Sağlık Çalışanlarını Umutlandıracak Gelişme

Öğretmenlerden sonra sağlıkçılara da yıpranma payı hakkı için Meclis'e kanun teklifi verildi.

Sağlık Çalışanlarını Umutlandıracak Gelişme

Öğretmenlerden sonra sağlıkçılara da yıpranma payı hakkı için Meclis'e kanun teklifi verildi.

14 Mart 2015 Cumartesi 16:40
Sağlık Çalışanlarını Umutlandıracak Gelişme

İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın verilen kanun teklifinde Hekim, Diş Hekimi, Eczacı, Biyolog, Psikolog, Hemşire, Ebe, Laborant, Hastabakıcı personele her bir yıla 90 gün olacak şekilde yıprnma payı verilmesi gerekçeleri ile birlikte yer aldı.

Kanun Teklifinin Gerekçesi ve Tam Metni:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifim gerekçesi ile birlikte ilişikte sunulmuştur.

Prof. Dr. Aydın AYAYDIN İstanbul Milletvekili

Gereğini saygılarımla arz ederim.  12/03/2015

5510 SAYILI SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 31/05/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 40. maddesinin ikinci fıkrasına aşağıdaki (19) numaralı bent eklenmiştir.

Kapsamdaki İşler/işyerler

19) Sağlık kuruluşları

Kapsamdaki Sigortalılar: Hekim, Diş Hekimi, Eczacı,Biyolog, Psikolog,Hemşire,Ebe,Laborant,Hastabakıcı

Eklenecek Gün sayısı: 90

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

GENEL GEREKÇE

Sağlık hizmeti insan yaşamı için vazgeçilmez ve hayati önemi haiz temel kamu hizmetlerinden biridir. Ne yazık ki böylesine önem arz eden sağlık hizmeti ülkemizde yeterince verilmemekte, sağlık alanındaki evrensel kıyaslamalara baktığımızda gelişmiş ülkelerin çok uzağında olduğumuz anlaşılmaktadır. AKP İktidarının sağlıktaki politika ve uygulamaları sonucunda vatandaş açısından sağlığa erişim tamamen paralı hale geldiği gibi, sağlık çalışanlarının mesleklerine olan sevgisi ve şevki yara almıştır. Siyasi hesaplara dayanan plansız adımlar neticesinde sağlık personeli yoğun ve ağır bir iş yükü altında bırakılmış, bu olumsuz çalışma koşulları vatandaş ile sağlık çalışanlarını pek çok kez karşı karşıya getirmiştir.

Kanun Teklifi ile pek çok meslek grubu için uygulanmakta olan fiili hizmet süresi zammının sağlık hizmetleri için çalışan personele de uygulanması amaçlanmaktadır. Zira, sağlık hizmetlerinde çalışan hekim, eczacı, biyolog, psikolog, hemşire, ebe ve hasta bakıcılar yıpranma payı olarak bilinen fiili hizmet süresi zammından yararlanmakta olan diğer meslek gruplarınkine benzer, ağır ve zor koşullar altında çalışmaktadır.

Bunun yanında, sağlık personeline yıpranma payı tazminatı verilmesi hususu AKP İktidarınca sıklıkla dile getirilmiş, bu yönde sözler verilmiş ancak bugüne kadar verilen sözler yerine getirilmeyerek sağlık personelinde yaratılan beklentilere karşılık verilmemiş ve personelin çalışma şevki kırılmıştır.

Bu çerçevede, Kanun Teklifi ile fiili hizmet süresi zammı uygulaması sağlık personeli için de getirilmek suretiyle, hem söz konusu personelin ağır çalışma koşulları dikkate alınmakta, hem de AKP Hükümeti tarafından bugüne kadar verilen ancak yerine getirilmeyen sözlerin gereği hayata geçirilmektedir.

MADDE GEREKÇELERİ

Madde 1- Madde ile çok zor koşullarda görev yapan sağlık personelinin yıpramnapâyı diye bilinen fiili hizmet süresi zammı uygulamasından yararlanması sağlanmaktadır.

Madde 2- Kanunun yürürlük maddesidir.

Madde 3- Kanunun yürütme maddesidir.

Son Güncelleme: 14.03.2015 16:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.