Torba Kadro Atamalarında 5510 ve 5434 Kesinti Farkı

Torba kadroya atamada, 5510 ve 5434 açısından kesinti farkı ile ilgili haberimiz.

banner396

Torba Kadro Atamalarında 5510 ve 5434 Kesinti Farkı

Torba kadroya atamada, 5510 ve 5434 açısından kesinti farkı ile ilgili haberimiz.

03 Kasım 2015 Salı 19:29
244 Okunma
Torba Kadro Atamalarında 5510 ve 5434 Kesinti Farkı
 

Soru

Merhaba. Öncelikle size iyi günler diliyorum. 01.10.2008 sonrası 5510 sayılı Kanuna göre ilk defa Devlet Memuru olarak görev başlayan kişi 3. dereceli torba kadroya atanırsa görev aylığı da 3/1 olacaktır. Burada kişinin emekli müktesebi aylığı normal olarak devam mı eder. Yoksa maaş aldığı 3/1 'den mi kesilir? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler iyi çalışmalar diliyorum.

Cevap

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigorta Kanunu 80 inci maddesinde "Devlet memurları" için prime esas kazanç için yapılan düzenlemede;
a) Aylıklarını personel kanunlarına göre alan sigortalılar için;
1) İlgili kanunları uyarınca aylık gösterge ve ek göstergeler üzerinden ödenen aylık tutarları,
2) Memuriyet taban aylık ve kıdem aylık tutarları,
3) Makam, temsil ve görev tazminatları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 152 nci maddesi uyarınca (bölge, kurum, birim, çalışma mahalli, görevin niteliği ve benzeri kriterlere dayalı olarak asıl tazminatlara ilave, ek veya ayrıca ödenen tazminatlar hariç) ödenen tazminatlar (375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname eki (III) sayılı Cetvelin 1 inci ve 2 nci sıralarında sayılanlar ile düzenleyici ve denetleyici kurumların emsali personeli için, 152 nci maddenin "II- Tazminatlar" kısmının "A- Özel Hizmet Tazminatı" bölümünün (ğ) bendi ile "F- Denetim Tazminatı" bölümünün (b) bendinde yer alan tazminatlar esas alınır), 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun ek 17 nci maddesinin (A) bendinde yer alan cetvelde belirtilen oranlar üzerinden ödenen hizmet tazminatı (28/2/1982 tarihli ve 2629 sayılı Kanun ile 17/11/1983 tarihli ve 2955 sayılı Kanuna göre tazminat veya üniversite ödeneği alanların sadece rütbelerinin karşılığı hizmet tazminatları), 11/10/1983 tarihli ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanununun 12 nci maddesi uyarınca ödenen üniversite ödeneği, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununun 106 ncı maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca ödenen ek ödeme
, şeklindedir.

Ayrıca; 01/09/2012 tarihli ve 28398 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "İşveren Uygulama Tebliği" Ödenen Aylık Bilgileri başlıklı 4.1.4 maddede;
"Sigortalıların prime esas kazancının hesabında dikkate alınacak, gösterge aylığına ait derece ve kademe rakamları, ek gösterge aylığının hesabında dikkate alınacak ek gösterge rakamı, kıdem aylığının hesabında dikkate alınacak kıdem hizmet süresi ile prime esas kazancın hesabında dikkate alınacak tazminatlar ve 2802 sayılı Kanunun 106 ncı maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca ödenen ek ödeme tutarları yazılacaktır." düzenlemesi yer almaktadır.

Yukarıdaki mevzuat düzenlemelerine göre, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigorta Kanununa tabi olarak çalışanlar, devlet memurları için mülga 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sağdığı Kanuna göre emekliye esas derece ve kademe ile ödemeye esas derece kademe yerine prime esas kazanç durumuna geçilmiştir. Bu nedenle prime esas kazançtaki aylık tutar kalemi ödemeye esas alınacaktır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununu 68 inci maddesinin (B) bendine göre derecesi yükseltilenler için de bu durum geçerli olacağından, atandığı yeni derecenin birinci kademesinden aylık tutarının prime esas kazanç hesaplamasında dikkate alınması gerekmektedir.

>>2016 KPSS'YE GİRECEK ORTAÖĞRETİM ADAYLARI DİKKAT!!!

Son Güncelleme: 03.11.2015 19:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394