ÖĞRETMENLERİ UMUTLANDIRAN TEKLİF

Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin TÜRKOĞLU tarafından Meclise sunulan kanun teklifi öğretmenlerin ek ders göstergelerinde artış öngörüyor. Ayrıca yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlere daha yüksek ücret ödenmesi de kanun teklifinde belirtiliyor.

ÖĞRETMENLERİ UMUTLANDIRAN TEKLİF

Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin TÜRKOĞLU tarafından Meclise sunulan kanun teklifi öğretmenlerin ek ders göstergelerinde artış öngörüyor. Ayrıca yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlere daha yüksek ücret ödenmesi de kanun teklifinde belirtiliyor.

21 Ocak 2015 Çarşamba 13:49
ÖĞRETMENLERİ UMUTLANDIRAN TEKLİF
Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin TÜRKOĞLU tarafından Meclise sunulan kanun teklifi öğretmenlerin ek ders göstergelerinde artış öngörüyor. Ayrıca yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlere daha yüksek ücret ödenmesi de kanun teklifinde belirtiliyor.


GENEL GEREKÇE

Milli  Eğitim   Bakanlığı,   dershanelerin   kapanma   sürecine  girmesiyle   ortaya  çıkan takviye  ders ihtiyacını karşılamak  için  ortaokul,  liselerde  eğitim gören  ve mezun  çocukları kapsayan Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi yayınlamıştır.

Fakat  bu  kurslar  mesai  saatleri  dışında  yapıldığından ulaşım vs gibi ekstra yükler nedeniyle  öğretmenlerimiz  ek ders ücretlerinin  yetersiz  olması nedeniyle  görev almak istememektedirler.

Hükümet yetkilileri  "kursların  100  bine yakın  öğretmen  tarafından  verildiğini  ama ücretleri yeterli bulmuyoruz. Bu nedenle  Maliye Bakanlığı  ile görüştük. Ders saati olarak 9 lira  45  kuruş  ödeniyor.  Biz  onun  hiç  olmazsa  2 katına  çıkarılmasını talep  ettik. Öğretmenlerimizin fedakarlığına  biz de küçük de olsa bir katkıda bulunmak için böyle bir düzenleme  yapacağız" "...  hafta sonu tedarik kurslarındaki ek  ders  ücretlerini de  iki misline çıkardık." şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

0 günden bu güne kadar hafta sonu tedarik kurslarındaki  ek ders ücretleri iki katına çıkarılmamıştır.

666  Sayılı   "Kamu   Gorevlilerinin   Mali  Haklarının   Düzenlenmesi   Amacıyla  Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname"   ekinde yer alan Ek Ödeme Cetvellerinde,  "eşit işe eşit ücret" adı altında kamu personeline ödenecek ek ödeme oranları belirlenmiştir.

Bu düzenlemeye  göre, kamu personeline  yapılan ek ödeme oranlannda "eşit işe eşit ücret" ilkesi dogrultusunda  iyileştirme yoluna gidilirken, ögretmenlere yapılan aylık ek ödeme miktarında  herhangi bir degişiklik olmamıştır. Öğretmenlere  daha önce %65 olarak belirlenen ek odeme oranı, 666 Sayılı KHK ile yine %65'de  kalmıştır.

Uzun zamandır öğretmen maaşlarına ilişkin  herhangi bir iyileştirme yoluna gidilmemiştir. Ek ders göstergelerinde  tek bir puan artış yapılmamıştır. Enflasyon oranlarının her  geçen gün artması ve  ekonomik  koşulların   zorlaşması  karşısında,  öğretmenlerin  aylık geliri giderlerini karşılamaya  yetmez hale gelmiştir. Ek ödeme oranları  belirlenirken,  eğitim­ ögretimin temel yapı taşlanndan  olan öğretmenlerin  unutulması,  öğretmen camiasında  infiale neden olmaktadır. Öğretmenlerin  aldıkları  ek ödeme miktarı ile birlikte aylık  gelirleri, diğer kamu  personeline  oranla  çok  düşük kalmıştır.  Bu  durum  çalışma barışını  olumsuz  yönde etkilemektedir.  Eşit işe eşit ücret iddiasıyla  getirilen  düzenlemeler,  tam tersi  sonuçlara yol açmış ve haksızlığa sebep olmuştur.

