Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Yürütmeyi Durdurma Kararı

Aktif Eğitim Sen, Devlet memurları Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Yürütmeyi Durdurma Kararı aldı.

banner396

Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Yürütmeyi Durdurma Kararı

Aktif Eğitim Sen, Devlet memurları Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Yürütmeyi Durdurma Kararı aldı.

13 Şubat 2016 Cumartesi 15:08
Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Yürütmeyi Durdurma Kararı
Aktif Eğitim Sen, Devlet memurları Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Yürütmeyi Durdurma Kararı aldı.

DEVLET MEMURLARI YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDE YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI


18/08/2014 tarihli ve 29090 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ‘Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in bazı maddelerinin iptali yönünde Aktif Eğitimciler Sendikasının açtığı davada Danıştay 16. Dairesi’nin yürütmenin durdurulması isteminin reddine ilişkin kararına karşı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu yapılan itiraz üzerine yürütmenin durdurulması kararı verdi.


Daha önce Danıştay 5. Dairesinde açılan, daha sonra Danıştay 16. Dairesine havale edilen ve http://www.aktifegitimsen.org.tr/icerik/373/devlet-memurlari-yer-degistirme-yonetmeligine-dava-actik haberiyle duyurduğumuz dava başvurumuzda, Danıştay 16. Dairesi yürütmenin durdurulması talebimizi reddetmişti. Bunun üzerine Danıştay 16. Dairesi’nin yürütmenin durdurulması isteminin reddine ilişkin kararına karşı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na itiraz edilmişti.

Yapılan itirazı inceleyen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 19.10.2015 tarihinde verdiği kararla; ilgili yönetmeliğin değişik 11. maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “hizmet gereği başka bir hizmet alanına veya bölgesine atanan memurlar, kurumların özel yönetmeliklerinde belirlenecek istisnalar dışında ayrıldığı hizmet alanına yeniden atanamaz” cümlesinin yürütülmesinin durdurulmasına karar vermiştir.


Kararda “Hizmet gereği görev yeri değiştirilen kamu görevlisinin, belirli ve makul bir süre öngörülmek suretiyle eski görev yerine atanamaması, yürütülen hizmetin gereği olarak kabul edilebilir ise de, dava konusu düzenlemede olduğu gibi, kamu görevlisinin belirli bir hizmet alanına memuriyet yaşantısı boyunca bir daha atanamaması durumu ölçülülük ilkesine aykırı olup, hizmet gereğini aşan bir sonuç doğurmaktadır.

Bu nedenle, kamu görevlisinin ömür boyu yasaklığı sonucunu doğuran ve hukuki dayanağı bulunmayan dava konusu düzenlemede, kamu yararı ve hizmet gerekleri bakımından hukuka uyarlık görülmemiştir.” denilmektedir.


Sonuç olarak mahkeme “Açıklanan nedenlerle 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 4001 sayılı Kanunla değişik 27. maddesinde öngörülen ve yürütmenin durdurulmasına karar verilebilmesi için gerekli olan koşulların gerçekleştiği anlaşıldığından, (…) Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin, dava konuş Yönetmeliğin 1. maddesi ile değişik 11. maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “hizmet gereği başka bir hizmet alanına veya bölgesine atanan memurlar, kurumların özel yönetmeliklerinde belirlenecek istisnalar dışında ayrıldığı hizmet alanına yeniden atanamaz” cümlesinin yürütülmesinin durdurulmasına oybirliği ile karar vermiştir.
 
Aktif Eğitimciler Sendikası olarak; Başbakanlığı, mahkeme kararlarını en kısa sürede uygulamaya ve Danıştay’ın kararına uygun bir şekilde düzenleme yapmaya davet ediyoruz.
 
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 13.02.2016 15:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394