Memura tanınan izin hakları

Devlet memurlarına hangi durumlarda neye göre izin hakkı verilmektedir. Mazeret izninden, refakat iznine kadar tüm izin çeşitleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler...

banner396

Memura tanınan izin hakları

Devlet memurlarına hangi durumlarda neye göre izin hakkı verilmektedir. Mazeret izninden, refakat iznine kadar tüm izin çeşitleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler...

06 Aralık 2015 Pazar 20:29
Memura tanınan izin hakları
Devlet memurlarına hangi durumlarda neye göre izin hakkı verilmektedir. Mazeret izninden, refakat iznine kadar tüm izin çeşitleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler...

Mazeret izni


657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurun bazı hallerde mazeret izni kullanabilmesine imkan tanımaktadır. Memurların mazeret izni kullanabilecekleri haller arasında, memurun eşinin anne veya babasının ölümü hali de yer almaktadır.

Eşinin annesi veya babası ölen memur, isteği üzerine 7 günü aşmayacak şekilde mazeret izni kullanabilir.

Memurun talebi halinde bu iznin verilmesi zorunludur.

Mazeret İzni çeşitleri

Doğum mazereti

Kadın memura, doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta analık izni verilir. Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi 8 haftalık süreye 2 hafta daha eklenir. Sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde beklene tarihinden önceki 3 haftaya kadar çalışmaya devam edebilir. Bu durumda, doğum öncesinde çalışılan süreler doğum sonrası izin süresine eklenir. Erken doğum halinde, doğum öncesi kullanılamayan analık izni süresi de doğum sonrası analık izni süresine ilave edilir.

Eşi doğum yapan memura, isteği üzerine 10 gün izin verilir.

Çocuk mazereti

Çocuğu olan kadın memurlara, analık izni süresinin bitiminden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat olmak üzere süt izni verilir.

Doğumda veya doğum sonrasında (doğum sonrası analık izni olarak belirlenen süre içerisinde) annenin ölümü halinde, isteği üzerine memur olan babaya, analık izin süresini sonuna kadar izin verilir.

En az yüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğu (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az yüzde 70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanan memura, hastalık raporuna dayalı olarak bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar mazeret izni verilir. (Anne ve babanın her ikisinin de memur olması durumunda, izin aynı anda sadece birisi tarafından kullanılabilir ve yıl içerisinde her ikisinin bu sebeple kullanacağı mazeret izni süresi toplamı 10 günü geçemez.)

Evlenme mazereti

Memura, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde isteği üzerine 7 gün izin verilir.

Ölüm mazereti


Eşi ya da çocuğu ölen memura, isteği üzerine 7 gün izin verilir.

Eşinin ya da kendisinin ana, baba veya kardeşinin ölümü hallerinde, memura isteği üzerine 7 gün izin verilir.

Diğer mazeretler

Yukarıda belirtilen doğum, çocuk, evlenme veya ölüm mazeretleri dışındaki herhangi bir mazeret nedeniyle memurların izin kullanması da söz konusudur.

Yukarıda sayılan ve istenmesi halinde idare tarafından izin verilmesi zorunlu olan mazeretler dışındaki bir sebeple izin isteyen memura; merkezde atamaya yetkili amir, ilde vali, ilçede kaymakam ve yurt dışında diplomatik misyon şefi tarafından bir takvim yılında toptan veya bölümler halinde, 10 güne kadar mazeret izni verilebilir. Zorunlu hallerde aynı usulle yeniden 10 güne kadar izin verilebilir.

Bu şekilde verilen mazeret izninin 10 günü aşan kısmı memurların yıllık izninden düşülür. Ancak, bu  mazeret izinlerini öğretmenler en fazla 10 gün süre ile alabilirler.

Refakat izni hakkı

Refakat edilmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek şekilde ağır bir kaza geçiren veya tedavisi uzun süren bir hastalığı bulunan yakınından dolayı, memura talebi üzerine refakat izni verilmektedir.

Ancak, Devlet memurlarına hangi yakınlarından dolayı refakat izni verileceği 657 sayılı Kanunda da belirtilmiş olup, bu kişiler arasında memurun eşinin anne ve babasına yer verilmemiştir.

Bu nedenle, eşinin anne veya babasının ağır bir kaza geçirmesi ya da tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması durumunda, memura refakat izni verilmemektedir.

