Memurlar Köşe Yazarlığı Yapabilir Mi?

Devlet memuriyetinde görev yapmakta olan memurlar aynı zamanda herhangi bir gazetede ya da dergide köşe yazarlığı yapabilir mi? İşte detaylar...

banner396

Memurlar Köşe Yazarlığı Yapabilir Mi?

Devlet memuriyetinde görev yapmakta olan memurlar aynı zamanda herhangi bir gazetede ya da dergide köşe yazarlığı yapabilir mi? İşte detaylar...

23 Aralık 2015 Çarşamba 16:58
391 Okunma
Memurlar Köşe Yazarlığı Yapabilir Mi?
Devlet memuriyetinde görev yapmakta olan memurlar aynı zamanda herhangi bir gazetede ya da dergide köşe yazarlığı yapabilir mi? İşte detaylar...

Bir kamu kurumunda görev yapmakta olan memurlar asıl mesleklerinin yanı sıra ek olarak bir gazetede ya da dergide köşe yazarlığı yapmalarında herhangi bir sakınca var mıdır?

Bilindiği üzere devlet memurlarının görevlerinden sorumlu oldukları ve bağlı oldukları bir kanun bulunmaktadır. 657 sayılı devlet memurları kanunu.

Bu kanunda tarafsızlık ve devlete bağlılık başlığı altında 7. maddede devlet memurlarının herhangi bir siyasi partiye üye olma ya da herhangi bir tüzel kişinin yararına veya zararına bir davranışta bulunmaları yasaklanmıştır.

Yine mezkur kanununda yer alan 25. maddeye göre de memurlar kesinlikle ticari bir faaliyet içerisinde bulunamaz denilmektedir.

Yukarıda belirtilmekte olan durumlar göz önüne alındığında bir devlet memurunun herhangi bir gazetede ya da dergide köşe yazarı olarak çalışmasının uygun olmadığı anlaşılmaktadır.Öte yandan ise 657 sayılı devlet memurları kanununda ki bir ifade dikkat çekmektedir;

Memurun 657 sayılı devlet memurları kanununa riayet etmek kaydıyla 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser çıkarmasının herhangi bir disiplin suçu sayılmayacağı belirtilmiştir.Ancak memur tarafından çıkarılan eserlerin herhangi bir siyasi amaç güdüp gütmediği, herhangi bir siyasi partinin yararına ya da zararına olup olmadığı hususları dikkate alınarak konunun Bakanlık tarafından değerlendirilmesi daha uygun görülmektedir.




NOT: Kpsscafe.com.tr tarafından hazırlanan bu haber  “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.
>>2016 KPSS'YE GİRECEK ORTAÖĞRETİM ADAYLARI DİKKAT!!!

Son Güncelleme: 23.12.2015 10:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394