Suriyeliler Şimdi de Memur Kadrolarında Yer Alacak

Bakanlıktan gelen açıklamayla, Artık 100 bin Memur kadrosunun önemli bir kısmını suriyelilerin dolduracağı belirginleşmeye başladı.

banner396

Suriyeliler Şimdi de Memur Kadrolarında Yer Alacak

Bakanlıktan gelen açıklamayla, Artık 100 bin Memur kadrosunun önemli bir kısmını suriyelilerin dolduracağı belirginleşmeye başladı.

24 Ekim 2015 Cumartesi 09:17
Suriyeliler Şimdi de Memur Kadrolarında Yer Alacak
 Habere göre memur olabilmek için bütün bir yıl Kamu Personeli Seçme Sınavı’na hazırlanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi Suriyeli mülteciler de, kendilerine verilen giriş kartıyla artık memur olabilecekler. 2 milyon Suriyeli mültecinin yaşadığı ülkemizde bunlardan 100 bini 657 tabi memur olabilecek. Özel yapılacak olan sınav ile memur olabilecek olan mülteciler devletin farklı kurum ve kuruluşlarında yardımcı hizmetlerde çalıştırılacak.
Türkiye’de Suriyeli mültecilere kadro açılacak olması ise bazı çevreler tarafından tepkiyle karşılandı.  Bu yıl bir ay erkene alınarak Mayıs ayında yapılması planlanan KPSS’ye girecek olan işsiz memur adayları, sınava hazırlanmak için yeterli sürenin olmadığından yakınırken seçim hükümetinin böyle bir karar alması ise çifte standart olarak ifade ediliyor.

Yönetmelik 2014 Yılında Çıkmıştı

Geçtiğimiz yıl Milliyet'te yer alan habere göre Sayıları 2 milyon sınırına yaklaşan Suriyeli mülteciler için beklenen yönetmelik çıktı. Düzenlemeye göre, sığınmacılara Türkiye'de pasaport gibi kabul edilecek birer kimlik kartı dağıtılacak.

Yasal olarak çalışma imkanı tanınacak olan Suriyeliler, iş için ilk olarak büyükşehirlere ve bölge kentlerine yerleştirilecek. Sektör ve işletme başına 'Suriyeli sınırı' olacak. İşçilikten, öğretmenlik ve mühendisliğe kadar değişen mesleklerde iş bulabilecek olan Suriyelilere yönelik prim desteği de gündemde.

Suriye'den göç edenlerin barınma ve istihdamına yönelik Geçici Koruma Yönetmeliği Resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Çoğunluğu Suriyeli göçmenleri içine alan düzenlemeye göre, Türkiye sınırından geçerken tespit edilen yabancılar ya da "makul süre" içinde yetkililere başvuranlara idari para cezası kesilmeyecek.

Suç işleyen kapsam dışı

Türkiye'ye gelen sığınmacı yabancılar, işkence tehdidi ya da kimlikleri nedeniyle baskı altında olacakları yerlere geri gönderilemeyecek. Düzenlemeden, "kitlesel akın" dönemlerinde Türkiye'ye gelenler yararlanacak, önce gelenlere koruma statüsü uygulanmayacak. "Zalimce eylem yaptığı" düşünülenler ile terör eylemi planladığı ya da terör eylemlerine karıştığı tespit edilenler uygulamadan yararlanamayacak. Ciddi suçtan mahkum olanlar, Türkiye'de ceza gerektiren eylemlerde bulunanlar veya hakkında insanlık suçu hükmü bulunanlar da statüye alınmayacak.

Beyanla kimlik verilecek

Türkiye'ye sığınmak isteyen yabancıların üzerleri, eşyaları ve araçları asker tarafından aranacak. "Asker olmayan silahlı unsurlar" ise silahsızlandırılacak. Kimliği olmayan yabancıların beyanı esas alınacak.

Fotoğraf ve parmak izi alınacak olan sığınmacılara İçişleri Bakanlığı tarafından ücretsiz "koruma kimlik belgesi" verilecek. Sığınmacılar, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen illere gönderilecek.

Gaziantep'ten çok talep var

Yetkililer, sığınmacıların tüm illerde çalışmasına sıcak bakmıyor. Suriyelilerin, büyük kentler ile güney ve Güneydoğu kentlerinde çalıştırılması olası. Özellikle Gaziantep'te Suriyelilerin çalışması için büyük talep olduğu belirtildi. Bayburt, Bitlis gibi küçük illerin de Suriyeli istihdamına açılması söz konusu.

