Sağlık Kurumlarından Mezun Olan Memurun Özlük Hakları Değişir Mi?

Devlet Memurları'nın Sağlık Kurumları İşletmeciliği Lisans Programları bölümünden mezun olmaları halinde özlük haklarında bazı değişiklikler meydana gelebilmektedir. İşte detaylar...

banner396

Sağlık Kurumlarından Mezun Olan Memurun Özlük Hakları Değişir Mi?

Devlet Memurları'nın Sağlık Kurumları İşletmeciliği Lisans Programları bölümünden mezun olmaları halinde özlük haklarında bazı değişiklikler meydana gelebilmektedir. İşte detaylar...

07 Kasım 2015 Cumartesi 11:31
245 Okunma
Sağlık Kurumlarından Mezun Olan Memurun Özlük Hakları Değişir Mi?
 Devlet Memurları'nın Sağlık Kurumları İşletmeciliği Lisans Programları bölümünden mezun olmaları halinde özlük haklarında bazı değişiklikler meydana gelebilmektedir. İşte detaylar...

Devlet memurları, üniversitelere bağlı fakültelerin (Açık Öğretim Fakültesi dahil) Sağlık Kurumları İşletmeciliği lisans programlarından mezun olduklarında, özlük haklarında bazı değişiklikler olabilmektedir.
 
Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümü mezunları “sağlık lisansiyeri” sayıldıklarından, bu bölümü bitiren memurlar, daha önceki eğitim seviyelerine ve bulundukları hizmet sınıflarına göre sahip oldukları özlük haklarına ilave haklar da kazanabilmektedirler. Bu memurların özlük haklarında görülebilecek değişikliklerden bazıları şöyle:

İlave 1 derece

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36/A/5maddesinde; dört yıl ve daha fazla süreli yükseköğrenim görenlerden sağlık bilimleri lisansiyeri olanların, giriş derece ve kademelerine bir derece eklenmek suretiyle bulunacak derece ve kademelerden memuriyete alınacakları hükme bağlanmıştır.

Buna göre, Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünden (lisans) mezun olanlar, görev alacakları hizmet sınıfına bakılmaksızın memuriyete 1 derece ilerden başlayacaklarından, Devlet memuru iken bu bölümden mezun olanlar da bu ilave dereceden yararlanabilecektir.

Sağlık Kurumları İşletmeciliğilisans programından mezun olanlardan, daha önce;

-Lise ve dengi okul mezunu olan Devlet memurları, ilave 1 dereceden yararlanacaktır.

-2 yıl süreli yükseköğrenim mezunu olan Devlet memurları, ilave 1 dereceden yararlanacaktır. Ancak, tekniker unvanına sahip olup teknik hizmetler sınıfına dahil bir kadroda görev yapmakta olanların memuriyet giriş derecelerine daha önce ilave 1 derece eklenmiş olacağından, bu personel Sağlık Kurumları İşletmeciliği (lisans) programdan mezun olduğunda, memuriyet giriş derecesine lisans mezuniyet seviyesine 1 derece ilave edilmek suretiyle yeni derece/kademesi belirlenecektir.

-Lisans mezunu olan Devlet memurları (teknik veya sağlık hizmetleri sınıfında olup da daha memuriyet giriş derecelerine 1 derece ilave edilmiş olanlar hariç), ilave 1 dereceden yararlanacaktır.

Ek gösterge

Sağlık Kurumları İşletmeciliği lisans programından mezun olan Devlet memurlarının ek göstergesindeki değişme, daha önceki eğitim seviyelerine, unvanlarına ve bulundukları hizmet sınıflarına göre farklı olacaktır.

Lise ve dengi okul mezunu olan Devlet memurları ile önlisans mezunu olarak Sağlık Hizmetleri Sınıfındaki görev yapanların ek göstergesi yükselecektir.

Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil bir kadroda olanlar 1 inci derecede 3000, diğer hizmet sınıflarında olanlar (yardımcı hizmetler sınıfı hariç) ise 1 nci derecede 2200 ek göstergeden yararlanacaktır.

Daha yüksek ek göstergeden yararlanma imkanı bulunan unvanlardaki Devlet memurlarının ek göstergesi ise etkilemeyecektir.

Öte yandan, Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil kadrolarda görev yapanların ise ek göstergeden yararlanması söz konusu olmamaktadır.

Zam ve tazminatlar

Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümü, Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamında görev yapanlar bakımından mesleki üst öğrenim olarak değerlendirilmektedir.

Bu ise, Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamında görev yapan Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümü mezunu personelin zam ve tazminatlarının, (tabipler, diş tabipleri, eczacılar, tıpta uzmanlık tüzüğüne göre uzman olanlar ile veterinerler için belirlenen zam ve tazminatlar hariç)diğer sağlık lisansiyerleri için belirlenen düzeylerde (unvanlarına bakılmaksızın) ödenmesini sağlamaktadır.

Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünden mezun olunması, Sağlık Hizmetleri Sınıfı dışındaki hizmet sınıflarında görev yapanların zam ve tazminatlarda ise genellikle değişiklik yaratmamaktadır.

(memurunyeri.com)
>>2016 KPSS'YE GİRECEK ORTAÖĞRETİM ADAYLARI DİKKAT!!!

Son Güncelleme: 07.11.2015 11:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394