Memurlar İçin Maaş Katsayısının Önemi Nedir?

Devlet memurları için maaş katsayılarının büyük bir önemi vardır. Şöyle ki ücret, mali ve sosyal haklarına ilişkin belirlemelerin yapılmasında maaş katsayısının önemi büyüktür.

Memurlar İçin Maaş Katsayısının Önemi Nedir?

Devlet memurları için maaş katsayılarının büyük bir önemi vardır. Şöyle ki ücret, mali ve sosyal haklarına ilişkin belirlemelerin yapılmasında maaş katsayısının önemi büyüktür.

07 Kasım 2015 Cumartesi 09:11
Memurlar İçin Maaş Katsayısının Önemi Nedir?
 Devlet memurları için maaş katsayılarının büyük bir önemi vardır. Şöyle ki ücret, mali ve sosyal haklarına ilişkin belirlemelerin yapılmasında maaş katsayısının önemi büyüktür.

Devlet memurlarının ücret, mali ve sosyal haklarına ilişkin belirlemeler yapılırken sıklıkla söz edilen aylık maaş katsayısı, memurlar için önemi olan bir kavramdır.

Memurların aylık ücretleri ile diğer mali ve sosyal haklarına ilişkin miktarların belirlenmesinde ve sosyal güvenlik kesintilerinin hesaplanmasında, hesaplama yapılan unsura göre; aylık katsayısı, taban aylık katsayısı ve yan ödeme katsayısından biri veya birkaçı ya da tamamı kullanılabilmektedir. Devlet memurları hakkında çeşitli yönleriyle etkili olan bu katsayılardan, sadece “aylık katsayısı” kavramından ve etkilerinden bu yazımızda söz edeceğiz.

Aylık katsayısı nedir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirlenmiş olan aylık göstergelerinin, ek göstergelerin ve kıdem aylığı göstergelerinin maaş tutarına çevrilmesinde aylık katsayısı kullanılmaktadır.

Aylık katsayısı ilgili yıla ait Bütçe Kanunlarında belirlenebileceği gibi, toplu sözleşmelerle de belirlenebilmektedir. Öte yandan, belirlenmiş olan katsayıların, memleketin ekonomik gelişmesi genel geçim şartları ve Devletin mali imkânlarını göz önünde bulundurarak Bakanlar Kurulu tarafından yılın ikinci yarısının tamamı veya üçer aylık dönemleri itibariyle değiştirilmesi mümkün olabilmektedir.

Aylık katsayısının memura etkisi

Devlet memurlarının aylık maaşları ile emeklilik hakları üzerinde önemli etkisi olan aylık katsayısındaki değişmeler, pek çok unsuru da etkilemektedir. Aylık katsayısındaki değişmeden etkilenecek unsurlardan bazıları şunlar:

-Aylık miktarına etkisi: 657 sayılı Kanunda yer alan ve memurların derece/kademelerine göre belirlenmiş olan gösterge rakamlarının “aylık katsayısı” ile çarpımıyla aylık miktarına ulaşılmaktadır. Aylık katsayısındaki değişme, bu miktarı değiştirecektir.

Aylık miktarı, maaşlarını 657 sayılı Kanun hükümlerine göre alanların aylık maaş miktarına doğrudan etki ederken, ücret ve tazminat göstergesine göre ya da bir sözleşmeye bağlı olarak aylık alan memurların ise sadece sosyal güvenlik kesintisi bakımından etkilemektedir.

-Ek gösterge aylığı miktarına etkisi: Devlet memurlarının hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık dereceleri itibariyle belirlenmiş olan ek gösterge rakımlarının “aylık katsayısı” ile çarpımıyla ek gösterge aylığı miktarına ulaşılmaktadır. Aylık katsayısındaki değişme, bu miktarı değiştirecektir.

Ek gösterge aylığı, maaşlarını 657 sayılı Kanun hükümlerine göre alanların aylık maaş miktarına doğrudan etki ederken, ücret ve tazminat göstergesine göre ya da bir sözleşmeye bağlı olarak aylık alan memurların (ek göstergesi olanların) ise sadece sosyal güvenlik kesintisi bakımından etkilemektedir.

