Emniyet Mensuplarına 200 Bin Lira İkramiye

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine katıldı ve burada POLSAN üyeliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Emniyet Mensuplarına 200 Bin Lira İkramiye

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine katıldı ve burada POLSAN üyeliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

05 Aralık 2018 Çarşamba 16:12
Emniyet Mensuplarına 200 Bin Lira İkramiye

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine katıldı ve burada POLSAN üyeliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Selami Hüner, Polis Bakım ve Yardım Sandığı'ndan 15 bin 300 üyeye toplam 601 milyon lira emeklilik yardımı; 66 bin emniyet mensubuna 920 milyon lira borçlanma yardımı; 830 Emniyet mensubuna 24 milyon lira maluliyet ve vefat yardımı yapıldığını, 89 şehit Emniyet mensubunun ailelerine 4 milyon 800 bin lira yardımda bulunulduğunu bildirdi. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri devam ediyor.

MUHALEFET İTİRAZ ETTİCHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, teklifin, Emniyet Genel Müdürlüğündeki tüm memurların, Polis Bakım ve Yardım Sandığına (POLSAN) daimi ortak olmaları şartı getiren 2. maddesinin sözleşme özgürlüğüne aykırı olduğunu, polislerin sözleşme yapmama özgürlüğünün ellerinden alındığını ileri sürdü.

Düzenlemenin Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu iddia eden Bekaroğlu, "Bu, yanlış bir düzenlemedir. Siz Anayasa'nın insanlara tanıdığı en temel özgürlüğü çiğnemiş oluyorsunuz. Gösterdiğiniz gerekçe hiç tutarlı değil." ifadelerini kullandı.

TEŞKİLATTAN EMEKLİ OLANLARA 200 LİRAYA KADAR İKRAMİYEKanun teklifinini sunan AK PARTİ Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, sandığın mevcut üyelerine ilişkin bir düzenleme getirmediklerini, eski üyelerin, üye oldukları dönemde sandığın statüsü neyse ona tabi olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Düzenlemenin yasalaşmasından sonra Emniyet mensubu olarak çalışmaya başlayanlara, sandığa üyeliğin zorunlu hale getirileceğini anlatan Altunyaldız, "Bir anlamda bu sandığın sürdürülebilir ve sürekli yapısını oluşturmaya ve Emniyet mensupları arasında da muhtemel malî haklarla ilgili doğabilecek farklı algıları yok etmeye çalışıyoruz. Emniyet Teşkilâtına katılacak üyeler için düzenli, sürdürülebilir bir sandık oluşumunu teşkil etmeye çalışıyoruz. Düzenleme Anayasa'ya aykırı değildir." ifadelerini kullandı. 

POLSAN'ın, 288 bin Emniyet mensubu arasından 45 bin üyesi bulunduğunu kaydeden Altunyaldız, sandığın, şu anda teşkilattan emekli olanlara 120 bin lira emekli ikramiyesi verdiğini, yapılan düzenlemeyle bu rakamın 200 bin liraya kadar çıkarılacağını vurguladı. 

Altunyaldız, sandığın, ilerleyen süreçte üyelere evlilik ve eğitim yardımı gibi ilave yardımlar da yapacağını bildirdi. 

HDP'DE İTİRAZ ETTİHDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, "Bu sandık polislerin hayrına bir iş yapıyor olsaydı üye sayısı 45 binde kalmazdı, çok daha fazla polis bu sandığa koşa koşa üye olurdu. Bu sandık demokratik olmalı. İlkesel olarak düzenlemeye karşıyım." ifadelerini kullandı.Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Selami Hüner, POLSAN'a ilişkin komisyona bilgi verdi. 

POLSAN'ın, Emniyet Teşkilâtına uzun yıllardır hizmet verdiğini belirten Hüner, sandığa üyeliğin daha önce isteğe bağlı olduğunu, bu durumun sandığın işleyişinde bazı sıkıntılara yol açtığını vurguladı. 

FETÖ'nün dezenformasyonu nedeniyle sandığın üye sayısının 45 bine kadar düştüğüne değinen Hüner, bu nedenle mevcut üyelerin sosyal haklarında zedelenme yaşandığını belirtti. 

Hüner, "Sandığımızın sağladığı yararlara bakıldığında, 15 bin 300 üyeye toplam 601 milyon lira emeklilik yardımı; 830 Emniyet mensubumuza 24 milyon lira maluliyet ve vefat yardımı; 66 bin Emniyet mensubumuza 920 milyon lira borçlanma yardımı yapılmıştır. 89 şehit Emniyet mensubumuzun ailelerine 4 milyon 800 bin lira şehit yardımında bulunulmuştur." ifadelerini kullandı.

Şehit Emniyet mensuplarından bazılarının POLSAN'a üye olmadığını, bu durumun yardımlarda sıkıntıya yol açtığını vurgulayan Hüner, "Sandık, personel şehit olduktan sonra üye olanların ailelerine bu yardımı yaparken, üye olmayanların ailelerine bu yardımın yapılamaması söz konusu oluyordu. Bu da şehitlerimizin yakınları açısından sıkıntı meydana getiriyordu. Bir nebze de bunu çözmeyi amaçlıyoruz." ifadelerini kullandı. 

İYİ PARTİ'DE İTİRAZ ETTİİYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu ise POLSAN'a üyelik konusunda tercihin, iradenin polislerde olması gerektiğini bildirdi. 

MHP OYAK ÖRNEĞİ İLE DESTEK VERDİMHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, POLSAN'ın 1913 yılında kurulduğunu hatırlatarak, "POLSAN'ın OYAK gibi güçlü bir yapıya kavuşmasını hem polislerimiz, hem de bizler isteriz." dedi. 

POLSAN'ın iyi yönetim, kaynaklarının etkin kullanımı yoluyla aynen OYAK gibi güçlü yapıya kavuşmasını desteklediklerini açıklayan Kalaycı, mevcut Emniyet Teşkilâtı mensuplarını üye olmaya ikna edecek yolların denenmesi gerektiğini belirtti. 

Ak Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir de POLSAN'a katılımın düşük olduğunu, bunun artırılması gerektiğini ifade etti. 

POLSAN ÜYELİĞİ MADDESİ KABUL EDİLDİMüzakerelerin ardından, tüm Emniyet mensuplarının POLSAN'a üye olmasını öngören madde kabul edildi. 

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

Son Güncelleme: 05.12.2018 22:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Herbişblokları 6 ay önce

Biz istesek 10 lira vermezler :) fjdkdmdls

Avatar
Hasan 6 ay önce

Emekliye zam vermemek için değişik yspılanmalarla enf.düşük gösteriliyor çalışan ve emekli çan çekişiyor ama bazılarına hiç milleti umursamadan dağıtıyorsunuz ne bu turşu ne bu lahana

Avatar
Kpssmagduru 6 ay önce

Biz istesek bize 100 bin lira bile vermezler fshfshshd

Avatar
Ahmet 6 ay önce

Askere ve polise verilen ödenekler hiçbir zaman çok görülmemeli. Ama lütfen işçiyi emekliyi emeği esnafı öğrenciyi de unutmayın.