Memurlar seçim çalışmalarına katılabilir mi?

1 Kasım 2015 de yapılacak olan seçimde memurların siyasi partilerle ilgili yanlış davranışlarda bulunması kendileri için sıkıntılı sonuçlar doğurabilir.

Memurlar seçim çalışmalarına katılabilir mi?

1 Kasım 2015 de yapılacak olan seçimde memurların siyasi partilerle ilgili yanlış davranışlarda bulunması kendileri için sıkıntılı sonuçlar doğurabilir.

16 Ekim 2015 Cuma 10:46
Memurlar seçim çalışmalarına katılabilir mi?
 1 Kasım 2015'de yapılacak olan seçimde memurların siyasi partilerle ilgili yanlış davranışlarda bulunması kendileri için sıkıntılı sonuçlar doğurabilir.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimlerine gidilirken, Devlet memurlarının bir siyasi partinin veya adayın lehine veya aleyhine olacak şekilde çalışmalarda bulunmaları, kendileri için sıkıntılı sonuçlar doğurabilir.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimlerinde aday olabilmek için 31/8/2015 Pazartesi günü saat 17.00'ye kadar görevlerinden ayrılmamış olan ya da istifa etmiş olmakla birlikte aday olmadıkları için yeniden görevlerine başlamış olan Devlet memurlarından bazılarının, siyasi partiler ya da adaylar tarafından yürütülen veya yürütülecek seçim çalışmalarına mesai saatleri içerisinde ya da dışında katılmakta veya katılmayı düşünebilmektedirler.

Ancak, Devlet memurlarının siyasi faaliyet niteliği taşıyacak davranışlarda bulunmalarının veya siyasi parti çalışmalarına katılmalarının, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri çerçevesinde mümkün olamayacağını düşünmekteyiz.

Memurun seçim çalışmalarına katılması

Devlet memurlarının, memuriyet görevleri devam ederken siyasi partiler veya milletvekili adayları lehine/aleyhine çalışmalar yapması veya bu çalışmalara katılması, 657 sayılı Kanuna göre bazı sorunlar doğurabilir.

657 sayılı Kanunun;

-6. maddesinde, “Devlet memurları, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına ve kanunlarına sadakatla bağlı kalmak ve milletin hizmetinde Türkiye Cumhuriyeti   kanunlarını sadakatla uygulamak zorundadırlar.” denilmiştir.

-7. maddesinde, "Devlet memurları siyasi partiye üye olamazlar, herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin yararını veya zararını hedef tutan bir davranışta bulunamazlar; görevlerini yerine getirirlerken dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep gibi ayırım yapamazlar; hiçbir şekilde siyasi ve ideolojik amaçlı beyanda ve eylemde bulunamazlar ve bu eylemlere katılamazlar.” denilmiştir.

-125. maddesinin (D) bendinde, "Görevin yerine getirilmesinde … siyasi düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep ayrımı yapmak, kişilerin yarar veya zararını hedef tutan davranışlarda bulunmak” veya “Herhangi bir siyasi parti yararına veya zararına fiilen faaliyette bulunmak” fiillerini işleyen memurlara kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verileceği hüküm altına alınmıştır.

-125. maddesinin (E) bendinde, “İdeolojik veya siyasi amaçlarla kurumların huzur, sükûn ve çalışma düzenini bozmak …” veya “… siyasi veya ideolojik amaçlı bildiri, afiş, pankart, bant ve benzerlerini basmak, çoğaltmak, dağıtmak veya bunları kurumların herhangi bir yerine asmak veya teşhir etmek” ya da “Siyasi partiye girmek” fiillerini işleyen memurlara Devlet memuriyetinden çıkarma cezası verileceği hükme bağlanmıştır.

657 sayılı Kanunun yukarıda sözü edilen hükümlerini birlikte değerlendirdiğimizde, Devlet memuriyeti devam edenlerin siyasi faaliyette bulunmasının açıkça yasaklanmış olduğu ve bu yasaklara uymayan memurlara disiplin cezası verilmesi gerekeceği sonucuna ulaşmaktayız.

Bu itibarla, mesai saatleri içinde veya dışında ya da yasal izinlerini kullanırken siyasi faaliyet kapsamında değerlendirilebilecek fiil veya halleri tespit edilen Devlet memurları hakkında çeşitli disiplin cezalarının verilmesi söz konusu olabileceği gibi, Devlet memuriyetinden çıkarılmaları sonucunu doğuracak durumlar da gündeme gelebilir.
Son Güncelleme: 16.10.2015 10:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Durdu 4 yıl önce

Akp li olursa katılır yoksa katılamaz..