Refakat izniyle ilgili ayrıntılı bilgiler şu şekilde açıklanabilir.

Hangi hallerde refakat izni alınır?

Memura, talebi üzerine;

-Bakmakla yükümlü olduğu; anne, baba, eş veya çocuklarının ağır bir kaza geçirmesi veya tedavileri uzun süren bir hastalıkları bulunması,

-Bakmakla yükümlü olmadığı; anne, baba, eş, çocuk veya kardeşlerinin refakat edilmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek şekilde ağır bir kaza geçirmeleri veya tedavileri uzun süren bir hastalıklarının bulunması,

-Aynı kişi için aynı tarihte başka bir memurun refakat izni kullanmıyor olması

hallerinde refakat izni verilir

Raporda hangi hususlar bulunmalıdır?

Refakat sebebiyle izin verilmesine esas teşkil edecek sağlık kurulu raporunda;

-Refakati gerektiren tıbbî sebepler,

-Refakat edilmediği takdirde hayatî tehlike bulunup bulunmadığı,

-Sürekli ve yakın bakım gerekip gerekmediği,

-Üç ayı geçmeyecek şekilde refakat süresi,

-Varsa refakatçinin sahip olması gereken özel nitelikler (kişi ismi yazılması gerekmiyor)

yer almalıdır.

Refakat izni ne kadar süre ile alınabilir?

Refakat izni, en çok üç ay süre ile verilir. Gerekli görülmesi hâlinde üç aylık süre aynı koşullarda üç ay daha uzatılabilir.

Aynı kişinin aynı hastalığı için verilecek refakat izninin toplam süresi altı ayı geçemez. Bu izin arka arkaya kullanılabileceği gibi farklı zamanlarda da kullanılabilir.

Aynı kişinin farklı bir hastalığı için yeniden toplam altı aya kadar refakat izni alınabilir.

Farklı bir kişinin hastalığında da aynı sürelerle refakat izni alınabilir.

Aynı dönemden birden fazla kişinin (refakat izni alınmasına gerekçe olabilecek kişinin) rahatsızlanması halinde, yine üçer ay süreli refakat izni verilmesine ilişkin raporlara göre aynı hasta için en çok altı aya kadar (arka arkaya ya da aralıklı üçer ay olarak)  refakat izni kullanılabilir. Ancak, bu sürenin bitiminden sonra da hastalıkları devam ediyor ise diğer kişiler için de refakat izni alınabilir.

(Örneğin, refakat izni alınmasına konu 2 kişinin aynı kazada ağır yaralanması ve hayati tehlikelerinin bir yıl sürmesi halinde, bu sürenin tamamı için refakat izni kullanılabilir.)

İzin süresi bitmeden hastanın iyileşmesi ya da hayatını kaybetmesi


İzin süresi içinde refakati gerektiren durumun ortadan kalkması hallerinde (iyileşme, ölüm), memur iznin bitmesini beklemeksizin (isteği halinde diğer yasal izinlerini kullanarak) göreve başlar.

Göreve başlamama

Refakati gerektiren durumun ortadan kalkması hallerinde iznin bitmesini beklemeden ya da izin süresinin bitiminde göreve başlamayan memurlar, izinsiz ve özürsüz olarak görevlerini terk etmiş sayılarak haklarında 657 sayılı Kanun hükümleri uygulanır. Göreve başlamama süresinin 10 güne ulaşması halinde memur hakkında çekilmiş sayılmaya ilişkin hükümler uygulanacağı, daha az süreli göreve başlamama hallerinde ise göreve gelinmeyen gün sayısına göre ilgili disiplin cezasının uygulanacağı değerlendirilmektedir (1-2 gün aylıktan kesme, 3-9 gün kademe ilerlemesinin durdurulması cezası).

Diğer haklar

Devlet memuruna, eşinin anne veya babasından dolayı sadece mazeret izni (ölüm nedeniyle) kullanabilme hakkı tanınmış olup, bunun dışında memura tanınan herhangi bir hak bulunmamaktadır.

Devlet memurlarına hangi durumlarda neye göre izin hakkı verilmektedir. Mazeret izninden, refakat iznine kadar tüm izin çeşitleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler...

memurunyeri.com
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 06.12.2015 20:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394