Pamuk toplama, tekstil gibi işlerde Kaçak olarak çalışan Suriyelileri sistem içine almayı hedefleyen sistem uyarınca, sektör ve işletme başına Suriyeli limiti getirilebilecek. "Bir fabrikanın en fazla yüzde 10'u sığınmacılardan oluşabilir" ya da "tekstil işçilerinin yüzde 20'si Suriyeli olabilir" gibi limitler belirlenecek.

Ücret skalası belirlenecek

Suriyeli işçiler sadece fiziksel ağırlıklı işlerde çalışmayacak. Suriye'den çok sayıda öğretmen, mühendis ve tercümanın da Türkiye'ye geldiği, şirketlerin talep etmesi halinde bunların da çalışabileceği belirtildi.

İşçilerin maaş ve sosyal güvenlik konuları daha sonra netleşecek. Suriyeli işçilere, yaptıkları işe göre mevcut asgari ücretin üzerinde ayrı bir asgari ücret belirlenmesi gündemde. Suriyelilere düşük prim belirlenmesi ya da primlerinin devlet tarafından ödenmesi de seçenekler arasında.

Doğum kontrolü desteklenecek

  Yabancı kimlik numarası alan sığınmacılar, katılım payı ödemeksizin tedavi hizmeti alabilecek. Sığınmacılara, "üreme sağlığı" desteği verilecek, uyuşturucu bağımlıları tedavi edilecek.

Sosyal yardımlardan yararlanmaları sağlanacak sığınmacılara tercümanlık hizmeti de verilecek. Psikolojik destek alacak olan yabancılar, insan kaçakçılığı girişimlerine karşı da korunacak. TÜİK tarafından istatistiki bilgileri tutulacak olan sığınmacılarla ilgili işlemler konusunda MİT Müsteşarlığı'nın istihbari talepleri de yerine getirilecek.

İşveren Suriyeli isteyecek

Sığınmacılara, geçici koruma süresince çalışma izni verilebilecek. Milliyet'in aldığı bilgiye göre, öncelikle İçişleri Bakanlığı tarafından sığınmacı tespiti yapılacak. Sığınmacılar kadın, çocuk ve erkek olarak sayılacak. Yapılan tespitlere göre koruma kimlik belgesi alacak olan sığınmacılar, işverenlerin taleplerine göre işe yerleştirilecek. İşverenler, çalıştırmak istedikleri Suriyelilerin kimlik örnekleriyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na başvuracak.

Bu kimlikler pasaport yerine de geçecek. Yetkililer, "Çoğu sığınmacı olmak için pasaportunu yırtıyor. Artık statüleri belli olacak" diye konuştu.

Bakanlık Açıklamıştı

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl içerisinde Suriyeli öğretmenlerin Suriyelilere yönelik oluşturulan geçici eğitim merkezlerinde yürütülen eğitim öğretim faaliyetlerinde gönüllülük esasına uygun olarak istihdam edileceklerini açıklamıştı.
Bazı basın yayın organlarında yer alan Suriyeli öğretmenlerin istihdam edileceğine dair haberlere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür.

Suriyeli öğretmenlerin Bakanlığımızca istihdam edilmesi olarak haberleştirilen çalışma, geçici koruma altında bulunan Suriyelilere yönelik olarak oluşturulan geçici eğitim merkezlerinde yürütülen eğitim öğretim faaliyetine gönüllü olarak destek olmak isteyen Suriyeli öğretmenlerin belirlenmesi amacıyla yürütülen bir çalışmadır.

Bu çalışma, Suriyeli çocukların eğitime erişimini ve nitelikli eğitim hizmetlerinden yararlanabilmelerini sağlamak amacıyla başta UNICEF Türkiye Temsilciliği olmak üzere, ulusal ve uluslararası birçok kuruluş ile iş birliği içerisinde, Suriye'de öğretmenlik yapmaktayken ülkemize sığınmak zorunda kalan ve gönüllü olarak söz konusu faaliyetlere katılıp, Suriyeli çocuklara destek olmak isteyen kişilerin belirlenmesi amacıyla yürütülen bir faaliyettir ve sadece bu kamplardaki sığınmacılarla sınırlıdır.

