Özel Güvenlikler Koruma Memuru ve Polis Olabilecek mi?

Özel Güvenlikler ile ilgili Savcı Kiraz'ın şehit edilmesinden sonra özellikle bir çok haber çıkmıştı. Peki son durum ne? Özel güvenlik görevlileri polis olacak mı? Özel güvenlik görevlileri koruma memuru olacak mı?

banner396

Özel Güvenlikler Koruma Memuru ve Polis Olabilecek mi?

Özel Güvenlikler ile ilgili Savcı Kiraz'ın şehit edilmesinden sonra özellikle bir çok haber çıkmıştı. Peki son durum ne? Özel güvenlik görevlileri polis olacak mı? Özel güvenlik görevlileri koruma memuru olacak mı?

10 Haziran 2015 Çarşamba 00:01
Özel Güvenlikler Koruma Memuru ve Polis Olabilecek mi?
Özel güvenlik görevlileri ile ilgili yakın geçmişte bir çok haber çıkmıştı. Özel güvenlik görevlileri polisliğe alınacak mı?

 Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesinin ardından kamu dairelerinde özel güvenliklerin kalkması ve güvenlik zafiyeti oluşturdukları gündeme geldi. Bununla bunla beraber Cumhurbaşkanı Erdoğan bir açıklama yapmıştı ve Özel Güvenliklerin Kamu Kurumlarından kaldırılmasına başka alanlara kaydırılmasına ilişkin bir düzenleme yapılmasının şart olduğunu söyledi.İç İşleri Bakanlığının uzun zamandır gündeminde olan Özel Güvenlikler için yeni bir düzenleme geliyor diyebiliriz. Şartları taşıyanlara Polis Olmak ya da Koruma Memuru Olmak gibi haklar tanınacaktır. Peki ama kimler yararlanabilecek ? Bu konuda da bilgileri sizlere aktaracağız.
Konu ile ilgili seçim sonrası için hazırlanan bir taslak var ve bu taslağın içerisinde Özel güvenliklere polis olabilme ya da koruma memuru görevliği gibi haklar verilebilecek. Şimdi dilerseniz bu taslak hakkında biraz daha ayrıntılı konuşalım. Özel bir istihdam oluşturulması gündemde. Yani kamu kurum ve kuruluşlarına taşeron firmalara bağlı görev yapan güvenlikler için yeni Güvenlik  Kadrosu oluşturulabilecek
Polisliğe Geçiş:Şuan için meslekte bulunan özel güvenlik personelleri eğer polislik için gereken şartları taşıyorsa bunlar yaş,fizik ve eğitim gibi Polislik için geçiş hakkı kazanabilecek.Emniyet Teşkilatında görev alacak olan bu polisler şuan için Üniversite Mezunları arasından seçilmesi gündemde. Ayrıca sınavdan başarılı olanlar 1 yıl Polis Eğitim Merkezinde eğitime tabii tutulacaktır.
Koruma Memurluğu: Herkesin merakla beklediği memurluk kadrolarından birisi olan bu kadro da gündeme alındı.Bildiğiniz üzere stadyumlarda, üniversitelerde, hastanelerde ve bazı hassas kurumlarda görev alacak olan bu koruma memurluğu içinde düzenlemeler gelebilir. Koruma Memurları silah taşıyacak mı taşımayacak mı sorusuna da cevap verelim. Hepsinin silah taşımasına gerek duyulmuyor.Ateşli silah yerine şok tabancası,ateşsiz silah ya da özel bir ekipman verilmesi gündemdedir.
kaynak: İş İlanlarım

********************************************************

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın İstanbul Adalet Sarayı'ndaki odasında şehit edilmesinin ardından başlayan özel güvenlik sektörü tartışması devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bu konuda bir rapor hazırlattı. Alınan bilgilere göre, yeni düzenlemeye ilişkin 'taslak' niteliği taşıyan raporda iki teklif yer alıyor. İlki özel güvenlikçilerin 'koruma memuru' statüsüne alınarak adliye ve diğer yüksek güvenlik riski taşıyan kurumlarda görevlendirilmesi, diğeri ise sektörünün tamamen yeni baştan düzenlenmesi.

RAPOR ERDOĞAN'A SUNULDU

Rapor, son Bakanlar Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da sunuldu.

Rapora göre, mevcut özel güvenlik personelleri arasında yaş ve eğitim durumu uygun olanlar 'koruma memuru' sıfatıyla göreve başlayacak.

Daha önce de gündeme gelen polisle bekçi arasında bir statü olarak değerlendirilen 'koruma memuru' eğitimleri için özel bir müfredat belirlenecek ve polis okullarının altyapısı bu eğitimler için kullanılacak.

