Memurlar Bazen Bu Yardımı Almayı Unutuyor !

Eş ve çocuklarının ölümü hallerinde memurlara ödenen ölüm yardımı, Devlet memurlarının o dönemlerde yaşadıkları üzüntünün de etkisiyle bazen hatırlanmamakta ve alınması unutulabilmektedir.

Memurlar Bazen Bu Yardımı Almayı Unutuyor !

Eş ve çocuklarının ölümü hallerinde memurlara ödenen ölüm yardımı, Devlet memurlarının o dönemlerde yaşadıkları üzüntünün de etkisiyle bazen hatırlanmamakta ve alınması unutulabilmektedir.

13 Ekim 2015 Salı 15:33
Memurlar Bazen Bu Yardımı Almayı Unutuyor !
 Eş ve çocuklarının ölümü hallerinde memurlara ödenen ölüm yardımı, Devlet memurlarının o dönemlerde yaşadıkları üzüntünün de etkisiyle bazen hatırlanmamakta ve alınması unutulabilmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Devlet memurlarına; 

-Memur olmayan eşinin ölümü, -Aile yardımı ödeneğinden yararlanmakta olan çocuğunun (üvey çocuklarıdahil) ölümü (çocuk sayısında sınırlama yok) hallerinde, her bir ölüm olayı için en yüksek Devlet memuru aylığı tutarında ölüm yardımı yapılmasına hükmetmiştir. Ölü doğan çocuk için yardım Memurun çocuğunun doğumunun ölü olarak gerçekleştiği durumlarda, hamilelik 180 günü aşmış ise, memur ölü doğan çocuktan dolayı ölüm yardımı alabilmektedir. (Sayıştay’ın 05.04.1979 tarihve 3986/1 sayılı Kararı uyarınca). Konuya ilişkin ayrıntılar için tıklayınız … Memurun alabileceği ölüm yardımının miktarı Ölüm yardımının miktarı,en yüksek Devlet memuru aylığı (ek gösterge dahil) esas alınarak belirlenmektedir.

[En Yüksek Devlet Memuru Aylığı = (1500+8000) X Aylık Katsayısı] 2015 yılının ikinci altı aylık dönemi için geçerli olan aylık katsayısına göre, eşi veya çocuğu ölen memurun alabileceği ölüm yardımının miktarı; 9500 X 0,076998 = 789,30 TL’dir.

Ölüm yardımının miktarı net tutarolup, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz. Memura ölüm yardımının ödenmesi Memur, ölüm olayına ilişkin belgeleri de ibraz etmek suretiyle kurumuna başvuruda bulunarak ölüm yardımı talebinde bulunur. Ölüm yardımı, memurun kurumu tarafından ödeme emri aranmadan derhal ödenir ve herhangi bir borç için haciz edilemez.

Öte yandan, bu yardımın alınması için belli bir müracaat süresi belirlenmemiştir. Ölüm yardımı almayı hak ettiği halde bunu almamış olan memur, kurumuna başvuruda bulunduğunda ölüm yardımının kendisine ödenmesi gerekecektir.

Her bir ölüm olayı için memura ölüm yardımı yapılır. Ancak, aynı ölüm olayı için birden fazla ölüm yardımı yapılmaz. Eşlerden ikisinin de memur olduğu durumlarda, çocuğun ölümünde, ölüm tarihi itibariyle o çocuk için aile yardımı ödeneğini almakta olan tarafa ölüm yardımı yapılır. Memur olan eşi ölen memura, kendi kurumu tarafından ölüm yardımı yapılmaz. Öte yandan, eşinin kurumu tarafından, ölüm yardımı ödenmesine ilişkin usullere uygun olarak memura ölüm yardımı yapılabilir.  
Son Güncelleme: 13.10.2015 15:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.