Memuriyette Sağlık Raporu Hakkında Merak Edilenler

Devlet memuriyetinde şahsın hastalanması durumunda rapor alınabilmektedir. Peki ne gibi durumlarda alınan raporlar memura sıkıntı yaşatır? İşte memurların aldığı raporlar hakkında merak edilen herşey...

banner396

Memuriyette Sağlık Raporu Hakkında Merak Edilenler

Devlet memuriyetinde şahsın hastalanması durumunda rapor alınabilmektedir. Peki ne gibi durumlarda alınan raporlar memura sıkıntı yaşatır? İşte memurların aldığı raporlar hakkında merak edilen herşey...

30 Kasım 2015 Pazartesi 14:54
Memuriyette Sağlık Raporu Hakkında Merak Edilenler
 Devlet memuriyetinde şahsın hastalanması durumunda rapor alınabilmektedir. Peki ne gibi durumlarda alınan raporlar memura sıkıntı yaşatır? İşte memurların aldığı raporlar hakkında merak edilen herşey... 

Hastalık memurların da başlarına gelebilecek, gelen bir olay. Devam zorunluluğunun elbette bulunduğu memuriyette hastalık nedeniyle işe devam edememe hallerinde yapılacaklar bir disipline bağlanmış bulunuyor. Hem memuru güvenceye almak hem de suiistimali önlemeyi amaçlayan tedbirleri her memurun harfiyen bilmesinde fayda bulunuyor.

Memurların hastalık raporlarının; kendilerini tedavi eden kurum tabipliği, aile hekimliği veya SGK ile sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları (resmi/özel) tarafından düzenlenmesi gerekiyor. Memurlara tek hekim raporu ile bir defada en çok on gün rapor verilebiliyor. Raporda kontrol muayenesi öngörülmüş ise kontrol muayenesi sonrasında tek hekim tarafından en çok on gün daha rapor verilmesi mümkün.

RAPORLAR 10 GÜNÜ AŞARSA...

Kontrol muayenesi sonrası hastalığın devam etmesi nedeniyle verilecek hastalık raporlarının on günü aşması durumunda bu raporun sağlık kurulunca verilmesi zorunlu bulunuyor. Ancak o yerde sağlık kurulu bulunan SGK ile sözleşmeli bir sağlık hizmet sunucusu bulunmaması ve hastanın tıbbî sebeplerle sağlık kurulu bulunan SGK ile sözleşmeli sağlık hizmet sunucusuna nakline imkân bulunmaması hâlinde tek hekimler en çok on gün daha hastalık raporu düzenleyebilir.

Raporda nakle engel olan tıbbî sebeplerin hekim tarafından belirtilmesi zorunlu. Bu şekilde tek hekim tarafından düzenlenen hastalık raporlarının geçerli sayılabilmesi için, bunların İl Sağlık Müdürlüğünün belirleyeceği sağlık kurullarınca onaylanması şart bulunuyor.

Memurlara bir takvim yılı (1 Ocak -31 Aralık) içinde tek hekim tarafından verilecek raporların toplamı kırk günü geçemez. Bu süreyi geçen hastalık raporları sağlık kurulunca verilir. Tek hekimlerin değişik tarihlerde düzenledikleri hastalık raporlarında gösterdikleri zorunluluk üzerine yıl içinde toplam kırk gün hastalık izni kullanan memurların, o yıl içinde bu süreyi aşacak şekilde tek hekimlerden aldıkları ilk ve müteakip raporların geçerli sayılabilmesi için bunların resmî sağlık kurullarınca onaylanması gerekiyor.

Heyet raporu

olarak ise bir sınırlama bulunmuyor. Sağlık Kurulu gerek gördükçe yıl içinde defalarca sağlık raporu verilmesi mümkün bulunuyor.

SÖZLEŞMESİZ HASTANEDEN ALINAN RAPORSGK ile sözleşmesi bulunmayan sağlık hizmeti sunucuları tarafından verilen ve istirahat süresi on günü geçmeyen raporlar, SGK ile sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu hekim tarafından, istirahat süresi on günü aşan raporlar ise SGK ile sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulunca onandığı takdirde geçerli olur.

YILLIK İZİNDE HASTALANMA

Yıllık iznini kullanmakta iken hastalık raporu verilen memurun hastalık izin süresinin, yıllık izninin bittiği tarihten önce sona ermesi hâlinde, memur kalan yıllık iznini kullanmaya devam eder.

