Polis Memurlarına Ek Gösterge Artışı TBMM'de

Polis memurlarının ek göstergelerinin 3600'e yükseltilmesi için kanun teklifi verildi.

Polis Memurlarına Ek Gösterge Artışı TBMM'de

Polis memurlarının ek göstergelerinin 3600'e yükseltilmesi için kanun teklifi verildi.

11 Mart 2015 Çarşamba 09:53
Polis Memurlarına Ek Gösterge Artışı TBMM'de

Meclis Başkanlığına sunulan kanun teklifinde polislerin ek göstergelerinde düzenleme yapılması isteniyor.

Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin TÜRKOĞLU; “Türk milletinin saygıdeğer milletvekilleri, polislerimizin ek göstergelerinde düzenleme içeren kanun teklifimin ilgili komisyonda gündeme alınmaması sebebiyle İç Tüzük'ün 37'nci maddesi çerçevesinde söz almış bulunuyorum. Yüce heyetinizi saygıyla selamlarım.

Kanun teklifim 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ek gösterge cetvelinde Emniyet Genel Müdüründen başlayarak en alt rütbedeki personele varıncaya kadar bütün Emniyet çalışanlarının ek göstergelerini hak ettikleri seviyeye getirmeyi amaçlamaktadır.

Teklifimizin en önemli gerekçesi, terörle mücadele eden, kamu düzenini koruyan, asayiş ve esenliği sağlayan polisin hak ettiği özlük haklarına kavuşmasıdır. Türk polisi, var olduğu günden bu yana saydığım bu vazifeler için kanını ve canını tereddüt etmeden vermiştir. Bu konuda AKP yöneticileri de Türk polisinin bilinen sıkıntılarını görmekle beraber kayıtsız kalmışlardır. Türk polisinin özlük hakları ve çalışma şartları konusunda düzeltme sözü bizzat dönemin Başbakanı ve ilgili bakanları tarafından verilmiş olmasına rağmen tutulmamıştır. AKP iktidarı, sözünü tutmak yerine, verdiği emirlerle, polisi AKP muhaliflerinin üzerine göndermiştir. AKP Hükûmeti, polisi, verdiği emirlerle, arkadaşlarını şehit eden teröristlere seyirci hâle getirmiştir. AKP Hükûmeti, polisin sorunlarını çözmekten çok polisi bir maşa gibi kullanmayı tercih etmiştir. AKP Hükûmeti, polisi iktidarının devamı için bir araç hâline getirmiştir.

Türk polisi, çalışma şartları açısından hem uluslararası sözleşmelere aykırı hem de bizim Anayasa ve kanunlarımıza aykırı bir şekilde çalıştırılmaktadır. Stresli bir meslek olarak polislik, zamanla şiddetin ortaya çıktığı bir alandır. Özellikle toplantı ve gösterilerde çok önceden pozisyon alan polislerin ikinci bir emre kadar görev sahasında kalmak zorunda olmaları, çalışma şartlarının ve saatlerinin belirsizliği, izinlerinin ve dinlenme zamanlarının kesintiye uğraması polislerimizi olumsuz etkilemektedir. Üzerlerindeki baskı dolayısıyla polis amirleri emri altındaki personele zaman zaman keyfî yaklaşmakta, bu durum polis üzerinde ciddi bir yılgınlığa sebep olmaktadır. Polis Disiplin Tüzüğü'ndeki hassas hükümler sürekli tahkikat geçirme endişesine sebep olmakta, toplumsal olaylarda kameraların sürekli önünde bulunmaları, polisin sürekli medyada haksız ithamlara da maruz kalması şevk ve heyecanını azaltmaktadır. Polisin bu sorunlarından dolayı intiharlara varan bunalımlar ortaya çıkmaktadır.

AKP'nin eski Genel Başkanı, şimdiki fiilî genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan söz vermiş olmasına rağmen polis sekiz yıldır aldatılmaktadır. İstedikleri, bu kanun teklifimin de konusu olan ek göstergelerinin düzeltilmesi, özellikle üniversite mezunu polis memurları için 3600 ek gösterge rakamının verilmesidir. İstedikleri, insanca çalışmak, insanca dinlenmek ve izin kullanmaktır. AKP hükûmetleri bu tekliflere kör ve sağırdır, duymazdan gelmektedir. AKP hükûmetlerinin önceliği kendi iktidarlarını devam ettirmektir. Bunun için millî, manevi, dinî, hukuki, insani değerlerin hiçbir anlamı yoktur. AKP'ye göre gerekirse değerler ayaklar altına alınarak iktidar devam ettirilmelidir. AKP böylesine bir anlayışla Türkiye'yi yönetmektedir.

Polisin, Emniyet teşkilatının yoğun olarak tartışıldığı bir dönemdeyiz. İç Güvenlik Yasa Tasarısı polis teşkilatı, polisin yetkileri konusunda yoğun tartışmalara ve müzakerelere bir zemin oluşturmuştur. Bu vesileyle polisin sorunları çözülmesi gerekirken AKP bu tasarıyla kendi sorunlarını çözmeyi tercih etmiştir. AKP Hükûmeti kurduğu düzene, tercih ettiği politikalara ve aldığı kararlara itiraz edenleri, muhalefet edenleri sindirmek için polisi ümüğünden sıkarak kendine bağlı hâle getirmektedir. AKP, 17-25 Aralık soruşturmalarını yaptığı için polisi darmadağın etmiştir. İç güvenlik paketiyle AKP yolsuzluğa ve rüşvete, hırsızlığa, bölücülüğe razı olmayanları, itiraz edenleri polisi kullanarak sindirmek istemektedir. AKP, polis olabilmek için, terfi edebilmek için ve polis kalabilmek için AKP'li olmanın şart olduğu bir düzen tesis etmek istemektedir. İç güvenlik paketinin amacı, polisin sorunlarını çözmek için değil, AKP'nin iktidarını devam ettirmektir. AKP, iç güvenlik tasarısıyla polisin imajını daha da bozmakta, polisin başını daha çok belaya sokmak istemektedir.

Bu düşüncelerle kanun teklifimin doğrudan gündeme alınması hususunda Genel Kurulun kabulünü istirham eder, Türk milletinin milletvekillerini saygıyla selamlarım.” Şeklindeki konuşmasını TBMM’de devam etmekte olan İç Güvenlik Paketi yasa tasarısının görüşmesi esnasında yapmıştır.
Son Güncelleme: 11.03.2015 09:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.