Ülkenin  doğusundan  batısına,  her coğrafyasında  ve her şartta dişlerini  tırnaklarına takarak görev yaparak ülkemiz ve geleceğimiz  için fedakarlık yapmakta olan öğretmenlerimiz bu emeklerine karşılık ekonomik yönden mağdur edilmemelidir. Çalışma şevkleri düşürüllmemelidir.  Kamu  personelinin  ek ödeme oranlannda iyileştirme  yoluna  gidilirken, ekonomik  açıdan  haksızlıklara  yol açmayacak şekilde düzenlemeler  yapılması  hakkaniyetin ve sosyal devlet anlayışının bir gereğidir.

3,5 TL'yi  5 TL yapar iken zam yapılmış gibi gösterilmesi idarecilerin  derse girmeleri, Yüksek lisans yapanların  yüzde 25 ve Doktora yapanların  yüzde 40 ek derslerinin  kesilmesi, bazı öğretmenlerin  ders  dışı  hazırlık  ücretlerinin  iptal edilmesi,  ek ders  hesabında  haftalık hesaba geçilmesi nedenleriyle aslında toplamda zam yapılmamıştır.

Ayrıca;  2010  yılı  18. Milli Eğitim Şurası Genel  Kurulu'nda  24 Kasım  Ögretmenler Günü'nün kutlandığı ay öğretmenlere  birer maaş ikramiye verilmesi ve ek ders saat ücretinin 12 TL'ye çıkarılması önerisi benimsenmiştir.

MEB, Kurum İdari Kurulunun Nisan 2010 çalışma raporunda ek ders ücretlerinin vergiden muaf tutulması kararlaştırılmıştır.

Bu Kanun Teklifi; Öğretmenlerin  ek ders göstergelerinde  en son 2006 yılında yapılan artışın şu anki günün şartlarına göre tekrar düzenlenmesi  ile yüksek lisans ve doktora eğitimi yapan öğretmenlerimize  ek derslerin farklı  ödenmesi  ile de öğretmenlerimizin  yiiksek lisans ve doktora egitimi yapmalan  yönünde özendirilmesi amacıyla hazırlanmıştır.

MADDE GEREKÇELERi


MADDE 1- Öğretmenlerin   Ek  ders  ücretleri  göstergelerinde   en  son  2006  yılında yapılan artışın şu anki günün şartlarına göre tekrar düzenlenmesi ile yüksek lisans ve doktora eğitimi yapan öğretmenlerimize  ek derslerin farklı ödenmesi ile de öğretmenlerimizin  yüksek lisans ve doktora eğitimi yapmaları yönünde özendirilmesini  öngörmektedir.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.


657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞiŞiKLiK YAPILMASINA DAiR  KANUN TEKLiFi


MADDE  1- 14.7.1965  tarih ve 657 Sayılı Kanun'un  176. maddesinin  1. fıkrasında  yer alan "140"  gösterge   rakamı  "200",  "150" gösterge  rakamı "300" olarak  degiştirilmiş aynı maddenin 2.fıkrasına "özel sınıf öğretmenlerine" ibaresinden soma gelmek üzere "tezli  veya tezsiz  yüksek  lisans  yapan  öğretmenlere" ibaresi  ve "öğretmenlere %  25" ibaresinden sonra  gelmek üzere "doktora  derecesini almış olan öğretmenlere  ise  %  40"  ibaresi eklenmiştir.

MADDE  2- (1) Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE  3- (1) Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yönetir.Son Güncelleme: 21.01.2015 14:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Verification: 1ba45668fa4004d3