Yeni atanan memurlar şark görevine gidecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik2013 başından bu yana tüm açıklamalarındamemur yasası ile ilgili konuşuyor.

banner396

Yeni atanan memurlar şark görevine gidecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik2013 başından bu yana tüm açıklamalarındamemur yasası ile ilgili konuşuyor.

25 Nisan 2013 Perşembe 09:07
Yeni atanan memurlar şark görevine gidecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik2013 başından bu yana tüm açıklamalarındamemur yasası ile ilgili konuşuyor. Devlet MemurlarıYasasının artık günün ihtiyaçlarını karşılayamadığı ve değişiklikler gerektiği Çelik tarafından dilegetirilen bir konu.

 

Nisan...


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik2013 başından bu yana tüm açıklamalarındamemur yasası ile ilgili konuşuyor. Devlet MemurlarıYasasının artık günün ihtiyaçlarını karşılayamadığı ve değişiklikler gerektiği Çelik tarafından dilegetirilen bir konu. 


Nisan ayı içerisinde, Çalışma Bakanlığı'ndakitoplantılarda önemli mesafeler alındı. Memur konfederasyonları bu toplantılarda genellikle devletin getirdiğiteklifler çerçevesinde kendi görüşlerini ortaya koydular.


 


Devlet personel sistemindeki değişiklikler masaya yatırılırken, gündemdeki bir başka konu da 2012 içerisinde hükümet ile memur konfederasyonları arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerindesonuçlandırılamayan konuların yeniden ele alınmasıydı. Geçen yıl anlaşmazlık ortaya çıkınca, KamuPersoneli Danışma Kurulu devreye girmişti. Bu ay içerisinde bu kurulun toplantıları neticesinde belirli maddelerde anlaşma sağlandı, ancak halen daha anlaşma sağlanamayan birçok madde var.


 


Anlaşma sağlanan maddeler,"


 


*  En az bir yıl açıktan vekil olarak görev yapanlara yıllık izin verilmesi.


 


* KİT'lerdeki sözleşmeli personel ile diğer kamu kurumlarındaki sözleşmeli personelin izin sürelerinin,memurlara paralel şekilde yeniden düzenlenmesi kadrolu, sözleşmeli ve geçici personel statüsündekikadın kamu görevlilerine daha az gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilmesi, nöbetçi memur uygulayan kurumlarda bu uygulamanın kaldırılması" olarak biliniyor.


 


Sümer Holding'de çalışan sözleşmeli personelden kesilen işsizlik sigortası primlerinin, bundan sonra kesilmemesi.


 


Diğer yandan, üzerinde anlaşmaya varılamayan maddelere genel olarak baktığımızda, birtakım personele derece ve ek gösterge verilmesi, yıllık izinlerin iş günü esasına göre düzenlenmesi, unvan ve atamalara ilişkin hususlar yer alıyor. Ayrıca daha önce basında yer bulan 'yüz kızartıcı suçlar hariç disiplin cezalarının affedilmesi' konusu da henüz uzlaşılamayan konular arasında.


 


SÖZLEŞMELİ KADROYA GEÇİYOR


 


Çalışma Bakanlığı'nda yapılan toplantılarda ele alınan bir başka önemli konu da kamuda sözleşmeli olarak çalışanların tamamının kadroya geçirilmesiyle ilgiliydi. Ancak Çalışma Bakanı Çelik yaptığı açıklamalarda, şu an için sadece Belediye Sözleşmelisi olan 18 bin civarında sözleşmeli personelin yakın zamanda kadroya geçeceği bilgisini verdi. Oysaki kamuda belediye sözleşmelileri dahil yaklaşık olarak 150 bin olarak ifade edilen bir sözleşmeli personeli var.


 


ROTASYON DEĞİL DAĞILIM


 


Kamu personel sistemine dair bir başka önemli konu da, daha önce ilk bu köşeden verdiğimiz, kamu personelinin ihtiyaç duyulan illere, bölgelere gönderilmesi konusuydu. Bu konuda toplantılarda çok tartışıldı. Bakanlık rotasyon kavramını benimsemiyor. Bizzat Çelik'in kendisi, rotasyon yerine 'bölgeler arası dengeli memur dağılımı' tanımlamasını kullanıyor, ve bu şekilde kullanılmasını istiyor. Aslında , Çalışma Bakanlığının hayata geçirmeye çalıştığı değişiklik, basında son günlerde yer alan başlıkların da dışında, apayrı bir uygulama.


 


YER DEĞİŞTİRME SADECE MESLEK MEMURLARI İÇİN GEÇERLİ OLACAK


 


Bu dengesiz dağılıma rağmen, Bakanlık tüm memurlar için bir ilden diğerine yer değiştirmeyi içine alan değişiklik yapmayacak. Yapılmak istenen; ihtiyaç duyulan illere yeterli sayıda 'meslek memuru' atamak, yani kadrolu meslek memurları açısından konuyu ele almak. Temel hedef; Doktor, hemşire, mühendis, avukat, vb. meslek memurlarının adaletli dağılımını yapabilmek.


 


MEMUR GİTMEK İSTERSE EK MADDİ İMKAN VERİLECEK


 


Bu konudaki bir başka husus da halen görevde olan memurların bu yer değişikliğinden etkilenmeyecek olması. Son günlerde bilgi kirliliği içerisinde yer bulan haberler, görev başındaki memurları yeterince tedirgin etti. Ne var ki bu tedirginlik şimdilik yersiz, çünkü Bakanlığın düşüncesi illere göre dengeli dağılımı memuriyete yeni girenlere uygulamak. Eğer görevdeki bir memur ihtiyaç duyulan bir ilde görev yapmak isterse, o memura da ek maddi imkânlar tanımak planlanan değişiklikler arasında.


 


MEMURLAR ADALETSİZ OLARAK DAĞILIYORLAR


 


Memur dağılımında var olan adaletsizliğin kalkmasını herkes istiyor. Bazı illerimizde memur yoğunluğunun fazla olduğunu, bazılarında ise çok daha düşük olduğunu görüyoruz. Bu farklılık sadece gelişmişlikle değil aynı seviyedeki illerdede göze çarpıyor. Nitekim Ankara'da memur yoğunluğu yüzde 9 iken, İstanbul'da yüzde 2 civarında Diğer yandan yine İzmir'de, Adana'da yüzde 4-5'ler seviyesinde olan yoğunluk, Bayburt, Muş, Hakk‚ri'de yüzde 2'ler seviyesinde.


 


3 YIL SONRA 'BENİ BAŞKA ŞEHRE GÖNDER' DİYEBİLİR


 


AYRICA memur kadrosuna yeni atanan bir kişi için az gelişmiş bir ilimizde görev yapmanın zaman bakımından sınırları da olacak. Düşünülen değişiklik çerçevesinde bu illere giden bir memur, örneğin 3 yıl bu ilde kaldıktan sonra başka bir ile gönderilmesini de talep edebilecek.


 


MEMURLAR NE İSTİYOR?


 


MEMUR konfederasyonları da rotasyon adı altındaki bir düzenlemeye karşı. Rotasyon yerine personel ihtiyacı hissedilen il ve bölgelerde çalışmanın özendirilmesi, konfederasyonların konuya bakışını özetliyor. Gidilecek yerlere göre maaşların kademeli olarak arttırılması, ek ödenekler verilmesi gibi hususlar da memur konfederasyonlarının çözüm önerileri arasında.


Cem KILIÇ /AKŞAM

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 25.04.2013 09:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394