Taşeron ve Özel Güvenlik Konusunda Son Durum!

Taşeron ve Özel Güvenlik konusunda son durum ne? 03 Ekim 2015 itibariyle Taşeron ve Özel Güvenlik haberleri. Taşeron işçiler kadroya alınacak mı? Asıl işi yapan taşeronlar kadroya mı alınacak?

banner396

Taşeron ve Özel Güvenlik Konusunda Son Durum!

Taşeron ve Özel Güvenlik konusunda son durum ne? 03 Ekim 2015 itibariyle Taşeron ve Özel Güvenlik haberleri. Taşeron işçiler kadroya alınacak mı? Asıl işi yapan taşeronlar kadroya mı alınacak?

16 Ocak 2016 Cumartesi 16:20
Taşeron ve Özel Güvenlik Konusunda Son Durum!
Taşerona kadro verilmesi ve asgari ücrete zam yapılacak olması konusunda yeni açıklamalar yapıldı. Buna göre taşerona kadro verilmesine çok az kaldı.

 AK Parti, 1 Kasım'daki seçimler öncesinde vatandaşın karşısına "ekonomi" odaklı bir bildirgeyle çıkıyor. 4 Ekim'de açıklanacak bildirgede asgari ücretin artırılması ve belli şartlardaki taşeron işçilerin kamuda kadroya alınması gibi vaatler dikkat çekecek
AK Parti'nin heyecanla beklenen seçim bildirisinden "asgari ücret ve taşeron" sürprizi çıktı. Yarın detayları açıklanacak bildirgede asgari ücretin yükseltilmesi için vergilerin bir bölümünün devlet tarafından sübvanse edilmesi, belli özellikleri taşıyan taşeron işçilerin de kadroya alınması gibi vaatler yer alıyor. AK Parti, seçim bildirisini yarın yapılacak tanıtım töreninde kamuoyu ile paylaşacak. Bildirge, ekonomi ağırlıklı olacak. Memur, çalışan, emekli başta olmak üzere dar gelirlilere dönük vaatler ön plana çıkarılacak. 

İŞVERENİN YÜKÜ AZALACAK 
Bildirge, çalışan kesimin yaşam standartlarının iyileştirilmesine odaklanıyor. Net 1.000 lira olan asgari ücretin yükseltilmesi hedefleniyor. Buna karşılık işverenin yükselen maliyetler nedeniyle eleman çıkarmasının önüne geçmek için de önlemler alınacak. Vergilerin bir bölümünü devlet üstlenecek. 1.4 milyon taşeron işçiye yönelik çalışmalar da seçimden sonra hız kazanacak. Kamuda çalışan yaklaşık 400 bin taşeron işçi arasında belli şartları taşıyanların zaman içinde kadroya alınması da bildirgede yer alacak. 

21 İLE YOĞUN İLGİ
Seçim çalışmaları kıl payı milletvekili kaybedilen ya da kazanılan 21 ilde yoğunlaşacak. Ancak son yapılan operasyonlar nedeniyle PKK'nın baskısının azaldığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde özel bir çalışma yürütülecek. AK Parti, bölgeden çıkardığı milletvekili sayısına 10 kişi daha eklemeyi hedefliyor.
Zübeyde Yalçın / Sabah

28 Eylül

Taşeron işçiler merakla bir kaç ay önce kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyor. Bakalım taşeron konusunda gereken adımlar atılacak mı?

 Kamuda çalışan taşeron işçileri için kadro elde etme umudunun üzerinden tam bir yıl geçti. Taşeron işçileriyle ilgili yasa tam bir yıldır yürürlükte olmasına karşın kadrolar alınamadı.
2014 Eylül’de yürürlüğe giren Torba Yasa, taşeron işçilerinin hakları açısından önemli düzenlemeler getirmişti. Bu yasa ile taşeron işçisi olup da kamuda çalışan işçilerin kıdem tazminatı hakları, yıllık ücretli izinleri ve mesai hakları gibi pek çok ihtilaflı konu çözülmüş oldu. Ayrıca taşeron işçilerinin aynı işyerindeki sendikanın sağladığı haklardan yararlanabilmesinin de önü açıldı.
Bütün bu gelişmelere karşın asıl işte çalışan taşeron işçilerinin kadrosu gerçekleştirilemedi. Sadece karayollarında çalışan yaklaşık 6 bin 700 işçi, ellerinde yargı kararı olduğu için kadrolarına atanmaya başladı. Yeni hükümet kurulur kurulmaz somut adım atılacaktır. Bütün partilerin seçim beyannamelerinden taşeron işçilerine kadro verilmesinde bir mutabakat söz konusu.
650 bin taşeron var
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın rakamlarına göre, 2015’te kamuda istihdam edilen yaklaşık 650 bin taşeron çalışanı var. Bu çalışanların, 200 bini kamuda asıl işlerde çalıştırılıyor. Yardımcı işlerde çalışması gereken 200 bin kişi aslında devletin işçisi veya memurunun yapması gereken işleri yapıyor.
Taşeron çalışanları, İş Yasası’na göre sadece yardımcı işlerde çalıştırılabilir. Örneğin, Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde taşeron işçisi varsa, bu işçiler sadece temizlik, güvenlik, servis, yemek vb. işlerde çalışabilir.
Gidip de asfalt dökme işinde çalıştırılamazlar. Oysa ki bugüne kadar kamudan ihale alan taşeronlar işçilerini hep de asfalt dökme, yol açma gibi asıl işlerde çalıştırdılar. Ancak bu kanunsuz duruma karşı sendikanın açtığı dava yoluyla işçiler haklarını elde ettiler.
MR çeken taşeron!
Sadece Karayolları’nda değil, akla gelebilecek her alanda taşeron işçi kullanımı söz konusu. Örneğin, Sağlık Bakanlığı hastanelerinde MR çeken taşeron çalışanları var ya da devlete ait enerji santrallerinde mühendis, teknisyen olarak görev yapan taşeron işçileri var.
İşte bu duruma bir son vermek için geçen yıl Torba Yasa, Meclis’ten geçti. Ancak yasada yer almasına rağmen, kadroları garantileyecek düzenleme halen uygulamaya geçemedi.
Çünkü Bakanlar Kurulu yetkiyi bugüne kadar kullanmadı. Yasa, Bakanlar Kurulu’na hangi işin asıl iş, hangi işin yardımcı iş olabileceğinin tespitine ilişkin yetki verdi. Yardımcı işler belirlendikten sonra bu işler dışında kamuda taşeron çalıştırılamayacak.
Yetki verildi
Bakanlar Kurulu asıl iş  yardımcı iş ayrımını bir yönetmelikle yapacak. Bu yönetmelik hazırlanırken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ve Hazine Müsteşarlığı’nın görüşü alınacak ve Maliye Bakanlığı’nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu bu yönetmeliği yayımlayacak.
Bu yönetmelikle asıl iş  yardımcı iş ayrımı yapılmış olacağı gibi taşerona verilebilecek işler de açık olarak ifade edilmiş olacak.
Dolayısıyla taşerona verilemeyecek işler olarak belirlenmiş işlerde çalışan taşeron işçiler için kadro umudu gerçek olacak. Bakanlar Kurulu’nun, ‘bu iş taşerona verilemez’ dediği bir işte çalışan taşeron işçisine kadro hakkı verilmesi için gerekli adımlar da atılmaya başlanacak.
Ancak Bakanlar Kurulu’nun hazırlayacağı liste çok kritik. Bu listede yardımcı iş olarak belirlenmiş ve taşerona verilebilecek nitelikteki bir işte çalışan işçiler için kadro söz konusu olmayacak.
Karayolları işçileri gibi ellerinde yargı kararı olanlar için ise Başbakan Davutoğlu’nun Karayolları işçilerine kadro verilirken açıkladığı gibi yakın zamanda adım atılacak. Bu sayede işçiler arasındaki eşitsizlik de giderilmiş olacak.
Sürekli stres altında
Taşeron işçiler, çalışma hayatının kanayan yarası durumunda. Kamuda aynı işi yaptıkları kişilerden farklı çalışma koşullarına tabi tutulan, en ufak sorunda kapının önüne koyulma tehlikesi ile karşı karşıya olan taşeron işçiler bu yüzden sürekli stres altında.
Bu durum işçilerin ailelerine de yansıyor ve sonuçta huzursuz bir toplum yapısı oluşuyor. Bütün bu nedenlerle taşeron işçilere kadro verilirken ekonomik nedenler değil, sosyal ve toplumsal sorunlar göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılması gerekiyor.
Cem Kılıç / Milliyet
22 Eylül

Taşeron işçiler uzun zamandır bekledikleri kadro müjdesini alabilecek mi? Yoksa taşeron işçiler sürekli kandırılıyor mu? Taşeron işçilere kadro verilmesi durumunda son dakika...
 
