Memurlara Verilecek 1 Derece İçin Tebliğe ve Genelgeye Gerek Var Mıdır?

15/01/2016 tarihinde 2005 yılından sonra göreve başlamış olan memurlara verilecek 1 derece için tebliğe veya genelgeye ihtiyaç var mıdır? İşte detaylar...

banner396

Memurlara Verilecek 1 Derece İçin Tebliğe ve Genelgeye Gerek Var Mıdır?

15/01/2016 tarihinde 2005 yılından sonra göreve başlamış olan memurlara verilecek 1 derece için tebliğe veya genelgeye ihtiyaç var mıdır? İşte detaylar...

01 Aralık 2015 Salı 10:51
236 Okunma
Memurlara Verilecek 1 Derece İçin Tebliğe ve Genelgeye Gerek Var Mıdır?
15/01/2016 tarihinde 2005 yılından sonra göreve başlamış olan memurlara verilecek 1 derece için tebliğe veya genelgeye ihtiyaç var mıdır? İşte detaylar...

Bilindiği üzere, 2015 yılı toplu sözleşmelerinde, daha önce bir derece uygulamasından yararlanmış olan ve 2005 yılından sonra göreve başlayan memurlara, 15/1/2016 tarihinde görevde bulunmaları koşuluyla bir derece verilecektir.

- Bir dereceden 15/1/2016 tarihinde aylıksız izinde olanlar da yararlanabilecek.

- Ayrıca 2005 ila 2016 ocak arasında emekli olanlar da bu 1 dereceyi alabilecektir.

2016 yılına yönelik toplu sözleşmenin ilgili hükmü şu şekildedir:

"Madde 28 -(1) 457 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen ek geçici madde, 458 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa eklenen mülga ek geçici madde ve 459 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa eklenen ek geçici madde hükümleri; anılan ek geçici maddeler kapsamında belirtilen (sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar dahil) ve bu ek geçici maddeler ile 2/2/2005 tarihli ve 5289 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmamış olanlardan 15/1/2016 tarihinde görevde bulunanlar (aylıksız izinde bulunanlar dahil) ile bunlardan anılan tarihten önce emekli, adi malüllük, vazife malullüğü aylığı bağlananlar ile dul ve yetim aylığı alanlar hakkında da uygulanır."

Anayasa'nın 128. maddesine göre mali haklar konusunda toplu sözleşme hükümleri esas alınmaktadır.

Bu bağlamda, 2015 yılı toplu sözleşmeleri ile karara bağlanan 1 derece için ayrıca bir tebliğ veya genelge uygulanmasına gerek bulunmamaktadır.

Şubat 2005'ten sonra memurluğa başlayan ve 15 Ocak 2016'da görevde olanlara bir derece direkt olarak uygulanmalıdır

(memurlar.net)
>>2016 KPSS'YE GİRECEK ORTAÖĞRETİM ADAYLARI DİKKAT!!!

Son Güncelleme: 01.12.2015 10:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394