PTT'den personel alımı açıklaması

PTT'nin 2015 yılında yapılacak olan personel alımına ilişkin yaptığı açıklama

PTT'den personel alımı açıklaması

PTT'nin 2015 yılında yapılacak olan personel alımına ilişkin yaptığı açıklama

07 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
PTT'den personel alımı açıklaması
PTT'nin 2015 yılında yapılacak olan personel alımına ilişkin yaptığı açıklama

T.C.
POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI ANONİM ŞİRKETİ
Kurumsal İletişim Birimi

Sayı :67914109-621.02-20 06/01/2015
Konu :Açıklama

04/01/2015 tarihinde yayımlanan PTT alımı haberi ile ilgili olarak ve Şirketimiz hakkında kamuoyunda yanlış değerlendirmelerin ortaya çıkmamasını teminen aşağıda belirtilen açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Şirketimiz Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü olarak faaliyetini sürdürmekte iken, 23/05/2013 tarih ve 28655 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6475 sayılı Posta Hizmetleri Kanunu ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi olarak yapılandırılmış olup, faaliyetini Anonim Şirket olarak sürdürmektedir.

6475 sayılı Posta Hizmetleri kanunun 27. maddesinin birinci fıkrasında PTT personelinin 657 sayılı Kanun ve diğer kanunların sözleşmeli personel hakkındaki hükümlerine tabi olmaksızın idari hizmet sözleşmesi ile istihdam edileceği ve ikinci fıkrasında bu sözleşmeli personelin Kamu Personeli Seçme Sınavına katılanlar arasından seçileceği belirtilmiştir.

04/10/2013 tarih ve 28785 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketinde Çalıştırılacak İdari Hizmet Sözleşmeli Personel Hakkında Yönetmeliğin 9'uncu maddesinin birinci fıkrasında ihtiyaç ve pozisyon durumuna göre personel alımının KPSS'ye katılmış ve Yönetim Kurulunca belirlenen asgari puanı almış olanlar arasından yapılacağı belirtilmiştir. Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketinde İdari Hizmet Sözleşmeli Olarak İşe Alınacaklarda Uygulanacak Usul ve Esaslarımıza göre alınacak personel için sözlü sınav yapılmasını teminen Genel Müdürün görevlendireceği Genel Müdür Yardımcısı Başkanlığında en az beş üyeden oluşan Sınav Kurulu oluşturulmakta ve sözlü sınava ilişkin işlemler Sınav Kurulunca yürütülmektedir.

Bugüne kadar yapılan sözlü sınavlarda KPSS puan sırası esas alınarak ilan edilen pozisyon sayısının üç katı aday sözlü sınava çağrılmış, sözlü sınav soruları, aday sayısından az olmamak üzere kapalı, mühürlü ve numaralandırılmış zarflar içerisine konulmuş, soru zarfları ise sözlü sınavın yapıldığı salona masa üzerine yerleştirilmiş ve sözlü sınava alınan aday bu zarflar arasından birini seçmek suretiyle kendisini tanıttıktan sonra seçtiği zarftaki soruları cevaplamıştır. Ayrıca adaya düşünmesi için gerekli süre de tanınmıştır. Sözlü sınavda adayların özgüveni, muhakeme gücü, zeka, kavrama hızı, ifade yeteneği, hal ve hareketleri gibi kişisel özellikleri ile genel kültür bilgisi de göz önünde tutulmuştur.

Sınav notu KPSS puanı ile sözlü sınav notu ortalamasından oluşmaktadır.

Bugüne kadar Şirketimizce yapılan sözlü sınavlara katılan adaylardan sözlü sınavlara ilişkin olarak herhangi bir yakınma alınmamış olup, haberde belirtilen torpil ile alım yapılacağına ilişkin iddialar ise tamamen mesnetsiz ve sui-zan içeren ifadeler olması nedeniyle kabul edilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Ayrıca,daha önce açıklanan personel alımına ilişkin rakamlar gerçek olmayıp, 2015 yılı içerisinde daha önce belirtilen sayılarda personel alımı yapılmasına ilişkin bir planlama bulunmamaktadır.

Bilginizi, Şirketimiz hakkında kamuoyunda yanlış değerlendirmelerin ortaya çıkmamasını teminen açıklamamızın internet sayfanızda yayımlanması hususunu rica ederiz.

Mehmet Ümit YEŞİLDAĞ
Kurumsal İletişim Birimi
Müşavir
Özay ATBAŞ
Genel Müdür V.

memurlar.net
Son Güncelleme: 07.01.2015 12:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.