Taşeron işçileri yaklaşık bir yıldır kadro beklerken, kamudan çalışan işçilere yönelik herhangi bir yönetmelik çıkmadı. 2014 yılında yürürlüğe giren Torba Yasa ile kamu işçilerinin kadroya alınmasına yönelik çalışma henüz sonuç vermedi. Yıllık izinler, maaşlara zamları ve daha birçok konuyu kapsayan bu Torba Yasan uzun zamandır kamu taşeron işçilerinin beklentisi haline geldi.
Bütün bu gelişmelere karşın asıl işte çalışan taşeron işçilerinin kadrosu gerçekleştirilemedi. Sadece karayollarında çalışan yaklaşık 6 bin 700 işçi, ellerinde yargı kararı olduğu için kadrolarına atanmaya başladı. Yeni hükümet kurulur kurulmaz somut adım atılacaktır. Bütün partilerin seçim beyannamelerinden taşeron işçilerine kadro verilmesinde bir mutabakat söz konusu. Fakat seçim sonucunun ne olaağı ise şuanda muamma konusu denilebilir. 

650 BİN ADET TAŞERON İŞÇİSİ VAR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın rakamlarına göre, 2015’te kamuda istihdam edilen yaklaşık 650 bin taşeron çalışanı var. Bu çalışanların, 200 bini kamuda asıl işlerde çalıştırılıyor. Yardımcı işlerde çalışması gereken 200 bin kişi aslında devletin işçisi veya memurunun yapması gereken işleri yapıyor.

Taşeron işçilerinin kendi branşları yerine asfalt dökme veya farklı bir takım işlerle uğraşıyor olmaları ise taşeron işçilerini son derece rahatsız ediyor.

İŞÇİLER BEKLİYOR

Kamuda çalışan taşeron işçilerinin konu ile ilgili olarak hala daha yasayı beklerken, büyük stres altında olduklarının ve bu işin bir an önce çözüme kavuşturulması bekleniyor. Kısa zaman içerisinde bitmesi planlanan bu yasa ile birçok işçinin rahata ve huzura ermesi ise kaçınılmaz diyebiliriz.
kaynak: işbilgisi

07 Eylül

Çok sayıda taşeron işçinin işsiz kalması üzerine BES konu ile ilgili açıklama yaptı.
Cerit firması iflasını açıkladı. İflas açıklamasından sonra firma çalışanı bin işçi ise endişeli. BES( Büro Emekçileri Sendikası) konu ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Şirketin iflasının şaibeli olduğunu söyleyen BES Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekteri Akın, “Temel koruyucu mevzuat hükümlerine rağmen işçiler ücretlerinin almamaktan kaygılı” dedi. Firmanın vergi ve SGK borçlarına ilişkin nasıl bir ödeme planı sunacağı net bir durumda olmadığı dile getiren Şişman, 2001 yılında kurulan firma 13 yıldır birçok kamu kurumundan ihale ve destek almasını ardından iflas etmesi şüpheleri üzerine çektiği belirtti. İşçilerin istedikleri sendikalara üye olamazken, yandaş HAK-İŞ’ e bağlı Hizmet-iş sendikasına üye yapılmakta olduğunu da dile getirildi.

ÇAĞLAR BALLIKTAŞ / birgun.net

23 Ağustos

Taşeron işçiler seçimlerden önce aldıkları sözlerin ne zaman gerçekleşeceğini merak ediyor. Taşeron işçiler zor durumda.

 Karayolları 67. Şube Şefliği'nde taşeron olarak çalışan 70 işçi 2 aydır maaşlarının ödenmemesi üzerine iş bıraktı. Taşeron firma ise işçilerin servis araçlarına binmelerinden tuvaleti kullanmalarına kadar her şeyi yasakladı.
Ferhat KİŞ
Nevşehir

Nevşehir Avanos yolu üzerinde bulunan 67. Karayolları Şefliği'ne bağlı 70 kadar taşeron karayolu işçisi maaşlarının gecikmesi üzerine iş bırakarak şube şefliği bahçesinde direnişe geçti. Tam katılımlı direnişe geçen taşeron işçiler "Yaklaşık 2 aydır maaşlarımız ödenmiyor. Zaten verilen ücretler kadrolu işçilerin yarısı bile değil. Bir de firma bunu ödemiyor. Neyle geçineceğiz bilmiyoruz. Hakkımızı almak için son çare iş bıraktık." diye konuştular.

İŞ BIRAKINCA YARIM MAAŞ ÖDENDİ
Cuma günü sabah işe servisle gelen işçiler maaşların yatmaması üzerine iş bıraktı. Öğleden sonra yarım maaş yatırıldığını öğrenen işçiler, "Yarım maaş ödeme yapıldı' diye bildirdiler. Yarım maaş dedikleri 400 lira. Ne yapacağız biz 400 lirayla? Kira mı ödeyelim, kredi borcu olan var onu mu ödeyelim, yoksa yiyip içelim mi? Birine versen öbür taraf açıkta kalıyor." şeklinde konuştular. Patronun maaşı beklettiğinden ama bankaların icrayı ve gecikme faizlerini bekletmediğinden yakınan işçiler az bir miktar olan maaşlarının banka faizlerine gittiğinden yakındı. İşçiler eylemlerinin maaşların tamamı yatana kadar süreceğini ifade ettiler.

TUVALET, ÇAY, SERVİS, YEMEK YASAK
Alacakları için iş bırakan işçiler taşeronun insanlık dışı uygulamalarına maruz kalıyor. Karayolları şefliği tarafından dirençlerinin kırılmak istendiğini ifade eden işçiler, "Çay almak istedik 'çay yok size' dediler, sonra yemek vermediler, tuvaletleri bile kullandırmıyorlar. Kendi olanaklarımızla yemek işini hallettik. Ekmek arası yaptık kimi arkadaşa da evinden yemek geldi. Paylaştık. Akşam da evlerimize kendi olanaklarımızla gittik. Bunlar insanlık dışı uygulamalar. Son verilmesi lazım." şeklinde konuştular.

'TEK ÇARE, KADROLU GÜVENCELI ÇALIŞMA'
Uzun süredir taşeron çalışma uygulamasının zorluklarını yaşayan işçiler, "Pazartesi sendika şube başkanı Adem Özokutan gelecek buraya. Umuyoruz ki işçileri işbaşı yapmaya değil patronu maaşları ödemeye ikna etmek için geliyordur. Öyle olmasını umuyoruz. Ama tanıdığımız kadarıyla eylemimizi kırmaya gelecek" şeklinde sendikaya güvensizliklerini ifade ettiler. İşçiler, tek çarenin kadrolu ve güvenceli çalışma olduğunu ifade ederek ayrım yapılmaksızın tüm işçilerin kadroya geçirilmesini istediler.

evrensel.net

Kamu ve özeldeki 1 milyon 482 bin 690 taşeron işçisi kadrosuz! Taşeron işçilerle ilgili olarak gelişmeleri yakından izleyen en önemli kurum Karayolları Genel Müdürlüğü, Taşeron işçilere ne zaman kadro verileceğini merak ediyor. Kamudaki taşeronla ilgili son haberleri ve yeni gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz...

