Memurların Mazeret İzni Hakları

Memurlar hangi durumlarda mazeret izni alma hakkı elde eder? Verilebilecek mazeret izinleri çeşitleri ve izin süreleri...

banner396

Memurların Mazeret İzni Hakları

Memurlar hangi durumlarda mazeret izni alma hakkı elde eder? Verilebilecek mazeret izinleri çeşitleri ve izin süreleri...

03 Ağustos 2015 Pazartesi 11:48
Memurların Mazeret İzni Hakları
Memurlar hangi durumlarda mazeret izni alma hakkı elde eder? Verilebilecek mazeret izinleri çeşitleri ve izin süreleri...

Fiilen çalışmaya bağlı olanlar dışındaki mali ve sosyal haklarına dokunulmaksızın, Devlet memurlarına mazeretlerine istinaden izin verilebilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurlara tanınan izin haklarını belirlerken, mazeret izni başlığı altında düzenleme de yapmıştır. Bu düzenlemeye göre, memurlara; doğum, çocuk, evlenme ve ölüm mazeretlerinden dolayı belli sürelerle mazeret izni verilmesi zorunlu iken, başka bir mazeret nedeniyle talep edecekleri izinlerin verilmesi ise kurumların takdirindedir.

Mazeret izni konusu, 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre, memurların mazeret izni kullanabileceği halleri şu şekilde özetleyebiliriz.

Doğum nedeniyle mazeret izni

1-Kadın memura;

-Doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 15 hafta süreyle mazeret izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık süreye 2 hafta daha eklenir.

-Sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu doktor raporuyla belgeleyen memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftalık süreye kadar çalışmaya devam edebilir. Bu durumda, doğum öncesinde çalışılan süreler doğum sonrası kullanılabilecek 8 haftalık süreye eklenir.

-Doğumun erken gerçekleşmesi durumunda, doğum öncesi kullanılamayan mazeret izni süreleri, doğum sonrası kullanılabilecek 8 haftalık süreye eklenir.

2-Erkek memura;

-Eşi doğum yapan memura, isteği üzerine 10 gün mazeret (babalık) izni verilir.

Çocuk nedeniyle mazeret izni

1-Kadın memura;

-Doğum sonrasında kullanılabilecek mazeret izni (analık izni) süresinin bitiminden itibaren, çocuğunu emzirebilmesi için memura ilk altı ay için günde üç saat, ikinci altı ay için ise günde birbuçuk saat süt izni verilir.

2-Erkek memura;

-Doğum sırasında veya doğum sonrası analık izni (mazeret izni) süresi içerisinde annenin ölmesi hâlinde, memur olan babaya isteği üzerine, anne için öngörülen süreler kadar mazeret izni verilir.

3-Kadın veya erkek memura;

En az %70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğu (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az %70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanan memura, hastalık raporuna dayalı olarak bir yılda toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar mazeret izni verilir. Anne ve babanın her ikisi de memur ise, bu izni aynı anda sadece birisi kullanabilir ve her ikisinin bu sebeple kullanacağı mazeret izni süresi bir yılda toplam 10 günü geçemez.

Evlenme nedeniyle mazeret izni

Memur, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni kullanabilir.

Ölüm nedeniyle mazeret izni

Eşi ya da çocuğu ölen memur, isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni kullanabilir.

Eşinin ya da kendisinin anne, baba veya kardeşi ölen memur, isteği üzerine 7 güne kadar mazeret izni kullanabilir.

Evlenme, doğum, çocuk ve ölüm mazeretleri dışında alınabilecek mazeret izinleri

Evlenme, doğum, çocuk, veya ölüm mazeretleri dışındaki herhangi bir mazereti nedeniyle izin isteyen memura izin verilmesi kurumların takdirine bırakılmıştır.

Yukarıda belirtilen ve istenmesi durumunda izin verilmesi zorunlu olan mazeretler dışındaki bir sebeple izin isteyen memura; merkezde atamaya yetkili amiri, ilde vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında ise diplomatik misyon şefi tarafından toptan veya bölümler halinde olmak üzere bir takvim yılında 10 güne kadar mazeret izni verilebilir. Zorunlu hallerde aynı usulle 10 güne kadar da izin verilebilir.

Bu şekilde verilecek mazeret izinlerinin 10 günü aşan kısmı memurun yıllık izninden düşülürken, öğretmenler ise ikinci defa verilebilecek 10 günlük izinden yararlanamamaktadırlar.

memurunyeri.com

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 03.08.2015 11:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394