Verilen Disiplin Cezaları Memur Hayatında Nelere Engel Oluyor?

Devlet Memuriyetinde alınan disiplin cezaları ilerleyen dönemlerde de memurun yakasını bırakmayıp başka görevlere atanırken de memurlara engel olabiliyor. İşte detaylar...

Verilen Disiplin Cezaları Memur Hayatında Nelere Engel Oluyor?

Devlet Memuriyetinde alınan disiplin cezaları ilerleyen dönemlerde de memurun yakasını bırakmayıp başka görevlere atanırken de memurlara engel olabiliyor. İşte detaylar...

19 Kasım 2015 Perşembe 11:23
Verilen Disiplin Cezaları Memur Hayatında Nelere Engel Oluyor?
 Devlet Memuriyetinde alınan disiplin cezaları ilerleyen dönemlerde de memurun yakasını bırakmayıp başka görevlere atanırken de memurlara engel olabiliyor. İşte detaylar...

Devlet memurları hakkında verilen disiplin cezaları, memurların görevlerinden alınmaları sonucu doğurabileceği gibi, memurların bazı görevlere atanmalarına da engel olabilmektedir.

Kanunların, tüzüklerin ve yönetmeliklerin emrettiği ödevleri yurt içinde veya yurtdışında yerine getirmeyen, uyulması zorunlu kılınan hususları yapmayan, yasaklanan işleri yapan Devlet memurlarına, durumun niteliğine ve ağırlık derecesine göre belirlenmiş olan disiplin cezalarından birinin verilmesi söz konusu olabilmektedir.

Disipline aykırı fiil veya hallerinden dolayı Devlet memurları hakkında, ağırlık derecesine göre; uyarma, kınama, aylıktan kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması veya Devlet memurluğundan çıkarma cezası verilebilmekte ve cezalar bazen memurların bazı görevlere atanmalarına veya bu görevde kalmalarına engel olabilmektedir.

Disiplin cezalarının görevde bulunmaya ve atanmaya etkisi

*657 sayılı Kanunda sayılan görevlere atanmada ve bu görevlerde kalmada

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, aylıktan kesme cezası alan memurların 5 yıl süreyle, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alan memurların ise 10 yıl süreyle; daire başkanı kadrolarına, daire başkanı kadrosunun dengi veya daha üstü kadrolara, bölge ve il teşkilatlarının en üst yönetici kadrolarına, düzenleyici ve denetleyici kurumların başkanlık ve üyeliklerine, vali ve büyükelçi kadrolarına atanamayacaklarını hükme bağlamıştır.

Bu düzenlemeye göre, yukarıda sayılan görevlerde iken aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olan memurlar da görevlerinde kalması mümkün olamamaktadır.

*Başka kurumlara naklen atanmalarda

Devlet memurlarının başka kurumlara naklen atanabilmesi için aranan “muvafakat” şartına ilişkin işlemler aşamasında, muvafakat isteyen kurum atamasını yapmayı düşündüğü memur hakkında yürütülen soruşturmalara ve verilen disiplin cezalarına ilişkin bilgileri de isteyebilmekte ve atama işlemini yaparken bu bilgileri de göz nünde bulundurabilmektedir.

Bu itibarla, memurlar hakkında verilen disiplin cezaları (herhangi biri), başka kurumlara naklen atanmalarına engel teşkil edebilmektedir.

*Görevde yükselme ve unvan değişikliklerinde

Kamu kurum ve kuruluşları, görevde yükselme ve unvan değişikliği şeklinde yapacakları atamalara ilişkin usul ve esasları çıkardıkları özel yönetmeliklerle düzenlemekte olup, görevde yükselme veya unvan değişikliği suretiyle atama yapılacak bazı görevler için, bu özel düzenlemelerle bazı disiplin cezalarının alınmamış olması şartı da getirilebilmektedir.

Bu nedenle, kurumların görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin uygulamalarında, adaylarda disiplin cezasına ilişkin şartların arandığı durumlarda, bazı disiplin cezalarını almış olan memurların bazı görevlere unvan değiştirme veya görevde yükselme suretiyle atanmaları mümkün olamamaktadır.

Disiplin cezasının alt veya üst ceza şeklinde uygulanmasının etkisi

Devlet memurları hakkında geçmiş çalışmaları göz önünde bulundurularak bir alt disiplin cezasının uygulandığı durumlarda ya da tekerrür nedeniyle bir üst disiplin cezasının uygulandığı durumlarda, disiplin cezası verilmesine neden olan fiil ve hal ile bu fiil ve hale karşılık gelen disiplin cezası değişmemektedir.

Bir alt veya bir üst disiplin cezası uygulanması, verilen cezayı değil sadece verilen cezanın memur hakkında uygulanmasının şeklini değiştirmektedir.

Bu nedenle, bazı görevlere atanmaya veya bu görevlerde kalmaya engel olması bakımından disiplin cezalarına değerlendirdiğimizde; uygulanan cezaların değil, verilen cezaların esas alınarak işlem yapılması gerektiğini memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz.

Örneğin, verilen emirlere itiraz ettiği için hakkında kınama cezası verilen memurun aynı fiili 5 yıl içerisinde yeniden işlemesi durumunda, hakkında kınama cezası verilecek ve bu ceza memurun aylığından kesme şeklinde uygulanacaktır. Ancak bu aylıktan kesme cezası, memurun daire başkanı olarak kalmasına veya bu göreve atanmasına (başka bir özel yasak yoksa) engel olmayacaktır.

Öte yandan, özürsüz olarak 2 gün işe gelmediği için hakkında aylıktan kesme cezası verilen ve geçmiş çalışmalarından dolayı kınama cezası şeklinde uygulama yapılan memur, 5 yıl süre ile Daire Başkanlığı görevinde bulunamayacaktır.

(memurunyeri.com)
 
Son Güncelleme: 19.11.2015 11:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.