Son 1 yılın en tartışmalı konularından kamuda çalışan taşeronların kadroya geçirilmesi başka bir bahara kaldı. Geçen yıl eylül ayında çıkarılan torba yasayla, kamuda taşeron çalıştırılacak alanların sınırlanacağı açıklanmıştı. Ancak konuyla ilgili Bakanlar Kurulu kararı 1 yıldır çıkmadığı için kurumlar istedikleri gibi taşeron çalıştırmaya devam ediyorlar. Peki Taşeron işçilere ne zaman kadro verilecek?


YASASI ÇIKTI AMA....

2014 Eylül ayında uzun bir mesaiden sonra çıkarılan torba yasada, kamuda 1 milyona yaklaşan taşeron işçiler için de bir düzenleme yapıldı. Kamuda kontrolsüz taşeron kullanımının çok yaygınlaşması nedeniyle yapılan düzenlemeye göre, artık kamu kurumları sadece Bakanlar Kurulu’nun belirlediği işlerde taşeron işçi alımı yapabilecekti. Bunun için de Bakanlar Kurulu yasa çıktıktan sonra sendikalar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın görüşünü alarak asıl iş ve yardımcı iş listesi yayınlayacak; kurumlar da bu sınırlamalar içinde kalarak taşeron hizmet alımı için ihale açabilecekti. Ancak 1 yıldır yürürlükte olan bu yasa maddesi için bugüne kadar hiçbir adım atılmadı. Bir yetkili son durumu, “Bakanlar Kurulu’nun bir yardımcı iş listesi sunabilmesi için sendikalardan görüş alınmalı. Ancak şu ana kadar o görüşler bile alınmadı” diye özetledi.

21 Ağustos Tarihli Taşeron Haberleri

KARAYOLLARINDA TAŞERON İŞÇİLER İŞ YAVAŞLATMA EYLEMİNE GİTTİ

Kırşehir Karayolları 61. Şube Şefliğinde çalışmakta olan 62 taşeron işçi iş yavaşlatma eylemine gitti.

Maaş düzensizliği ve yemek paralarını alamadıklarını iddia eden işçiler, iş durdurarak sorunlarının çözülmesini bekliyor.

Kırşehir, Hamit-Kayseri, Çiçekdağı, Kaman, Mucur, bölgesinde çalışmakta olan taşeron işçiler adına açıklamada bulunan Türk-İş’e bağlı Yol-İş, sendikası temsilcisi Mustafa Gürler, "Karayolları 61. Şube Şefliğinde çalışan 62 taşeron işçi 10 aydır yemek parası alamıyor. Maaşlarını düzenli alamayan arkadaşlarımız var. Bu nedenle iş yavaşlatma eylemi aldık." dedi.

Taşeron işçiler karayolları bahçesinde oturma eylemi yaparken müteahhit firma yetkilileri ile görüşme bekliyor.

gazetevatan

11 Ağustos Son Dakika Taşeron Haberleri!

TAŞERON İŞÇİLER SENDİKA HAKKINIZI KULLANIN:

Türkiye Gazetesi'ndeki habere göre Hizmet İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı Erol Aksakal, taşeron işçilere seslenerek, “Sizi sendika korur. Taşeron işçiler sendika hakkınızı kullanın” dedi. Taşeron işçilerinin sendikalı olmalarının bir hak olduğunu hatırlatan Aksakal, işçilerin bu hakkı kullanmalarını ve korkmamaları gerektiğini belirtti. Erzurum’da çalışan çoğu işçinin sendikal haklarından bihaber olduğunu ya da bilerek sendikal haklardan mahrum bırakıldığını aktaran Aksakal, "Sendikalı olmak anayasal bir haktır, bu hakkın çiğnenmesi suç oluşturur" dedi. Sendikalı olarak faaliyet gösteren işçilerin sendikasız çalışanlara göre daha iyi durumda olduğunu belirten Aksakal, Hizmet İş Sendikası olarak işçi ve mazlumların daima yanında olduklarını kaydetti. Aksakal, "Sendikalı işçi haklarını arama konusunda sendikalı olmayana göre çok daha avantajlı durumdadır.

Torba yasa ile taşeron işçilere toplu iş sözleşmesi hakkı getirildi, bu önemli bir avantajdır, ancak taşeron işçilerle ilgili düzenlemeleri yeterli bulmuyoruz. Tolu iş sözleşmesinden yararlanmak isteyen işçilerin sendikalara toplu şekilde üye olması gerekmektedir. Son zamanlarda Sendikamıza olan ilgi giderek artıyor. Maalesef işçiler haklarının neler olduğunu tam anlamıyla bilmiyor, amacımız işçileri bilinçlendirerek, sendikalaşma oranını artırmaktır" şeklinde konuştu. Son çıkan 6552 Taşeron Yasası’na değinen Aksakal, "6552 Taşeron Yasası’yla birlikte ilimizde örgütlenmeye başlamış bulunmaktayız. Bu örgütlenme aşamasında birçok engellerle karşılaşıyoruz. Özellikle taşeron firmalar ve birçok yerde de kurum müdürleri bu örgütlenmeye karşı çıkmaktadırlar.

Böyle de olunca zaten çıkış korkusu yaşayan, hiçbir güvencesi olmayan taşeron işçiler sendikalı olmaktan korkmaktadırlar. Buradan bütün taşeron işçilerine sesleniyoruz; sendikalı olmak anayasal bir haktır ve hiç kimse buna karşı çıkamaz. Sendika olarak taşeron işçilerinin haklarını kullanarak biran önce sendikalı olmalarını bekliyoruz. Sendikalı olmak işçiye hiçbir şey kaybettirmezken tam aksine birçok haklar kazandırmaktadır. Son çıkan yasayla birlikte işçilere sağlanacak haklar, alınacak zamlar ne taşeron firmalara nede kurum müdür ve amirlerine hiçbir zarar vermemektedir. Alınan zamlar, doğacak farklar bakanlıklar tarafından kamu kurumlarına aktarılarak işçilere ödeneceğinden firmaların zarara uğraması ya da kurum müdürlerinin bir sıkıntıya düşmeleri söz konusu değildir. Devlet tarafından taşeron işçilerine verilmiş bu hakkı taşeron işçilerinin kullanması ve bir an önce sendikalı olmalarını beklediğimizi belirtmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE GAZETESİ 


PTT'de çalışan taşeron işçiler sehir içi ulaşımında ücretsiz paso için verdikleri savaşı kazandı. Bundan sonra şehir içi ulaşım bu işçilere ücretsiz.
 
Artık PTT'deki taşeron işçiler de şehir içi ulaşımda “ücretsiz paso” kullanacak. Sendikanın öncülüğünde bir işçinin açtığı dava kazanıldı. Mahkeme taşeron işçilere paso vermeyen İEET'nin ilgili kararını iptal etti. Bu karar üzerine İstiklal Caddesi'nde toplanan işçiler, paso almak için topladıkları 2000 dilekçeyi Karaköy'de bulunan İETTT Genel Müdürlüğü'ne elden verdi.
 PTT çalışanlarına şehir içi toplu taşımada verilen “ücretsiz paso”dan bundan böyle PTT'deki taşeron işçiler de faydalanacak.

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası bir süre önce uygulamaya itiraz etmişti. İstanbul’da PTT'de taşeron olarak çalışan bir üye adına “Anayasanın eşitlik ilkesi ile 4736 Sayılı Yasaya aykırı” olduğu gerekçesiyle İstanbul 9. İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı.

Bu başvuru sonucunda İstanbul Mahkeme, İETT'nin PTT taşeron işçilerine “ücretsiz paso” verilmemesine yönelik kararını iptal etti.

