Öğretmenlerin Beklediği Gelişme için Kanun Teklifi Verildi

Öğretmenlerin uzun zamandır beklediği ek gösterge çalışması için ilk adım atıldı. Kanun teklifiyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılması istendi.

banner396

Öğretmenlerin Beklediği Gelişme için Kanun Teklifi Verildi

Öğretmenlerin uzun zamandır beklediği ek gösterge çalışması için ilk adım atıldı. Kanun teklifiyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılması istendi.

13 Mart 2015 Cuma 14:05
Öğretmenlerin Beklediği Gelişme için Kanun Teklifi Verildi

Ek göstergelerinin 3600'e çıkarılması için uzun zamandır çeşitli girişimlerde bulunan öğretmen adaylarının bu haktan yararlanabilmesi için TBMM'ye kanun teklifi verildi. 

Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu tarafından Meclis'e sunulan Kanun Teklifinin Tam Metni:

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi ve gerekçesi ek'te sunulmuştur.

Gereğini saygılarımla arz ederim.                               

M.Volkan CANALİOĞLU CHP Trabzon Milletvekili

GENEL GEREKÇE

Günümüzün en önemli kamusal mesleklerinden biri olan öğretmenlik; karmaşık sosyal yaşamın, küreselleşen dünyanın bütün sorunlarının doğrudan hissedildiği sorunlarla dolup taşmaktadır. Değişen dünya ve insanla birlikte, öğretmenlik anlayışı ve sorunları da değişmektedir.

Bu nedenle; kamusal niteliği olan bu meslekte; sorunların güncel tespiti ve çözüm arayışları ihmal edilmemesi gereken çok önemli bir olgu olmaya devam etmektedir. Çünkü, insan ve sorun, bir arada olması kaçınılamayan temel bir fenomendir. İnsanın olduğu her yerde sorun da var demektir. Öyle ise, yapılması gereken şey, sorunları reddetmek, sorunlardan uzak durmaya çalışmak ya da sorunsuzluğu hedeflemek olmamalıdır. Sorunların mümkün olan en az ziyanla çözümlenmesi gerekir.

Öğretmenlik; çok fazla çaba ve emek sarf edilen kutsal mesleklerden birisidir. Bu koşulsuz ve sınır tanımaz çabanın sonucunda vücutta olumsuz etkiler olabilmektedir. Öğretmenlerin meslek hayatları boyunca ses ve göğüs sorunları, ortopedik rahatsızlıklar ve varis gibi birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Bu kanun teklifinin amacı; "öğretmenlerimizin 3000 olan ek göstergelerini 3600'e çekerek" sorunlarını bir nebze de olsa hafifletmek ve eğitim kalitesini yükseltmektir.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1-Genel gerekçe doğrultusunda bir düzenlemedir.

MADDE 2-Yürürlük maddesidir.

MADDE 3-Yürütme maddesidir.

"14/07/1965 Tarihli ve 657Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi"

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa ekli (I) sayılı Ek Gösterge Cetvelinin "IV-EĞİTİM VE ÖĞRETİM HİZMETLERİ SINIFI" bölümünün (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"b) Öğretmen ve diğer personel

1 derece          3600

2    derece       3000

3    derece       2200

4    derece       1600

5    derece       1500

6    derece       1200

7    derece       1100

8    derece         900

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 13.03.2015 14:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394