” Ben dedim ki: ”Ben Cumhuriyet Halk Partisi milletvekiliyim, bir yanlış anlama var galiba. Sizin yetkiliniz kim?” Yetkiliye aktardı, aynı cümle ondan geldi bana. Ben şok geçirdim, üzüldüm. Dedim ki: “Neden il başkanlıklarından geliyor? İl başkanlıkları İş Bulma Kurumu mu ya da kariyer ofisi mi?” 

MUSA ÇAM (İzmir) – İş Bulma Kurumu. 

LALE KARABIYIK (Bursa) – İşte, “Yanlış anlamayın.” falan ama… 2 kişinin böyle demesi, birkaç ilden de yine aynı şekilde beyanların gelmesi. Ama bunu ben bizzat telefonla yaşadığım için… Mutlaka böyle bir talimat yoktur ama böyle bir algının olduğunu bilmenizi isterim. Bu zafiyete düşürebilir çünkü Sayın Başbakan da “Biz herkesi kucaklıyoruz.” demişti. Özellikle iş bulma alanında gençlerin, hani, “Şuradan getir, buradan getir, il başkanlığından.” Ben bir öğretim üyesi olarak da referans olabilirim, bir milletvekili olarak değil Sayın Bakan. Bunu belirtmek istedim.

LALE KARABIYIK (Bursa) : Şimdi burada birkaç sorun daha var ama çözüm önerileri de şu olabilir: Mesela üniversite hastanelerindeki hizmetin yanı sıra eğitim ve araştırma faaliyetlerinin kalitesinin artırılabilmesi için daha fazla asistan, hemşire ve teknisyen atanması kesinlikle zorunlu. Performans sistemi akademik ve eğitim çalışmalarına ve daha komplike hastaların tedavi edilmelerine imkân verecek şekilde değiştirilmeli. Yani bunun fayda-maliyet analizinin, etkinlik analizinin kesinlikle yapılması lazım. Uygulamada şu anda faydalı olduğunu özellikle görmüyoruz. Yani mutsuz bir sağlık personeli var, mutsuz bir hasta var karşılığında da.

AHMET SELİM YURDAKUL (Antalya) : Sağlık meslek liselerinde. Sağlık meslek liselerinde 2014-2015 hemşire öğrenci sayısı ne kadar biliyor musunuz? 90.657. Sonra da işsiz hemşireleri dışarıya aldınız, ne diyorsunuz? Hemşire yardımcısı. “Hemşire yardımcısı” diye bir kavram yoktur. Mesela sağlıkta taşeronlaşma… 2015’te kamuda yüzde 62 oranındaki taşeronlar sağlık alanında. Sayı ne kadar? 140 bin. Siz, gelin, bu taşeronlaşmayı…Sağlıkta taşeronlaşmayı durduralım. Niçin biliyor musunuz? Ve onlara bir an önce kadroları verin ama ondan sonra… 

MUSA ÇAM (İzmir): Özellikle hastanelerde, bu sağlık sektöründe çalışan mesela 1983’te hizmet alımı 6 bin kişiydi, yani taşeron. 2002’de 11 bin ve bugün yaklaşık olarak 140 bine gelen sağlık hizmet sektöründe çalışan taşeronlaşma var. Bunun hemşiresinden tutun, biyokimyacısına, laborantına, bilmem teknisyenine, acil bakımına varıncaya kadar orada çalışan insanlar taşeron hizmeti yaptıkları için gerçekten çok zor koşullar altında yaşamakta ve çalışmaktadırlar. Sağlıkta bu nedenle ciddi sıkıntılar ve sorunları da beraberinde getirmektedirler.


>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 13.02.2016 12:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394