Karar üzerine taşeron işçiler Taksim Tünel Meydanı'nda buluştu. Paso almak için topladıkları 2 bin dilekçeyi İETT Genel Müdürlüğü'ne verdi. 

Sendika PTT taşeron işçilerini, ücretsiz paso haklarına sahip çıkmaya çağırdı. 

Nakliyat-İş Sendikası üyeleri bu kararın Türkiye'nin tüm illerinde uygulanması için taşeron işçilerini başvuru yapmaya ve mücadele etmeye davet etti.


HABER-KAMERA: BÜLENT ÜNAL
Ulusal Kanal

Taşeron konusunda merak edilen son gelişmeler neler? 04 Ağustos 2015 tarihli taşeron haberleri...

Taşeron ve Özel Güvenlik konusunda son durum ne? 04 Ağustos 2015 itibariyle Taşeron ve Özel Güvenlik  haberleri. Taşeron işçiler kadroya alınacak mı? Asıl işi yapan taşeronlar kadroya mı alınacak?

Bursa'da açılan davada, Bursa Uludağ Üniversitesi'nde çalışan ve resmi olarak taşeron işçi konumunda olan 700 çalışan, Üniversite'nin kendi işçileri olduğu için dava açıldı ve kazanıldı. İşçilerin üniversitenin kendi işçileri oldukları kabul edildi.
 
Sosyal-İş Sendikası’nın, Bursa Uludağ Üniversitesi’nde çalışan ve kağıt üzerinde taşeron işçisi olarak gözüken 700 işçinin hukuken Üniversite’nin işçisi olduğu gerekçesiyle üniversitede yetkili olduğunun tespiti için açtığı dava sonuçlandı. Bursa 8. İş Mahkemesi, Uludağ Üniversitesi yetki tespiti davasında Sosyal-İş lehine karar verdi. 
Mahkeme, muvazaa kararını da göz önünde bulundurarak üniversitede toplu sözleşme yetkisinin Sosyal-İş Sendikası’nda olduğuna hükmetti. Mahkeme kararının kesinleşmesi durumunda Sosyal-İş Sendikası, Uludağ Üniversitesi ile taşeron işçileri de kapsayan toplusözleşme yapabilecek. 

ÜNİVERSİTENİN ASIL İŞÇİSİ 

Bursa Uludağ Üniversitesi’nde Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı müfettişleri tarafından yapılan inceleme sonucu düzenlenen 7 Haziran 2010 tarihli rapor ile üniversite ile alt işveren arasındaki sözleşmenin muvazaalı olduğu tespit edildi. Uludağ Üniversitesi söz konusu tespite itirazda bulundu. Bursa 3. İş Mahkemesi 30 Mart 2011 tarihinde aldığı kararla Üniversitenin başvurusunu reddetmesi üzerine muvazaa kesinleşti. Böylece İş Yasası’nın 2’nci maddesi gereği Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde çalışan işçilerin, işe ilk girdikleri tarihten itibaren asıl işverenin, yani üniversitenin işçisi olduğu da netleşmiş oldu. Ancak kesinleşmiş mahkeme kararı hükmet tarafından uygulanmadı. 
Üniversite ile toplu iş sözleşmesi yapmak için gereken yasal çoğunluğu sağlayan Sosyal-İş Sendikası, kağıt üzerinde taşeron işçisi olarak gözüken işçilerin hukuken Üniversite’nin işçisi olduğu gerekçesiyle Uludağ Üniversitesi’nde yetkili olduğunun tespiti için dava açtı. Sendika tarafından açılan yetki davası da 23 Temmuz’da sonuçlandı. 
Davanın 23 Temmuz’da görülen karar duruşmasında, Bursa 8. İş Mahkemesi, sendikanın talebini yerinde görerek, Sosyal-İş’in Uludağ Üniversitesi’nde yetkili sendika olduğuna hükmetti. 

İTİRAZ YOLU AÇIK

Böylece bu mahkeme kararı ile 700’e yakın işçinin Üniversite’nin işçisi olduğu gerçeği bir kez daha teyit edilmiş oldu. Ancak bu karara karşı temyiz yolu açık ve karar henüz kesinleşmiş değil. 
Kararın kesinleşmesi halinde, Sosyal-İş Sendikası, Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü ile kâğıt üzerinde taşeron işçisi gözüken işçileri de kapsayan bir toplu iş sözleşmesi yapacak. Toplu iş sözleşmesinin imzalanması ile birlikte, yüzlerce işçinin taşerondan tümüyle kurtulması, sendikalı ve toplu iş sözleşmeli bir biçimde Üniversite’nin işçisi olarak çalışması da sağlanmış olacak.

aydınlık gazete

Ankara'da taşeron işçiler, seçimlerden önce verilen bir çok vaadin şimdi yerine getirilmesini istedi! Taşeron köleliğinin son bulmasını isteyen işçiler, Taşerona Kadro söylemini yineledi...

 Ankara Numune Hastanesi’ndeki taşeron işçiler kendilerini verilen kadro sözünün tutulması için hastane önünde basın açıklaması yaptı. CHP’li vekillerin de katıldığı eylemde işçiler “Seçimlerden önce partiler bize asgari ücret ve taşeron konusunda söz verdi. Şimdi sözlerini tutma zamanı” dediler. 
Hastane önündeki açıklamada tek tek söz alarak taleplerini CHP Milletvekili Murat Emir ve Şenal Saruhan eşliğinde duyuran işçilerin ortak talebi kamuda ve özelde taşeron işçiliğin sona erdirilmesi oldu. “Biz insanız kiralanamayız. Tarlada bir ot değiliz. İnsanız insanca değer görmek istiyoruz” diye bir kadın işçi hastanede taşeron temizlik işçisi olarak çalıştırılmalarına rağmen kendilerine bir çok işin yaptırıldığını anlattı. “Temizlik işçisi olarak aldılar, hasta altını, sondasını bize yaptırıyorlar. Hastanın ve bizim sağlığımız riske atılıyor. Bütün işler taşerona yüklenmiş. Biz kadro istediğimiz gibi yapacağımız işin de tanımını istiyoruz” diyen işçi, kendilerinin bu işi yapmadıkları durumda işten atılmakla tehdit edildiğini söyledi.

Bütün taşeronların sesi olduklarını söyleyen işçiler son süreçte gündeme gelen taşeron özel güvelikler konusuna da değindi. Onlarında kendileri gibi aynı sıkıntıları çektiğine dikkat çeken işçiler, özel güvenliklere de kadro talebinde bulundu.

İŞÇİLERE SÖZ VERDİLER

İşçileri dinledikten sonra söz alan CHP Milletvekili Şenal Saruhan, “Taşeronlaştırma kuralsızlık kuralsızlık da köleliktir. Taşeronlaştırmanın kaldırılması için gayretle çalışacağız” sözünü verdi. “Taşeron işçilik yüz yılımıza yakışmayan modern kölelik biçimidir” diyen CHP Milletvekili Murat Emir de işçilere şu çağrıda bulundu: “‘Eğer sözler tutulmazsa Meclis kapısına dayanacağız’ dediniz. Sizlere sözler tutulmazsa Meclis kapısında hakkınızı almanız için sizleri karşılayacağız” dedi. 

(Ankara EVRENSEL)

FLAŞ!!! TAŞERON İŞÇİLERE KADRO TEKLİFİ TBMM'DE

Kanun teklifinin hükümetin kurulmasından sonra Meclis gündemine getirilmesi bekleniyor.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin TANRIKULU tarafından verilen Kanun Teklifi ile Taşeron İşçilerin kadroya alınması yönünde Kanun değişikliği yapılması isendi. 

İşte kanun teklifinin tamamı...

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Taşeron İşçilerinin Kadrolu işçi Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ve gerekçesi ekli olarak sunulmuştur.

