Memuriyete Girişte Yaş Şartı Kaçtır?

Devlet memurluğuna girişte 657 sayılı devlet memurları kanununa göre kaç yaşını tamamlamış olmak gerekir? İşte detaylar...

banner396

Memuriyete Girişte Yaş Şartı Kaçtır?

Devlet memurluğuna girişte 657 sayılı devlet memurları kanununa göre kaç yaşını tamamlamış olmak gerekir? İşte detaylar...

02 Kasım 2015 Pazartesi 14:36
836 Okunma
Memuriyete Girişte Yaş Şartı Kaçtır?
 Devlet memurluğuna girişte 657 sayılı devlet memurları kanununa göre kaç yaşını tamamlamış olmak gerekir? İşte detaylar...

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu memuriyete girişte yaş şartını temel düzeyde açıklamıştır. Bu konu hakkında sürekli sitemize sorular gelmektedir. Ayrıca yayınlanan iş ilanlarında sürekli üst yaş şartı uygulanmasının kaldırılması yönünde yorum ve talepler görülmektedir.

Öncelikle temel olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ilgili maddesini sizinle paylaşalım: Madde 40- Genel olarak 18 yaşını tamamlayanlar Devlet memuru olabilirler. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak ve Türk Medeni Kanununun 12 nci maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler.

Bu maddeye göre devlet memurluğuna girişte teme olarak en az 18 (bazı hallerde 15) yaşını doldurmuş olmak şart. Ayrıca Devlet Memurları Kanunun da herhangi bir üst yaş sınırı görülmemektedir.

Peki, yayınlanan ilanlarda nasıl olurda 30 ve 35 yaşını doldurmamış olmak gibi üst yaş şartı koyabilirler? Bu sorunun cevabı ise Kurum ve Kuruluşların özel Kanun ve Yönetmeliklerle belirlediği personel alımına dair şartları Yönetmelik ve Kanun hazırlanırken doğrudan mevzuata eklemesidir.

 Devlet Memurları Kanunun da yer aldığı gibi özel Kanun ve yönetmeliklerden üst yaş şartının kaldırılmasıdır. Zira 45 yaşında kendini gayet iyi bir şekilde yetiştirmiş ve yayınlanan ilana başvuranlar arasından o iş için en uygun kişi o ise sırf yaşı daha genç diye yetersiz birinin atanması bir hak gaspı olarak değerlendirilmektedir.
>>2016 KPSS'YE GİRECEK ORTAÖĞRETİM ADAYLARI DİKKAT!!!

Son Güncelleme: 02.11.2015 14:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394