Uzman erbaş nasıl memur olabilir ?

ÖZET: uzman erbaş olarak görev yapmakta iken sözleşmesini kendi isteği ile fesih edenlerin kamu kurum ve kuruluşlarına Devlet memuru olarak atanabilmesi için 3269 sayılı Kanuna tabi olarak kaç yıl hizmetinin bulunması gerektiğine ilişkin.

Uzman erbaş nasıl memur olabilir ?

ÖZET: uzman erbaş olarak görev yapmakta iken sözleşmesini kendi isteği ile fesih edenlerin kamu kurum ve kuruluşlarına Devlet memuru olarak atanabilmesi için 3269 sayılı Kanuna tabi olarak kaç yıl hizmetinin bulunması gerektiğine ilişkin.

10 Nisan 2014 Perşembe 15:19
Uzman erbaş nasıl memur olabilir ?
ÖZET: uzman erbaş olarak görev yapmakta iken sözleşmesini kendi isteği ile fesih edenlerin kamu kurum ve kuruluşlarına Devlet memuru olarak atanabilmesi için 3269 sayılı Kanuna tabi olarak kaç yıl hizmetinin bulunması gerektiğine ilişkin. (26/11/2013-23401 )

 

uzman erbaş olarak görev yapmakta iken sözleşmesini kendi isteği ile fesih edenlerin kamu kurum ve kuruluşlarına Devlet memuru olarak atanabilmesi için 3269 sayılı Kanuna tabi olarak kaç yıl hizmetinin bulunması gerektiğine ilişkin bilgi talep eden ilgi dilekçe incelenmiştir.

Bilindiği üzere, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92 nci maddesinin ikinci fıkrasında; “657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler.” hükmü yer almaktadır.

18/03/1986 tarihli ve 3269 sayılı uzman erbaş Kanununun 5 inci maddesinde; “Uzman erbaşlar; iki yıldan az, beş yıldan fazla olmamak şartıyla sözleşme yaparak göreve başlar ve Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı ile ilgilendirilirler…” hükmü yer almaktadır. Aynı Kanunun “Tanımlar” başlıklı 3 üncü maddesinin (c) bendine göre uzman erbaşın 3269 sayılı Kanun hükümlerine göre istihdam edilen uzman çavuş ve uzman onbaşıları ifade edeceği belirtilmiştir.

Diğer taraftan, 31/07/2013 tarihli ve 28724 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6496 sayılı “Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 5 inci maddesi ile 10/03/2011 tarihli ve 6191 sayılı “Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu”na eklenen “Kamuda İstihdam” başlıklı Ek 1 inci maddesinde; “Sözleşmeli erbaş ve er olarak en az yedi hizmet yılını doldurarak ayrılanlardan nitelik belgesi olumlu olanlar, ilgili mevzuatlarındaki şartları taşımaları kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadro ve pozisyonlarına bu maddedeki usul ve esaslar çerçevesinde atanırlar.” hükmüne yer verilmiş olup, mezkur hükümde 6191 sayılı Kanun esaslarına göre istihdam edilen sözleşmeli erbaş ve erlere kamuda istihdam imkanı getirilmiştir.

Bu itibarla, 3269 sayılı Kanun hükümlerine göre uzman erbaş olarak istihdam edilenlerin, 6191 sayılı Kanun hükümlerine göre istihdam edilen ve en az yedi hizmet yılını dolduran sözleşmeli erbaş ve erlere kamuda istihdam imkanı getiren düzenlemeden yararlanmaları mümkün olmamakla birlikte, 3269 sayılı Kanunun 5 inci maddesinde belirtilen “Uzman erbaşlar; iki yıldan az, beş yıldan fazla olmamak şartıyla sözleşme yaparak göreve başlar” ibaresi uyarınca en az iki hizmet yılını doldurmaları ve 657 sayılı Kanunun 92 nci maddesinde belirtilen esasları taşımaları halinde bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilmelerinin mümkün olduğu değerlendirilmektedir.

 

kaynak:memurlar.net
Son Güncelleme: 10.04.2014 15:19
Anahtar Kelimeler:
uzman erbaş memur olabilir
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.