Gereğini arz ederiz.

GENEL GEREKÇE

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa tabi genel yönetim kapsamındaki kamu idareleri ile 233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamındaki iktisadi devlet teşekkülleri, kamu iktisadi kuruluşları ve bunların müessese, bağlı ortaklık ve iştirakleri ihtiyaç duydukları temizlik, güvenlik ve yemek hizmetleri; zabıta, itfaiye ve sağlıkla ilgili destek hizmetleri; toplu ulaşım ve taşıma hizmetleri; sosyal tesislerin işletilmesi ile ilgili hizmetler; sayaç okuma ve sayaç sökme ve takma işleri; bilgisayar sistem ve santralleri ile elektronik bilgi erişim hizmetleri gibi süreklilik arz eden ihtiyaçlarını 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ya da tabi oldukları diğer ihale mevzuatı kapsamında ihale suretiyle hizmet sunucularından satın almaktadırlar.

Hizmet sunucuları, kamu kurum ve kuruluşları ile imzaladıkları sözleşmeler ile yüklendikleri yukarıda sayılan hizmetleri yerine getirebilmek için işçi çalıştırmaktadırlar. Yükleniciler tarafından çalıştırılan bu işçilere, söz konusu hizmetler için kamu güvencesine sahip işçilere ödenen ücretin altında, genellikle yürürlükte bulunan asgari ücret üzerinden ödeme yapılmaktadır. Bu uygulama yüklenici tarafından çalıştırılan işçiyi mağdur ettiği gibi iş yerindeki çalışma huzurunu da olumsuz etkilemektedir.

Diğer taraftan, sendikal haklara sahip olmayan bu işçilerin iş akitleri yükleniciler tarafından feshedilebilmekte, iş akitlerinin sona ermesinden doğan kıdem tazminatı ve benzeri haklan ödenmeyebilmektedir. Ödenmeyen kıdem tazminatları, ihale makamı idarelerin mahkemelerce asıl işveren olarak kabul edilmesiyle verilen kararlar neticesinde, kamu idareleri tarafından ödenmektedir.

2010 yılında, Kamu İktisadi Teşekkülleri hariç, kamunun hizmet alımıyla personel çalıştırılmasına ilişkin kullandığı kaynak miktarı yaklaşık olarak 12,5 milyar TL'dir. Kamuda bu suretle çalışan işçi sayısı yaklaşık olarak 908.647 kişidir.

Hazırlanan kanun teklifimizle, taşeron işçisi olarak adlandırılan ve hizmet sunucuları tarafından belirli süreli iş sözleşmesi kapsamında çalıştırılan işçilerin verdikleri hizmetlerin gerçek karşılığı üzerinden ücretlendirilmesi, iş Kanunundan doğan haklarının korunması ve güvence altına alınması için sendikal haklara kavuşması amaçlanmaktadır.

MADDE GEREKÇELERİ

Madde 1- 657 sayılı devlet Memurları Kanununa geçici 40'ncı madde eklenmek suretiyle; 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa tabi genel yönetim kapsamındaki kamu idareleri ve bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ile 233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamındaki iktisadi devlet teşekkülleri, kamu iktisadi kuruluşları ve bunların müessese, bağlı ortaklık ve iştiraklerinin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ile tabi oldukları diğer ihale mevzuatına göre ihale yapmak suretiyle hizmet sunucularından satın aldıkları temizlik, güvenlik ve yemek hizmetleri; zabıta, itfaiye ve sağlıkla ilgili destek hizmetleri; toplu ulaşım ve taşıma hizmetleri; sosyal tesislerin işletilmesi ile ilgili hizmetler; sayaç okuma ve sayaç sökme ve takma işleri; bilgisayar sistem ve santralleri ile elektronik bilgi erişim hizmetleri gibi süreklilik arz eden hizmetlerinin kadrolu işçi istihdam etmek suretiyle yürütmeleri amaçlanmaktadır. Bunun için de, kapsamdaki kuruluşlarca 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ile tabi oldukları diğer ihale mevzuatına göre ihale yapmak ve hizmet sunucularıyla sözleşme imzalamak suretiyle satın aldıkları söz konusu hizmetlerde çalışan işçilerin kadro tahsis edilerek kadrolu işçi olmaları sağlanmaktadır.

Diğer taraftan, yüklenici ile idare arasındaki sözleşme feshedileceğinden, sözleşmenin feshinden doğan yüklenici zararının idare tarafından karşılanması düşünülmüştür.Madde hükmüne istinaden kamuda istihdam edilecek işçilerin kadroya geçirilmesinde; kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan ihaleler neticesinde hizmet sunucuları ile imzalanan sözleşme kapsamında çalıştırılan işçileri için hizmet sunucuları tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen bildirgeleri esas alınması ve atanacak işçi sayısının hiçbir şekilde sözleşmede belirtilen işçi sayısını geçmemesi amaçlanmıştır.

Bu şekilde istihdam edilecek işçilerin hak kaybına uğramamaları için, atandıkları tarihte, sözleşme kapsamında ödenmesi öngörülen ücretlere TÜFE endeksi artış katsayısı üzerinden bulunacak tutar kadar aylık ücret ödenmesi ve bunlar hakkında 22/05/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri uygulanması düşünülmüştür.Diğer taraftan, kamu idarelerine atama yapılacak işçi sayısı kadar işçi kadrosu ihdas edilmesi ve kurumların kadro cetvellerine eklenmesi suretiyle de söz konusu işçilerin kadro sorunu yaşamadan kamu hizmetine alınmaları amaçlanmıştır.

Madde ile yapılan düzenleme neticesinde kapsamdaki kurum ve kuruluşları, söz konusu hizmetlerini istihdam edecekleri işçilere gördüreceklerinden, bu hizmetler için ihale yapma ihtiyacı ortadan kalkmış olacaktır.

Madde 2- Kanunun Resmi Gazetede yayımlanması ile yürürlüğe girmesi kabul edilmiştir.

Madde 3- Kanun hükümlerinin Bakanlar Kurulu tarafından yürütülmesi kabul edilmiştir.

TAŞERON İŞÇİLERİNİN KADROLU İŞÇİ YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

Madde 1- 14/07/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

"Geçici Madde 40- 24/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa tabi genel yönetim kapsamındaki kamu idareleri ve bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ile 08/06/1984 tarihli ve 233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamındaki iktisadi devlet teşekkülleri, kamu iktisadi kuruluşları ve bunların müessese, bağlı ortaklık ve iştiraklerinin temizlik, güvenlik ve yemek hizmetleri; zabıta, itfaiye ve sağlıkla ilgili destek hizmetleri; toplu ulaşım ve taşıma hizmetleri; sosyal tesislerin işletilmesi ile ilgili hizmetler; sayaç okuma ve sayaç sökme ve takma işleri; bilgisayar sistem ve santralleri ile elektronik bilgi erişim hizmetleri gibi süreklilik arz eden ihtiyaçları için 4734 sayılı Kamu ihale Kanunu ile tabi oldukları diğer ihale mevzuatına göre son bir yıl içinde yaptıkları ihaleler sonucunda hizmet sunucuları ile imzaladıkları sözleşmeler kapsamında çalıştırılan işçiler, bir ay içinde ihaleyi açan kurum ve kuruluşların işçi kadrolarına atanır.

Bu durumda, idare ile yüklenici arasında akdedilmiş olan sözleşme feshedilir. Sözleşmenin feshi sırasında sözleşme gerçekleşme oranı sözleşme bedelinin %80'inin altında kalması halinde yükleniciye, yapmış olduğu gerçek giderleri ve yüklenici karına karşılık olarak, sözleşme bedelinin %80'i ile sözleşme fiyatlarıyla yaptığı işin tutarı arasındaki bedel farkının % 51 fesih tarihindeki fiyatlar üzerinden ödenir.