-Kıdem aylığı miktarına etkisi: Devlet memurlarının kıdem yılı toplamının, kıdem aylığı göstergesi ve “aylık katsayısı” ile çarpımıyla, kıdem aylığı miktarına ulaşılmaktadır. Aylık katsayısındaki değişme, bu miktarı değiştirecektir.

Kıdem aylığı miktarı, maaşlarını 657 sayılı Kanun hükümlerine göre alanların aylık maaş miktarına doğrudan etki ederken, ücret ve tazminat göstergesine göre ya da bir sözleşmeye bağlı olarak aylık alan memurların ise sadece sosyal güvenlik kesintisi bakımından etkilemektedir.

-Aile yardımı ödeneği miktarına etkisi: Eş ve/veya çocuklarından dolayı memura ödenen aile yardımının miktarı, eş ve çocuk için belirlenmiş olan gösterge rakamının “aylık katsayısı” ile çarpımıyla belirlenmektedir. Aylık katsayısındaki değişme, bu miktarı değiştirecektir.

-Makam tazminatına etkisi: 657 sayılı Kanunda makam tazminatı göstergesi belirlenmiş görevlerde bulunanlar için ödenecek makam tazminatının miktarı, makam tazminatı gösterge rakamlarının “aylık katsayısı” ile çarpımıyla belirlenmektedir. Ancak makam tazminatı belirlenmiş görevlerde olup da aylıklarını 657 sayılı Kanuna göre almayanlar için sadece sosyal güvenlik kesintileri üzerinde (bazı memurlar) etkisi olmaktadır.

-Temsil/görev tazminatına etkisi: Temsil/görev tazminatı göstergesi belirlenmiş görevlerde bulunanlar için ödenecek tazminatın miktarı, temsil/görev tazminatı gösterge rakamlarının “aylık katsayısı” ile çarpımıyla belirlenmektedir. Ancak, temsil/görev tazminatı belirlenmiş görevlerde olup da aylıklarını 657 sayılı Kanuna göre almayanlar için sadece sosyal güvenlik kesintileri üzerinde (bazı memurlar) etkisi olmaktadır.

-Ücret ve tazminat göstergesine göre alınan aylığı etkisi: Aylıkları, ücret göstergesi ve tazminat göstergesi esas alınarak belirlenen Devlet memurlarına yapılacak ödemenin miktarı, ilgililerin görev ve kadroları itibariyle belirlenmiş ücret ve tazminat göstergesi rakamlarının “aylık katsayısı” ile çarpımıyla belirlenmektedir. Aylık katsayısındaki değişme, bu miktarı değiştirecektir.

-En yüksek Devlet memuru aylığına etkisi: Devlet memurlarının mali ve sosyal haklarının belirlenmesinde sıklıkla kullanılan bir unsur olan “En Yüksek Devlet Memuru Aylığı” da aylık katsayısından etkilenmektedir. 1/4’ten aylık alan Başbakanlık Müsteşarının gösterge(1500) ve ek gösterge(8000) rakamları toplamının “aylık katsayısı” ile çarpımıyla, en yüksek devlet memuru aylığı tutarı bulunmaktadır. Bu tutar, memurlara yapılacak bazı ödemelerin (özel hizmet tazminatı ve benzeri tazminatlar, ek ödeme denetim tazminatı, ödül, ölüm yardımı gibi) miktarını da etkilemektedir.

-Diğer ödeme unsurlarına etkisi: Yukarıda sayılan ödeme unsurlarının yanı sıra diğer bazı ödeme unsurlarının miktarı da “aylık katsayısı” esas alınarak belirlenmektedir. Örneğin; ek ders ücreti, nöbet ücreti, yabancı dil tazminatı, görevden ayrılma tazminatı gibi ödemelerin miktarı, aylık katsayısına bağlı olarak değişmektedir.

(memurunyeri.com)
Son Güncelleme: 07.11.2015 09:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.