Bakanlığımızca, yürütülen çalışmalara gönüllü olarak destek olan Suriyeli öğretmenlere herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Bakanlığımızın bu konu dışında Suriyeli öğretmenlerin istihdamına ilişkin herhangi bir çalışması da bulunmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
>>2017 KPSS'YE GİRECEK ÖNLİSANS ADAYLARI DİKKAT!!!

Son Güncelleme: 24.10.2015 09:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özcan 7 ay önce

Bir ak partili olarak ak parti bitmiştir

Avatar
canan 7 ay önce

Atanmak için yıllarca bekleyen kendi vatandaşını at kenara daha başka birçok çözüm varken sen kalk al onları devlet kurumuna daha ne kadar çöküşe gidecek bu türkiye

Avatar
hatice 7 ay önce

Saçmalik topraklarımıza geldiler savasran kaçarak misafir ettik tamam ev verdik ok ama memurluk hakkı sınavsız verilirse eğer gerçekten Türkiye kendi içinde Suriyeliler savaşır

Avatar
Mehmet 7 ay önce

Savaştan kaçıp geldiler birde memur olacaklar ha kendi insanınız okusun Etsin kpss ye girsin kazanamasın okuduğu yıllar boşa gitsin ki torpilli kpss ye giriyoruz.ayıptır yazıktır günahtır be Ada'm olsalardı da memleketleri için savaşsalardı gerekirse ölselerdi bizim askerimiz Nasıl savaşıyorsa şehitlerimiz oluyorsa.bu ülkeyi yönetenler haktan hukuktan günahtan sevaptan bahsedenler o kadar şehidimizin kanları üstünüze bulaştı izlediğiniz politika yüzünden belediyelerinize gönderdiğiniz ödenek ile bomba döşediler sizde sesinizi çıkarmadınız.boşa konuşuyorum çünkü siz bunlara takılmazsınız

Avatar
Murat 6 ay önce

senin TC vatandaşı issiz güçsüz geziyor kpss için dershaneye gidiyor gece gunduz ders çalışıyor kpss hazirlaniyor.o kadar emek o kadar alin teri dokuyor ise girmek icin.bu suriyeden gelenler ülkelerini terkedip kacmaz sonuna kadar ulkelerini savunur gerekirse sehit olurlardi.bu insanlar türk vatandaşı değil hala akillanmadinizmi fetoculari gördük her mertebeye yerleştirilmişler darbeye kalktı.bu suriyeliler kamuda yerlesince TC devletine calisacaginimi sanıyorsunuz.hala akillanmadinizmi türkün türkten başka dostu yoktur.artık bunu beyninize kaziyin.bu halk darbede sokağa çıkıp tankların önüne yattı sehit oldu.kim için kimin için bu halka bunu yapamazsınız önce bu devletin vatandaşını doyuracaksin ise sokacaksin sonra elalemin vatandaşına bakacaksin..kendi ülkesine hayri olmayanin bizim ulkemizemi hayri olacak.bunlar vatan haini ve.bizim milletimiz tarih yazdı geçmişten geleceğe ve bu güne vatanını sonuna kadar savundu yakın zamanda da bunu gösterdik.biz bu kadar sehidimizi ve demokrasi nobetimizi bunun icinmi tuttuk yazıklar olsun bu karara imza atanlara gururlari varsa biraz utanirlar bu milletten

Avatar
filiz 6 ay önce

Neden geçiciolarak gelen insanlardan kadrolu memur alınıyor anlayamadım.

Avatar
ferhat 5 ay önce

memur yapacagınıza asgerlerımızın terorısten aldıgı topraklarını korumaya gıtsınler bızım ınsanımız bıze yeter

Avatar
Mehmet 1 ay önce

Vatandaşını dışlayan tek devlet Türkiyedir taşeron yasası 10yildir cikacak secim vaadi olarak kullaniliyoruz ogretmwn atanamiyor memur olunmuyor ama vatanını bayrağını birakip kacan bayragina sahip cikmayan benim bayragimida satar ama degerli oldular memurluk hakki kazandılar helal bu tuekiyeme ayakta alkisliyorum ve saygi duymuyorum artık cunku saygi birakmadiniz benim vatandasim gece gunduz çalıştı kpss ixin atanamadi ama Suriyeli hic caba göstermeden memur olması koyuyor işte

banner389

banner394