Hizmet alımı sözleşmesi kapsamında çalıştırılan işçilerin işçi kadrolarına alınmalarında, Sosyal Güvenlik Kurumu bildirgeleri esas alınır ve atanacak işçi sayısı hiçbir şekilde sözleşme ile belirlenen personel sayısını geçemez.

Bunlara, atandıkları tarihte, sözleşme kapsamında ödenmesi öngörülen ücretlere TÜFE endeksi artış katsayısı eklenerek bulunacak tutar üzerinden aylık ücret ödenir ve bunlar hakkında 22/05/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri uygulanır.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte kapsamdaki kamu idarelerine atama yapılacak işçi sayısı kadar işçi kadrosu ihdas edilmiş ve kurumların kadro cetvellerine eklenmiştir.

Kapsamdaki kamu idareleri birinci fıkrada belirtilen iş ve hizmetler kapsamında ihale açamazlar."

Madde 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür
CHP Milletvekilleri taşeron işçilerin sorunları dinleyip, taleplerini not ettiler. 
CHP İstanbul Milletvekilleri Eren Erdem ve Dr. Ali Şeker ile CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi bugün Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan taşeron işçileri ziyaret etti.


CHP Milletvekilleri taşeron işçilerin sorunları dinleyip, taleplerini not ettiler. Taşeron işçilerin kadroya alınması için elleriniden yapacaklarını belirten CHP milletvekilleri konuyu Meclis gündemini de taşıyacaklarını belirttiler.
CHP Milletvekilleri, taşeron işçilerin yaşadıkların sorunların takipçisi olacaklarını da ifade ettiler.


Ziyaretin ardından Eren Erdem, "Söz verdiğimiz gibi geldik , AKP dışındaki tüm partiler taşeron işçiliğini kaldırma sözü verdi, şimdi bu seçim vaatleri sözlerini yerine getirmeye çağırıyoruz, bizler sözümüzü yerine getirmek için sonuna kadar çalışacağız" dedi. Dr. Ali Şeker "Biz sözümüzün arkasındayız, diğer partilere de baskı kurun taşeron kölelik sistemini kaldıralım" dedi.
Gercekgundem.com

FARUK ÇELİK'TEN TAŞERON İŞÇİLERE SERT TEPKİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik twitter hesabından yaptığı açıklamayla taşeron konusunda yaptıklarını görmeyen ve kendilerini eleştiren taşeron işçilerine tepki gösterdi. İşte Bakan Çelik'in şaşırtan açıklamaları...

Bakan Çelik, "Taşeron işçisi, asıl işte çalıştırılamayacak, bu kadar net" açıklamasına tepki gösteren taşeron işçilere twitter adresinden cevap verdi. Çelik, resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Taşeron konusunda yaptıklarımızı, verdiğimiz mücadeleyi görmüyorsanız ne söyleyeyim? Zamanla anlarsınız ama helalliği nasıl alacaksınız bilemem." ifadelerini kullandı.

Çelik, Mayıs ayında Şanlıurfa'da AK Parti Seçim Koordinasyon Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, taşeron işçilerle ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Çelik burada, "Yasal düzenleme bitti. Hizmet alımı nerede yapılacaksa Bakanlar Kurulu bunları belirleyecek, sendikalarla beraber, ama asıl taşeron işçisi, asıl işte çalıştırılamayacak. Bu kural gelmiş ve bitmiştir. Taşeron işçisi, asıl işte çalıştırılamayacak, bu kadar net." ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Çelik bu açıklamaları sonrasında taşeron işçilerinin eleştirilerine maruz kalınca, sahur vakti resmi twitter hesabından taşeron işçilere sitem eden açıklamalarda bulundu.

Çelik Twitter’dan yaptığı açıklamalarda, icraatlarını anlatırken, "Taşeron konusunda yaptıklarımızı verdiğimiz mücadeleyi görmüyorsanız ne söyleyeyim? Zamanla anlarsınız ama helalliği nasıl alacaksınız, bilemem." ifadelerini de kullandı. 

Seçimler öncesinde Karayolları Genel Müdürlüğünde çalışan taşeron işçiler yargı kararı ile hak ettikleri kadrolarına kavuşmuşlardı. Yargı kararında asıl işi yapan personelin taşeron işçi olarak çalıştırılamayacağı yönünde ki vurgu dolayısıyla, diğer kamu kurumlarında da taşeron işçilerin durumlarıyla ilgili çalışma başlatıldı.

Karayollarında çalışan taşeron işçilerin yargı yoluyla asıl işi yaptıklarını kanıtlamaları ve seçimden önce kadroya alınmaları aynı durumda olan taşeron çalışanlarıda umutlandırmıştı. Sandıktan tek parti iktidarının çıkmaması ve diğer partilerin seçim bildirgelerinde yer verdikleri taşeron çalışanların kadroya alınması sözü çalışanları daha çok umutlandırdı.

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmekte olan yaklaşık 1 milyon taşeron işçinin durumunu ilgilendiren çalışma ile halen kamu işyerlerinde asıl işi yapmakta olan taşeron personelin kadroya geçirilmesi konusunda yasal düzenleme hazırlanacak.

Seçim öncesinde yasalaşan torba kanun ile taşeron işçilerin izin hakları ve maaşları güvence altına alınmıştı. Maliye Bakanlığı tarafından yürütüldüğü belirten çalışma ile kamuda asıl işi yapanların belirlenmesi ve bu taşeron personelin işçi kadrolarına atanması bekleniyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim öncesinde yaptığı açıklamada diğer kamu kurumlarındaki asıl işi yapan taşeron işçilerin de kadroya geçirileceğini belirtmişti.

Taşeron işçiler yıllardır gündemde olan taşerona kadro haberlerinin artık gerçeğe dönüşmesini  ve yeni kurulacak hükümetten yapılacak düzenlemeyle birlikte kangren haline gelmiş bu sorunun kesin bir çözüme kavuşturulmasını bekliyor.

Maliye Bakanlığınca yürütülen çalışma ile kamu kurumlarında hangi hizmetlerin dışarıdan alınacağı hangilerinin ise asıl iş sayılacağı tespit ediliyor. Buna göre asıl işi yaptığı belirlenen taşeron işçiler kadroya geçecekler. 


Akşam gazetesinin haberine göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Karayolları işçilerinin kadrosunu açıkladığı gün verdiği, "Kamuda asıl işi yapan tüm taşeronlar kadroya geçecek" müjdesi çok yakında gerçekleşecek. Maliye Bakanlığı'nda yürütülen çalışma tamamlandığında asıl işi yapan taşeronlar kadroya geçecek. Böylece yaptıkları görevin gerektirdiği maaşı ve özlük haklarını alacaklar. Bu da ücretlerde artış getirecek.ASIL İŞ ÖLÇÜ OLACAKMaliye Bakanlığı'nda yürütülen çalışma kamu kurumlarının hangi işleri dışarıdan hizmet alımı yoluyla taşerona yaptıracaklarını, hangi işleri ise kadrolu elemanlara yaptıracaklarını ortaya koyacak. Böylece dışarıdan hizmet alımının yapılmayacağı işlerde çalışanlar, yani kurumların asıl işini yapan taşeronlar otomatik olarak kadroya geçirilecek. Bu işlerde bir daha taşeron çalıştırılamayacak.


ÜCRETLER 2 KATINA ÇIKTI
Bu şekilde kadroya geçen taşeronlar o işi yapan kadroluların tüm haklarına kavuşacak. Sendikalılık ve sosyal haklar eşitlenecek. Burada en önemli hak ise ücretlerde yaşanacak. Taşeron işçi kadrolu elemanın aldığı ücretin aynısı alacak ve maaşı artacak. Birçok taşeron asıl işi yapmasına rağmen asgari ücretle çalıştırılıyor. Karayollarında yapılan kadro çalışmasında maaşlar iki katına çıkmış geriye doğru haklar alınmıştı. Ayrıca ikramiye de verilmişti.TAZMİNAT HAKLARI KORUNDUGeçen yaz çıkartılan torba yasa ile taşeron işçilerin sosyal güvenlik haklarının tamamı koruma altına alınmıştı. Buna göre kamu da ya da özel sektörde çalışan taşeronlar 11 ay çalıştırılıp işten çıkartılamayacak ve tazminat hakları yanmaşacak. Ayrıca izin ve maüaş hakları da sağlanacak. Bunlara ilaveten kamudakilere kadro gelecek.

