Memurluktan çekilme ile ilgili bilinmesi gerekenler

Devlet memurluğunu sona erdiren hallerden biri de devlet memurluğundan çekilmedir.

banner396

Memurluktan çekilme ile ilgili bilinmesi gerekenler

Devlet memurluğunu sona erdiren hallerden biri de devlet memurluğundan çekilmedir.

11 Temmuz 2015 Cumartesi 11:37
Memurluktan çekilme ile ilgili bilinmesi gerekenler
 Devlet memurluğunu sona erdiren hallerden biri de devlet memurluğundan çekilmedir. Çekilme hangi hallerde başlar, memur görevden çekilmek için belli bir süreyi beklemek zorunda mıdır? Görevden çekilen memur yeniden memuriyete dönebilir mi? İşte tüm bu soruların cevapları ile memuriyeti sonlandıran diğer haller:
Memurluktan çekilme

Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir. Dilekçe ile memuriyetten çekilme talebinde bulunan devlet memurları kanunda tanımlı süreyi bekledikten ve kurumlarının onayından sonra görevi bırakabilir.

Mazeretsiz olarak kaç gün işe gelmeyen memur görevinden çekilmiş sayılır?

Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır.

Görevinden çekilmek isteyen memur bu talebinden itibaren ne kadar zaman beklemelidir?

             Çekilmek isteyen memur yerine atanan kimsenin gelmesine veya çekilme isteğinin kabulüne kadar görevine devam eder. Yerine atanan kimse bir aya kadar gelmediği veya yerine bir vekil atanmadığı takdirde, üstüne haber vererek görevini bırakabilir.

            Olağanüstü mazeretle çekilenler, üstüne haber vermek şartı ile bir ay kaydına tabi değildirler.

Çekilmede devir ve teslim süresi kaç gündür?

Çekilen Devlet memurlarından devir ve teslim ile yükümlü olanlar, bu işlemlerin sonuna kadar görevlerini bırakamazlar. Hizmet icaplarına göre devir ve teslim işlemleri için gerekli süreler, yönetmelikte belirtilir.

Olağanüstü hallerde devlet memuru yerine gelecek olanı beklemeden görevden çekilebilir mi?

Olağanüstü hal, sıkıyönetim, seferberlik ve savaş hallerinde veya genel hayata müessir afetlere uğrayan yerlerdeki Devlet Memurları yerine atanacaklar gelip işe başlamadıkça görevlerini bırakamazlar.

Görevden çekilen memurlar yeniden memuriyete atanabilir mi?

-Çekilme dilekçesini verdikten sonra yerine gelecek memur gelene kadar bekleyen ve kanunda tanımlı görevden çekilme sürelerine uyan devlet memurları görevden çekildikten 6 ay sonra memuriyete dönebilirler.

- Çekilme dilekçesini verdikten sonra yerine gelecek memuru beklemeyen ve kanundaki çekilme sürelerine uymayan devlet memurları görevden çekildikten bir yıl sonra yeniden memuriyete dönebilirler.

-Devir teslim ile yükümlü olanlar çekilme dilekçesini verdikten sonra devir teslim süresine uymadan görevi bırakırlarsa 3 yıl sonra memuriyete dönebilirler.

- Olağanüstü hal, sıkıyönetim, seferberlik ve savaş hallerinde veya genel hayata müessir afetlere uğrayan yerlerdeki Devlet Memurlarından yerine atanacaklar gelip işe başlamadan görevlerini bırakanlar hiçbir surette memuriyete geri dönemezler.

Memurluğu sona erdiren diğer haller nelerdir?

-Memurun 657 Sayılı Kanun hükümlerine göre memuriyetten çıkarılması,

- Memurluğa alınma şartlarından her hangi birini taşımadığının sonradan anlaşılması veya memurlukları sırasında bu şartlardan her hangi birini kaybetmesi,

- Memurluktan çekilmesi;

- İstek, yaş haddi, malullük sebeplerinden biri ile emekliye ayrılması;

- Ölümü;

hallerinde memurluğu sona erer.

Hazırlayan: Mehmet ERBEY / SGKREHBERİ
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 11.07.2015 11:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394