Yıllık iznini kullanmakta iken hastalık raporu verilen memurun hastalık izin süresinin yıllık izninin kalan kısmından daha fazla olması hâlinde, hastalık izninin bitimini müteakiben memurun göreve başlaması zorunlu bulunuyor.

Yıllık iznini kullanmakta iken hastalık raporu verilen memurun hastalık izni ile yıllık izninin aynı tarihte bitmesi hâlinde, memur izinlerin bittiği tarihte görevine başlar.

Örneğin 25 Kasım – 24 Aralık tarihleri arasında yıllık izinde olan memurun hastalığı nedeniyle 30 Kasım günü 10 günlük rapor verilmesi halinde yıllık iznin süresi otomatikman 4 Ocak 2016 tarihine uzayacaktır. Buna karşın aynı memurun 10 günlük hastalık raporu 18 Aralık 2015 günü verilmişse bu defa 25 Aralık 2015 günü görevine döner ve kullanamadığı 7 günlük yıllık izni sonradan yeniden talep ederek kullanabilir.

AYLIKSIZ İZİNDE HASTALIK İÇİN ALINAN RAPOR

Aylıksız izinde olan memurun zaten izinli olduğu bu süre içinde hastalık izni kullanması mümkün değil. Buna karşın memurun aldığı sağlık raporu aylıksız iznin sona erme tarihini de kapsıyorsa, rapor süresinin aylıksız iznin bitiminden sonraki kısmı için hastalık izni verilmesi gerekiyor. Örneğin aldığı aylıksız izni 14.12.2015 tarihinde sona erecek olan bir memura 11.12.2015 tarihinden itibaren 10 günlük rapor verilmişse bu memurun 15.12.2015 – 20.12.2015 tarihleri arası için hastalık izni verilmesi gerekiyor.

UZUN SÜRELİ HASTALIKLARDA ALINACAK RAPORLAR

Memurlara, hastalık raporlarına dayanılarak; kanser, verem ve akıl hastalığı gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalıklarda 18 aya kadar, diğer hastalıklarda ise 12 aya kadar hastalık izni verilebiliyor.

Bu süreler sonunda, hastalığının devam ettiğinin resmi sağlık kurulu raporu ile belirlenmesi durumunda, ilgili memurlara aynı süreler kadar daha hastalık izni veriliyor. Bu süre sonunda da iyileşemeyen memurlar hakkında emeklilik hükümleri uygulanması gerekiyor.

MEMURİYET MAHALLİ DIŞINDAN ALINAN HASTALIK RAPORLARI

Hafta sonu tatili, ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile genel tatil günlerinde memuriyet mahalli dışına çıkan Devlet memurlarının memuriyet mahalli dışında iken, kamu hastanelerinden veya özel hastanelerden aldıkları raporlar eğer acil servislerden alınmış ise bu raporların hastalık iznine çevrilmesi mümkün bulunuyor. Mesai saatleri içinde memuriyet mahalli dışından alınan hastalık raporları ise idareler tarafından hastalık iznine çevrilmiyor.

Memurun memuriyet mahallinden usulüne uygun olarak almış olduğu hastalık raporları sonucunda verilen hastalık izinlerinin memuriyet mahalli dışında kullanılması ise mümkün.

YURTDIŞINDA ALINAN RAPORLAR

Ülkemizin taraf olduğu sosyal güvenlik sözleşmeleri hükümleri çerçevesinde akit ülke sigorta kurumu mevzuatına göre düzenlenen ve sözleşmenin uygulanmasına ilişkin formülerlerle

SGK’ya bildirilen istirahat raporları aynen kabul edilmesi gerekiyor. Ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi bulunmayan ülkelerdeki tedaviler sonucu verilen

istirahat raporlarının ülkemiz dış temsilciliklerince onanması hâlinde SGK’ca ayrıca tasdik aranmıyor.

RAPORLAR MAAŞI ETKİLİYOR

Memurların maaşları içerisinde bilhassa özel hizmet tazminatı önemli bir yere sahip. Sağlık kurulu raporu üzerine verilen hastalık izinleri ile kanser, verem, akıl hastalığı, şeker hastalığı ve açık kalp ameliyatı gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığa yakalananların kullandığı hastalık izinleri ve hastalıkları sebebiyle resmi yataklı tedavi kurumlarında yatarak gördükleri tedavi süreleri hariç olmak üzere, bir takvim yılı içinde kullanılan hastalık izin süreleri toplamının 7 günü aşması halinde, aşan günlere isabet eden zam ve tazminatlar yüzde 25 eksik ödenir. 
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 30.11.2015 15:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394