Türkiye’de yaklaşık 1.5 milyon taşeron çalışanı var. Bunların yarısından fazlası kamu işyerlerinde. Son çıkan yasayla kamuda çalışan taşeron işçilerin kıdem tazminatı, yıllık izin hakkı gibi konularda önemli kazanımlar oldu. Artık kamuda taşeron işçisi olarak çalışıp, kıdemini, iznini almayan işçi kalmayacak. Diğer yandan, yardımcı iş yapması gerekirken asıl işte çalıştırılan kamu işçilerine de kadro yolu açıldı. Bir kısım kamu taşeron işçisi kadrosunu daha yeni elde etti. Ancak kadroya kavuşanlar toplam kamu çalışanlarının en fazla yüzde 1’i kadar. Şu sıralar bütün kamu taşeron işçileri “bize de bu kadrolar verilecek mi ?” diye endişeyle beklemekte. 

Çıkan yasaya göre, Bakanlar Kurulu kamudaki asıl iş-yardımcı işlerin listesini belirleyecek. Yasa sonrasında çıkan yönetmeliğe göre yardımcı işlerin listesi hazırlanacak. Kamu kurumları bu listede yer almayan işlerde artık taşeron işçisi çalıştıramayacaklar. Eğer çalıştırırlarsa ilgili kamu yöneticisi hakkında hem idari işlem yapılacak hem de o kuruma idari para cezası kesilecek. Yeni dönemde Maliye Bakanlığı kamu kurumlarına vize vermediği takdirde taşeron işçi kullanımı da olmayacak.

Çalışmalar başladı

Maliye Bakanlığı kamuda hangi taşeron işçilerinin kadroya geçeceğiyle ilgili olarak çalışmalarına başladı. Bu konuyla ilgili kanun tasarısının da hazırlandığı biliniyor. Taslak tasarıda kamuda kadroya geçirilecek işçilerin asıl işi yapıyor olmalarının yanı sıra bir takım kıdeme bağlı koşulların da olması bekleniyor. Kamu sektöründe kadroya geçirilecek taşeron işçileri için hem asıl işi yapıp hem de iki yıldır kamuda çalışıyor olma koşullarının gelmesi bekleniyor.

Kamuda kadrolara atanabilmek için belirli bir süre (2 yıl) çalışmış olma koşulu birtakım adaletsizliklere neden olabilir, iki yılını tamamlamayanlar asıl işte olsalar bile kadro hakkını alamayabilirler ve yine yargı yoluna başvurmak zorunda kalabilirler. Ayrıca sürekli giriş çıkış yaptırılarak, bir işyerinde 12 ayını tamamlamadan ayrılanlar da ayrı bir adaletsizliğe kurban olabilirler.

Özel sektör... 

Özel sektörde çalışan taşeron işçileri İş Kanunundaki “muvazaa koruması” dışında neredeyse çaresizler. Son çıkarılan yasalarda özel sektör çalışanını taşeron 
bakımından ilgilendiren bir düzenleme de yok.

Muvazaa tespiti, bir işyerinde o işyerinin asıl işleri kapsamında taşeron işçi kullanılıyor olmasının tespit edilmesi anlamına geliyor. Örneğin bir inşaat yapımında duvar ören işçiler taşeron işçisiyse orada muvazaa vardır, bir fabrikada montaj yapan çalışan taşeron çalışanıysa muvazaa vardır. Böyle bir durumda işyerine gelen iş müfettişi asıl işte çalışan taşeron işçilerini tespit ederse, işveren ağır yaptırımlarla karşılaşır.

Bir işyerinde iş müfettişi muvazaa bulunduğunu anlar ve bunu raporuna yansıtırsa, alt işveren üzerinde görünen işçinin, asıl işverenin işinde çalışmaya başlamasından itibaren, asıl işverenin işçisi sayılması ve tüm işçilik alacaklarının emsal işçiye ödenecek işçilik hakları üzerinden geriye dönük olarak faizi ile beraber ve aradaki farkların da eklenmesiyle ödenmesi gerekir. Yargıtay yerleşik içtihadıyla bu durumdaki işçileri başından itibaren asıl işverenin işçisi saymakta ve fark alacaklara hükmetmektedir. Müfettiş ayrıca idari para cezası da uygular. Ne var ki, bu ceza diğerinin yanında oldukça hafif kalır.

Özel sektörde taşeron işçilerini koruyabilmenin tek yolu Bakanlık müfettişlerinin yaptıkları denetimler. Bu denetimler olmasa, muvazaa tespitleri yapılmasa neredeyse bütün işler taşeron çalışanlarına yaptırılır. Bu nedenle denetimlerin önemi oldukça büyük. 

Ancak denetim elemanı sayınız neredeyse 1000 kişi civarındaysa yapacak çok fazla bir şey kalmıyor.

 
 
 Ağustos ayı yaklaşırken memur sendikaları da hummalı bir çalışmaya girdi. Toplu sözleşme görüşmelerinde zamla birlikte kadro ve diğer sosyal hak talepleri de masada olacak. Peki Taşeron, Özel Güvenlik, Üniversiteli İşçiler ve memur taleplerinde 26 haziran itibariyle son durum ne?


Seçimlerden sonra ortaya çıkan tablo özellikle çalışma hayatıyla ilgili çok önemli düzenlemelerin beklendiği bir döneme rastladı. Tek başına iktidar çıkmaması ve koalisyon tehlikesinin belirmesi çalışma hayatının beklediği düzenlemelerle ilgili endişeleri de artırıyor. Fakat devlette devamlılık asıl olduğu için de seçimler öncesinde planlanan düzenlemelerin çıkması konusunda iyimserliğimizi koruyoruz. En büyük güvence de bu planlamaları yapan AK Parti'nin yine birinci parti olması.

ÜNİVERSİTELİ İŞÇİ VE TAŞERON 

Temmuzda emekliler ve memurlar için zam ve enflasyon farklarının ödenmesi var. Ağustosta ise 3. dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri yapılacak. Taşeronların kadrolarıyla ilgili kararın çıkmasını yüz binlerce çalışan bekliyor. Bu karar ile asıl işi yapan taşeronlar belirlenecek ve kamu kurumlarının hangi alanlarda dışarıdan hizmet alacakları tespit edilecek. Yine seçimler öncesinde işçi statüsünde çalışan üniversite mezunlarının memuriyet kadrolarına geçirilmesi ile ilgili kararın da uygulanması bekleniyor. Geçtiğimiz dönemde gerçekleştirilen sosyal güvenlik reformu, genel sağlık sigortası düzenlemesi, istihdam artırıcı teşviklerin hayata geçirilmesi, iş güvenliği ile ilgili yenilikler, taşeronların özlük haklarının düzenlenmesi, annelere çocuk ve dadı yardımı ödenmesi gibi kazanımların da korunması gerekiyor. 2.5 milyon memur ve 2 milyona yakın memur emeklisinin 2 yıllık mali ve sosyal haklarını belirleyecek toplu sözleşme görüşmeleri de en önemli gündem maddelerinden biri. Görüşmeler öncesinde Memur-Sen de taleplerini açıklamaya başladı. Memur Sen'in çantasında; ek göstergenin artırılması, disiplin cezaları, 4C'li, 4B'liler, sözleşmeliler gibi konular var. 