YÜZDE 94'Ü YETERSİZ

Rapora göre Türkiye'de özel güvenlik eğitimi alan kişi sayısı 1 milyon 774 bin. 286 bin kişi ise fiilen çalışıyor. Bunların yüzde 30'u 26-30 yaş aralığında ve yüzde 94'ü polislik için yetersiz. Kamu kurumlarında çalışan özel güvenlik sayısı da yaklaşık 180 bin.
Raporun Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Hizmetleri Daire Başkanlığı uzmanlarınca sektör uzmanlarının herhangi bir katkısı olmadan hazırlandığı öğrenildi. Sektör temsilcilerinin görüşlarinin de alınmasının ardından yeni düzenlemenin nasıl olacağı tam olarak netlik kazanacak.

NİTELİKLİ ÖZEL GÜVENLİK

Diğer alternatif ise 'nitelikli özel güvenlik' sistminin hayata geçirilmesi. Bu düzenlemeye göre de en az 5 yıl sektörde çalışmış personelin özlük hakları ve eğitimleri düzenlenerek adliye, lojman ve stadyum gibi yerlerin korumasını devralacak. Eğlence yerlerindeki 'fedai' tipi uygulamaların yerini de bu güvenlik personeli alacak.

Sektör uzmanlarına göre, bu düzenleme özel güvenlik sektörünün tamamen ortadan kalkması anlamına gelmiyor. Düzenleme hayata geçerse stadyum, adliye ve diğer kamu kurumlarında özel güvenlik yerine koruma memurları görev yapacak. Özel güvenlikler ise diğer alanlarda devam edecek.

CSG Güvenlik Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öztürk de bu uygulamanın küçük firmalar yerine büyük kurumsal yapıları öne çıkaracağını ve sektörün nitelikli hale gelmesine yardımcı olacağını söyledi. (Kaynak: Milliyet)

*****************************************


Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın İstanbul Adalet Sarayı'nda şehit edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kamuda özel güvenlikçi uygulamasına son verilmesi çağrısı sonrası, İçişleri Bakanlığı'nin özel güvenlik elemanlarının polisliğe geçişi için yaptığı hazırlıkları son aşamaya geldi.

Özel güvenlik uygulaması üzerinde uzun zamandır çalışan İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çıkışının ardından çalışmalarını hız verdi. Bakanlığın, kamu kurum ve kuruluşlarında özel güvenlik elemanları istihdam edilmemesi yönünde çalışma yürüttüğü öğrenildi.

1 YIL EĞİTİM ALACAKLAR

Çalışma, halen özel şirket elemanı olarak kamu kurumlarında istihdam edilen güvenlik elemanları arasında yaş, eğitim, fiziki yeterlilik gibi kriterleri karşılayanların, sınavla Emniyet Teşkilatı'na polis olarak girmesini öngörüyor. Sınavı geçenler, 1 yıl polis eğitim merkezlerinde eğitim alacak. Sayıları 233 bin 457'yi bulan özel güvenlik elemanlarından üniversite mezunu olanlar polisliğe geçiş yapabilecek.

İŞTE ŞARTLAR

Polisliğe geçmek isteyen özel güvenlik görevlerinde aranacak şartlara ulaşıldı. 

İşte o şartlar:

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

-En az 4 yıllık yüksek öğretim kurumundan mezun olmak.

-Askerliğini yapmamış erkekler ile kadın adaylar için 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak.

-Erkekler için 167 santimetreden, kadınlar için 162 santimetreden kısa boylu olmamak.

-Sağlık yönünden, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği'nde belirlenen şartları taşımak.

-Başvuru öncesi ve başvuru sırasında; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir meşguliyeti bulunmamak.

-Fuhuş, kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeni ile hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma bulunmaması. Bu suçlardan idari yaptırım ya da hüküm giymemiş olmak.

-Kasten işlenen bir suçtan dolayı 6 ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

-Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına üye olmamak, daha önceden üyeliği var ise ayrıldığını belgelemek.

-Terör eylemleri ile organize suç faaliyetlerine katılmamış olmak.

-Herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız olarak birlikte yaşıyor olmamak.

-Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

-Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

-Herhangi bir yükseköğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak.

Habertürk


Özel Güvenlik görevlileri kendi ile ilgili atılacak somut adımları bekliyor. Özel güvenlikçiler sürekli gelişmeleri takip ediyor.
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 10.06.2015 00:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ögg 3 yıl önce

Hastahanede çalışan gençleri koruma memura olarak alsınlar bu insanlara ne olacak

Avatar
ttt 3 yıl önce

Bız halı hazırda calısan ogg olarak hakkımızı helal etmıyoruz 2 yılımı ozel sektor 9 yılımıda kamu sektorune vermıs bırı olarak yazıklarolsun dıyorum cogu kısıdende ıyı yaparım koruma memurlugunu bızım kımseden eksıgımız yok yasımız 32 ama bu tarz ıslerde tecrube cok onemlı bence bızdede fazlasıyla var bence butun kamu guvenlıgını sınava alsınlar gecenlerı yapsınlar memur adalet bu bence

banner389

banner394