17 Kez Mülakatta Elenen Vatandaş Meclis Gündeminde!

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Kırka Eti Maden Bor İşletmesinde çalışma hakkı olduğu halde siyasi görüşü nedeniyle fabrikada işe alınmayan yurttaşların mağduriyetlerini Meclis gündemine taşıdı.

Politika 06.01.2019, 12:39 06.01.2019, 23:19
6783
17 Kez Mülakatta Elenen Vatandaş Meclis Gündeminde!

Maden işçiliği mülakatında 17. kez elenen Kırkalı Ferdi Çakmak Meclis gündeminde

Çakırözer: “Fabrikada çalışmak maden için arazileri kamulaştırılan ailelerin hakkı”

“Ferdi, Kurtuluş ve daha onlarca Kırkalı mağdur ediliyor”

 “İş, aş meselesinde siyaset olmamalıdır”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Kırka Eti Maden Bor İşletmesinde çalışma hakkı olduğu halde siyasi görüşü nedeniyle fabrikada işe alınmayan yurttaşların mağduriyetlerini Meclis gündemine taşıdı. İnsanların fabrikada çalışma hakları olduğu halde, defalarca sınavlara sokulduğunu ve sınavlardan başarılı puanlar almalarına rağmen mülakatlarda elendiklerini belirten Çakırözer, “Kırkalı hemşehrilerimiz Ferdi Çakmak, Kurtuluş Hoş, Süleyman Şakar bunlardan sadece üçü. Çakmak, Hoş ve Şakar gibi onlarca kişi tarlalarını ETİ Maden fabrikasına sattıkları için fabrikada çalışma hakkı kazandılar. Ferdi Çakmak 2003 yılından bu yana 17 kez sınavlara, mülakata girdi ama siyasi görüşü nedeniyle hala fabrikaya alınmadı. Şimdi işçi alımı yapılıyor. İş, aş meselesinde siyaset olmamalıdır.  Bu insanlar artık fabrikaya alınsın, Milli servetimiz Kırka Bor siyasete alet edilmesin”  dedi.

Fabrikada yıllardır taşeron olarak çalışan işçilerin yaşadığı mağduriyetlerin de giderilmesini isteyen Çakırözer, “Farklı bölümlerde 100’e yakın çalışan hala taşeron, onların da ellerinde mahkeme kararları olduğu halde kadroya alınmıyorlar. Bazılarının davaları hala devam ediyor. Bu insanların artık hak ettikleri kadro talepleri karşılanmalıdır” dedi.

İŞÇİ ALIMINDAKİ PARTİZANCA TUTUMU MECLİS’E TAŞIDI

CHP’li Çakırözer Kırka ETİ Maden Bor Fabrikası’nda siyasi görüşü nedeniyle işe alınmayan işçiler ile hak etmelerine rağmen kadroya geçirilemeyen işçilerin mağduriyetlerini meclis gündemine taşıdı.

HAK ETTİKLERİ HALDE 15 YILDIR FABRİKAYA ALINMIYORLAR

Kırka Eti Maden Bor Fabrikası’nın Türkiye’nin en önemli ihraç kaynaklarından biri olduğunu vurgulayan Çakırözer, “Kırka bor en değerli ulusal varlığımız, milli değerimiz. Sadece Eskişehir'imiz değil, tüm Türkiye bu fabrikayla gurur duyuyor ama bizim fabrikada bir sıkıntımız var. Personel alımında yapılan partizanca tutum. İnsanlar siyasi görüşleri nedeniyle hak ettikleri halde bu fabrikada çalıştırılmıyorlar. Şimdi fabrikaya işçi alımı var. Artık bu insanlar bir iş, aş kapısı açılmalı” dedi. Çakırözer şöyle devam etti: “Bakın Ferdi Çakmak, Kurtuluş Hoş, Süleyman Şakar ve daha onlarcası… Ferdi Çakmak 2003 yılında tarlasını Eti Madene sattı ve fabrikada çalışmaya doğal hak kazandı. 17 kez, tam 17 kez mülakata girdi ve 17'sinde de reddedildi. Şimdi fabrikanın sitesinde işçi alım ilanı var. Artık bu partizanca tutumdan vazgeçilmeli ve Ferdi Çakmak ile arkadaşları hak ettikleri gibi fabrikada çalıştırılmaya başlamalıdır” dedi.

YÜZE YAKIN TAŞERON KADRO BEKLİYOR

Fabrikada taşeron olarak çalışan işçilerinde mahkeme kararlarına rağmen kadroya alınmadığına dikkat çeken Çakırözer, taşeron işçilerin de mağduriyetlerinin giderilmesini isteyerek, “Fabrikada çeşitli bölümlerde çalışan 100’e yakın emekçimiz de ellerinde mahkeme kararları olmalarına rağmen kadroya alınmıyorlar. Bazılarının mahkemeleri hala devam ediyor. Bu insanların yaşadığı mağduriyetler de bir an önce giderilmelidir” diye konuştu.

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

Yorumlar (9)
Umut 11 ay önce
Türkiyede muhalefet diye birşey yok malesef olsaydı 7 yıllık üniversite mezunu boşta kalmazdı o kadar mülakat gir kazan sonuç torpilimiz yok ALLAH ÇOK BÜYÜK
Umut 11 ay önce
Türkiyede muhalefet diye birşey yok malesef olsaydı 7 yıllık üniversite mezunu boşta kalmazdı o kadar mülakat gir kazan sonuç torpilimiz yok ALLAH ÇOK BÜYÜK
derya 11 ay önce
Büro yönetimi atama bekliyor
Mehmet 11 ay önce
Muhasebe önlisans mezunları atama bekliyor mezun sayımız ülke nufusunu gectiii
Hacı 11 ay önce
Deryacım anladık yeter
Umut 11 ay önce
Devleti bırakın özel kurumları bile işkura bağlamışlar akp torpilin varsa girersin işe yoksa işe girmek hayal bu zamanda
ateş 11 ay önce
Atanmaktan vazgeçtik inşaata devam.
İhraç yakını 11 ay önce
Meb, öğretmenlik sözlü mülakatında kardeşim ihraç olduğu için 2kez baraj altı puan verilerek elendim.
Suçun şahsiliği ilkesi?? Anayasa??
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
kapalı