TEMMUZU BEKLEMEYİN
Emeklilik için borçlanma yapacak (gün satın alacak) okurlarımıza çok önemli bir hatırlatma yapmakta fayda görüyoruz. Biliyorsunuz brüt 1.201,50 lira olan asgari ücret Temmuz'da 1.273,50 lira olacak. Dolayısıyla askerlik ve doğum borçlanması miktarları da artacak. Eğer borçlanma yapacaksanız bu ay gerçekleştirin. Böylece ayda 23 lira daha fazla para vermekten kurtulursunuz. Bir çocuk için temmuzdan sonra 552 lira fazla ödemeniz gerekecek. 18 aylık askerlik borçlanmasında temmuz farkı ise 414 lira olacak.

YAŞADIĞI SÜRE GEÇERLİ

 Annem 1962 doğumlu. Sigorta başlangıcı 1983 ve 5 sene çalışmış. Daha sonra evlenmiş ve iki kardeşiz. İki çocuğunu da doğumdan 9 ay sonra kaybetti. Nasıl borçlanıp emekli olur? Sibel ŞENTÜRK Anneniz 3 çocuk için borçlanabilir. Fakat 2 çocuk 9 ay yaşadığı için ancak bu süreyi borçlanabiliyor. Yani 2 çocuk için 1440 gün ve 3. çocuk için 270 gün. 3600'den 58 yaşında, 5 bini tamamlayınca da hemen emekli olur.

VERGİ DAİRESİNE GİDİN

1973 doğumlu ve 1993 yılı itibarıyla sigortalıyım ileri derece rahatsızlıklarım var. Engellilik oranını belirlemek için ne yapmam lazım? Oğuz BULUT İşyerinizden alacağınız bir yazıyla en yakın vergi dairesine giderek hastaneye sevkinizi isteyin. En az yüzde 40 rapor ile vergi indirimi alır ve erken emeklilik hakkı kazanırsınız. Yüzde 40'da 16 yıl 3760 günle emekli olursunuz.

ŞANSINIZ YOK

20.04.1973 doğumluyum. Nisan 1999'da yedek subay olarak askerliğimi yaptım. Eylül 2000'de SSK'lı oldum. Askerlik borçlanması ile yaşımı geri çekebilir miyim? Murat ÖZBİLEN Eğer uzun dönem askerlik yapsaydınız 12-13 ay borçlanıp 60 yerine 58 yaşında emekli olurdunuz ve daha az prim öderdiniz. Yedek subaylar ancak yedek subay okullarında geçen süreyi borçlanabiliyor. Bu da sizin yaşınızı geri çekmez.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

08.04.1965 doğumluyum. 01.07.1991'de işe başladım. 8500 günüm var. 1990'da 8 ay askerlik yaptım. Ne zaman emekli olurum. Hasan YILDIZ
 25 yıl 53 yaş ve 5600 prim günü şartlarına tabisiniz. Priminiz tamamlanmış ama yaş ve yılınız eksik. 45 günlük askerlik borçlanması ile yaş şartını 52'ye çeker ve 08.04.2017'de emekli olursunuz. 

Annem 1968 doğumlu. 01.03.1985 girişli. Toplam primi 983 gün. Sigorta başlangıcından sonra 3 çocuk doğurdu. Emeklilik için nasıl bir yol izleyebiliriz? Beyza YILMAZ 
Anneniz için tam emeklilik şartları 20 yıl 41 yaş ve 5 bin gün. Kısmi emeklilikte ise 3600 gün gerekiyor. Bu kez de yaş şartı 58. 3 çocuk için 2160 gün kazanır ama yetmez. Kalanını çalışarak ya da isteğe bağlı ile tamamlayıp 58 yaşı bekleyebilir ya da 5 bini doldurup hemen emekli olabilir. 

26.09 1978 doğumluyum. 16.01 .1997'den beri çalışıyorum. 2 çocuğum var. Ne zaman emekli olurum? Derya ALTINSOY 20 yıl, 53 yaş ve 5900 gün şartlarınız var. Priminiz eğer eksikse çocuklarda 1997 yılından sonra ise 1440 gün kazanırsınız. Ama prim tamamsa boşuna borçlanmayın. 26.09.3031'de emekli olursunuz. Faruk Erdem sabah

   Ağustos ayı yaklaşırken memur sendikaları da hummalı bir çalışmaya girdi. Toplu sözleşme görüşmelerinde zamla birlikte kadro ve diğer sosyal hak talepleri de masada olacak. Peki Taşeron, Özel Güvenlik, Üniversiteli İşçiler ve memur taleplerinde 03 Ekim 2015 itibariyle son durum ne?

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 26.09.2016 15:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mertcan yalçın 3 yıl önce

asıl işi yapan diyorsunuz ya siz asıl işi yapanlar bayramlarda evinizde ailenizle bayramı en içten şekilde yaşarken biz özel güvenlikler çalışıyoruz

Avatar
özel güv. 3 yıl önce

FARUK AĞA AKP Yİ BİTİRDİ.ÜLKEYİ HÜKÜMETSİZ BIRAKTI.ASGARİ ÜCRETLİYİ VE BİNLERCE ÇOCUKLARINI AÇ BIRAKTI.İNSANLARLA DALGA GEÇTİ.BİDE UTANMADAN HELALLİKTEN BAHSEDİYO VAY BE NE UTANMAZ ADAMMIŞ.....

Avatar
taşeron 3 yıl önce

1 milyon taşeron işçi faruk çelik ve mehmet şimşeğe dalga geçmenin ne olduğunu sandıkta sordu....

Avatar
Mehmet 3 yıl önce

Bugün gelinen nokta şudur ki ak parti iktidarında ki calışma bakanı faruk celik in yerli yersiz açıklamaları ak partiye cok oy kaybettirmiştir ben ak partiye oy veren biri olarak konuşuyorum ülkemizin kanayan yarası taşeron hakkında somut bir adım atılmamış vede bir sonuca varılamamıştır herşey yıllık izinden üç yıl sözleşmeden ibaret degildir asıl işi kim yapıyor temizlikçi olmasa hastaneyi doktor mu temizleyecek güvenlik olmasa kapıda kurum müsteşarı müdürler mi bekliycek hepimiz bu ülkenin bir evladıyız biz bugün bütün taşeronlar olarak bu işleri yapmasak kim yapıcak Allaha hamdolsun calısıyorsunuz rızkımızı kazanıyoruz fazlada birşey istemiyoruz bize yine aynı parayı verin ama kadrolu olarak calışalım istiyoruz kamuda herkes asıl işcidir sabah kadar kapıda bekleyen güvenlik te hastanedeki temizlikcide

Avatar
taşeron 3 yıl önce

İŞTE SAYIN FARUK ÇELİK İLAHİ ADALET BU DUYMAZSANIZ MAZLUMUN SESİNİ İŞTE BÖYLE VERİRLER SİZE HAYAT DERSİNİ

Misafir Avatar
:) 3 yıl önce @taşeron

valla çok güzl bi dörtlük olmuş cuk diye oturmuş :)

Beğenmedim! (0)
Avatar
memoli 3 yıl önce

chp ye helal olsun ben akp ye oy verdim bundan sonrra chp ye oy vercem çünkü taşorenleri sadece onlar savunuyor.Helal olsun kemal kılıçtaroğoluna.

Avatar
ahmet uluoner 3 yıl önce

Hep yalan

Avatar
sedat gundogdu 3 yıl önce

Bu hükümet sınıfta kaldı yaklaşık 7 seneden berli taşeron sorununu çözmek yıllarca oyalayip durdular taşeron ların umut verdiler şimdi kıvırarak biz şunu çıkardık bunu çıkardık yalan söylüyorlar yasa işveren yana çıkarıldı haydi çıkarıldı hangi kurum uygulamaya koydu bi kontrol yap bakım bu ülkede özelleştirmeyi kaldırmaya işçilerin sorununu cozemezsiniz

banner389

banner394