Silinen Cezalar Memurun Yakasını Bırakmıyor

Devlet memurlarının aldığı disiplin cezaları aradan yıllar geçse bile memurların karşısına tekrar çıkıyor.

banner396

Silinen Cezalar Memurun Yakasını Bırakmıyor

Devlet memurlarının aldığı disiplin cezaları aradan yıllar geçse bile memurların karşısına tekrar çıkıyor.

17 Ekim 2015 Cumartesi 12:15
Silinen Cezalar Memurun Yakasını Bırakmıyor
Devlet memurlarının aldığı disiplin cezaları aradan yıllar geçse bile memurların karşısına tekrar çıkıyor.

 Devlet memurlarına verilen disiplin cezalarından bazıları 5 yıl sonra özlük dosyalarından silinmesine rağmen, silinmiş olan bu cezalar bazen memuru olumsuz etkilemeye devam edebilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, memurlara verilen disiplin cezalarına ilişkin bilgi ve belgeler ilgililerin özlük dosyasında tutulmakta; özlük dosyalarına işlenen uyarma ve kınama cezaları, cezanın uygulanmasından itibaren 5 sene geçtikten sonra bu dosyadan silinebilmektedir. Ancak, özlük dosyasından silindiği için varlığından söz etme imkanı kalmayan bu disiplin cezaları, memuru çeşitli şekillerde etkilemeye devam edebilmektedir.

Disiplin cezasının kademe ilerlemesine ve derece yükselmesine etkisi

657 sayılı Kanun;

-Son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memura bir kademe verilmesine,

-Son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası almayan memurun; öğrenim durumu, hizmet sınıfı ve görev unvanı itibariyle azami yükselebileceği derecenin dördüncü kademesinden aylık almaya hak kazanmış olması durumunda kazanılmış hak aylığının bir üst dereceye yükseltilmesine

hükmetmiştir. 25.02.2011 tarihinde yürürlüğe giren bu düzenlemeler, izleyen 2019 yılına kadar karma (sicil notu olan yıllar için sicil notu ve diğer yıllar için de disiplin cezası almama) şekilde uygulama imkanı bulurken, 2019 yılı ve sonrasında ise 8 yıl süreyle disiplin cezası almamış olma şartı aranarak uygulanacak.

Silinmiş disiplin cezası memura olumsuz etkisi

657 sayılı Kanun, uyarma veya kınama cezası alan memurun bu cezasının 5 yıl geçtikten sonra özlük dosyasından silineceğine hükmederken, son 8 yıl içerisinde disiplin cezası almamış olan memura bazı haklardan yararlanma imkanı da getirmiştir. Ancak, Kanunun bu düzenlemeleri arasında çelişki olduğu görülmektedir.

Şöyle ki;

-Son 8 yıl içerisinde uyarma veya kınama cezası almış olan bir memur ilave kademe ilerlemesi yapma veya azami yükselebileceği derecenin üzerine yükselme imkanından yararlanamayacaktır.

-Memurun 6, 7 veya 8 yıl önce almış olduğu bir uyarma veya kınama cezası özlük dosyasında (5 yıl geçtikten sonra silinebildiğinden) bulunmayacaktır.

-Özlük dosyasından silinmiş olan ve varlığından artık söz edilemeyecek olan bir disiplin cezası, (son 8 yıl içerisinde alınmış olduğu gerekçesiyle) memurun yukarıda belirtilen kademe ilerlemesi ve derece yükselmesi uygulamalarından yararlanmasını engelleyecektir.

-Özlük dosyasında yer almayan bir disiplin cezası nedeniyle memur bazı haklardan yararlanamayacak ve adeta ikinci defa cezalandırılmış olacaktır.

Düzenlemelerdeki çelişki henüz sorun oluşturmadı

Disiplin cezalarının özlük dosyasından silinmesine ilişkin süreler ile son 8 yıl içerisinde herhangi bir disiplin cezası almamış olmak kuralı arasındaki çelişki uygulamada henüz sorun oluşturmadı.

Çelişki ve yaratacağı sorunlar ilk olarak ancak 2016 yılında görülebilir. 2016 yılında ilave kademe ilerlemesi yapma veya azami yükselebileceği derecenin üzerine yükselebilme durumu olacak bir memur, 2011 yılında uyarma veya kınama cezası almış ise ve bu cezası 5 yıl dolduktan sonra (2016 yılında) özlük dosyasında silinmiş olsa bile 2016 yılında ilave kademe ilerlemesi ve derece yükselmesi uygulamalarından yararlanamayacaktır.

Bu nedenle, kademe ilerlemesi ve derece yükselmesine ilişkin düzenlemelerde aranan son 8 yılda disiplin cezası almamış olma şartının her disiplin cezası için aynı olmasının mağduriyet ve hak kayıpları yaratacağının anlaşılmasıyla, bu düzenlemelerde gerekli değişikliklere gidileceğini düşünmekteyiz.

memurunyeri.com
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 17.10.2015 12:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394