Polislerin Atama Usulünde Değişim

Polis memurlarının atama ve yer değiştirmelerinde değişiklik yapıldı.

Polislerin Atama Usulünde Değişim

Polis memurlarının atama ve yer değiştirmelerinde değişiklik yapıldı.

12 Nisan 2014 Cumartesi 12:46
Polislerin Atama Usulünde Değişim

Polis memurlarının atama ve yer değiştirmelerinde değişiklik yapıldı.

 

Çarşı ve mahalle bekçisi unvanlı personel haricinde emniyet hizmetleri sınıfına mensup personelin atama ve yer değiştirme işlemlerinde uygulanan hükümlerden bazılarında değişiklik yapıldı.

 

Emniyet...

Polis memurlarının atama ve yer değiştirmelerinde değişiklik yapıldı.


 


Çarşı ve mahalle bekçisi unvanlı personel haricinde emniyet hizmetleri sınıfına mensup personelin atama ve yer değiştirme işlemlerinde uygulanan hükümlerden bazılarında değişiklik yapıldı.


 


Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde değişiklik yapan ve Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe konulan Yönetmelik ile yapılan değişiklikler şöyle:


 


**Personelin (emniyet mensuplarının)  atanacağı hizmet bölgeleri içerisindeki il ve ilçe gruplarında değişiklik yapıldı.


 


**Personelin atanamayacağı yerlere ilişkin düzenlemede değişiklik yapıldı.  Personelin, nüfusa kayıtlı olduğu veya bayan personel için evlenmeden önce nüfusa kayıtlı olduğu yerin merkez nüfusunun bir milyonun altında olması durumunda bu yerlere atanamaması kuralı değiştirildi. Personelin, büyükşehir olan illere atanmalarında nüfusa kayıtlı olmama şartı aranmayacak.


 


** Terörle Mücadele Kanunu veya Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında; hayatını kaybeden veya yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak ve başkasının yardım ve desteğine muhtaç olacak derecede malûl olanların eş ve çocuklarının yanı sıra; çocuklarının eşleri, kardeşleri ve kardeşlerinin eşleri olan personelin atanmasında da, kadro durumunun uygun olması halinde, nüfusa kayıtlı olunan yere atanmama kuralı uygulanmayabilecek.


 


** Vazife malûlü idari polislerin yanı sıra, vazife malûlü idari polislerin eşi olan personelin atanmasında da, kadro durumunun uygun olması halinde, nüfusa kayıtlı olunan yere atanmama kuralı uygulanmayabilecek.


 


** Komiser Yardımcılığı kursunu bitirenlerin, merkez nüfusu bir milyonu aşan yerler hariç eski çalıştıkları birimleri atanmak üzere seçememesi kuralı değiştirildi. Buna göre, kursu bitiren personel, büyükşehir belediyesi bulunan iller hariç eski çalıştıkları birimleri atanmak üzere seçemeyecek.


 


Yönetmelik


 


EMNİYET HİZMETLERİ SINIFI MENSUPLARI ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK


 


MADDE 1 – 6/8/1992 tarihli ve 92/3393 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde yer alan “(Ek-2)’de” ibaresi “ekli (1) sayılı cetvelde” şeklinde değiştirilmiştir.


 


MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde, aynı fıkranın (d) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan  “eş veya çocukları” ibaresi “eşi, çocukları, çocuklarının eşleri, kardeşleri ve kardeşlerinin eşleri” şeklinde değiştirilmiş ve aynı bendin (2) numaralı alt bendine “polisler” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve eşleri” ibaresi eklenmiştir.


 


“b) Büyükşehir belediyesi bulunan iller için (a) bendi hükmü uygulanmaz. Ancak, bu illere atanmış olanlar, nüfusa kayıtlı oldukları ilçeye atanamazlar.”


 


MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 23 üncü maddesinin yedinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “eş veya çocukları” ibaresi “eşi, çocukları, çocuklarının eşleri, kardeşleri ve kardeşlerinin eşleri” şeklinde değiştirilmiş ve (b) bendine “polisler” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve eşleri” ibaresi eklenmiştir.


 


MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin ek 1 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.


 


“Kursu başarı ile bitirenler, büyükşehir belediyesi bulunan iller hariç eski çalıştıkları birimleri atanmak üzere seçemez.”


 


MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin eki (1) sayılı cetvel ekteki şekilde değiştirilmiştir.


 


MADDE 6 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.


 


MADDE 7 – Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri Bakanı yürütür.


 


Maddeler bu şekilde...


 


memurunyeri.com

Son Güncelleme: 12.04.2014 12:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.