Memur öğretmenlerin sesini duyan var mı?

Daha önceleri sorunsuz bir şekilde memurluktan öğretmenliğe geçiş yapabilen memur öğretmenler 2012 yılında çıkarılan bir yasayla bu haklarını kaybettiler.

banner396

Memur öğretmenlerin sesini duyan var mı?

Daha önceleri sorunsuz bir şekilde memurluktan öğretmenliğe geçiş yapabilen memur öğretmenler 2012 yılında çıkarılan bir yasayla bu haklarını kaybettiler.

16 Ekim 2014 Perşembe 11:38
673 Okunma
Memur öğretmenlerin sesini duyan var mı?
Daha önceleri sorunsuz bir şekilde memurluktan öğretmenliğe geçiş yapabilen memur öğretmenler 2012 yılında çıkarılan bir yasayla bu haklarını kaybettiler. Eski sistemde herhangi bir kamu kurumunda görev yapan öğretmenlik branşı mezunu personeller KPSS şartı olmadan hizmet yıllarına göre kendi branşlarında açılan  kontenjanlara başvuru yaparak öğretmenliğe geçebiliyordu; ancak Milli Eğitim Bakanlığınca 06/05/2010 tarihinde yayınlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 5.12,17,21 ve 22. maddelerinde 31/08/2012 gecesi yapılan değişiklik ile memurlukta hizmet süresi esasına dayalı atama çeşidi olan "Kurum içi İlk Atama ve Kurumlar Arası İlk Atama" yürürlükten kaldırılmıştır.

Kurum İçi  ve Kurumlar Arası atamanın kaldırılması nedeniyle bu durumda olan memurların KPSS'ye tekrar girerek öğretmenlik için gerekli olan sınavlara girmeleri zorunlu hale getirilmiştir.Oysa ki öğretmen atamalarında bu şekilde alım yapılan kontenjanların sayısı 40 bin kişilik atamada bile en fazla 500-600 kişiyi geçmemekteydi.

Böyle bir konuda 2 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen mağdur durumdaki memur öğretmenler için Milli Eğitim Bakanlığı kılını bile kıpırdatmamış iletilen talepleri kulak ardı etmiştir. Memurların öğretmenliğe geçiş için eski sistemin tekrar getirilmesine yönelik talepleri Meclis gündemine de getirilmiş ve İstanbul Milletvekili Mahmut TANAL soru önergesi vererek durumu Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI'ya sormuştur.

Soru Önergesinin cevabıyla ilgili haber bile yok

Sorunun bir numaralı yetkilisi olan Bakan AVCI'nın soru önergesine ne cevap verdiği bile bilinmemektedir.Bu kadar mağdur durumda olan memurlar varken ve umut verecek bir haber beklenirken önergenin akıbetinin ne olduğunu kimse bilmemektedir.

İŞTE VERİLEN SORU ÖNERGESİ

Milli Eğitim Bakanlığınca 06/05/2010 tarihinde yayınlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğininin 5. 12, 17, 21 ve 22. maddelerinde 31/08/2012 gecesi yapılan değişiklik ile memurlukta hizmet süresi esasına dayalı atama çeşidi olan "Kurum İçi İlk Atama ve Kurumlar Arası İlk Atama" yürürlükten kaldırılmıştır. Kurum İçi ve Kurumlar Arası atama kaldırılarak kamu görevi hizmetinde çalışan memurların tekrar KPSS'ye girerek puan üstünlüğüne göre atanma şartı getirilmiştir. Söz konusu değişiklik ile memur öğretmenler bir anda mağdur duruma düşmüşlerdir. Bu konu hakkında aşağıdaki sorularımın cevaplandırılması zorunluluğu doğmuştur.

1- Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısında, 6 yıl dershanelerde hizmeti bulunanları KPSS şartı aramaksızın öğretmenlik kadrolarına atamalarını uygun görülürken, neden kamu hizmetinde bulunan memurlara KPSS şartı getirilmiştir?

2- Kamu hizmetinde bulunan memurların en üst öğrenim gördükleri mesleklerde çalıştırılmaları birçok mahkeme kararıyla hükme bağlanmışken böyle bir uygulamanın getirilmesi mahkeme kararlarına aykırılık teşkil etmez mi?

3- Kamu hizmetinin bütünlüğü göz önüne alındığında ilgili işlemin kamu işlerinin bütünlüğü ilkesine aykırılık teşkil etmez mi?

4- Memur öğretmenlerin bu mağduriyetinin giderilmesi için Bakanlık olarak bir çalışmanız var mıdır? Varsa ne aşamadadır?

Soru önergesi 21 Mart 2014 tarihinde verilmiş ve aradan 7 ay geçmiştir; ancak ortada ne bir makul açıklama var nede bir gelişme.

Dershane öğretmenleri KPSS şartı olmadan alınıyorsa memur öğretmenlerin günahı ne?

Dershanelerin 2014-2015 eğitim öğretim yılından sonra kaldırılacak olmasıyla bu sektörde çalışan öğretmenlere bakanlık 6 yıl dershanelerde sigortalı olarak görev yapma şartıyla KPSS'ye girme mecburiyeti olmadan öğretmenlik yolunu açmıştır. O halde bakanlığa sormak gerekiyor. Kamuda zaten memur olarak görev yapan öğretmen adaylarına hangi düşünceyle tekrar KPSS şartı getirilmiştir?

Milli Eğitim Bakanlığı memur öğretmenlerden yükselen bu sesi artık duymalı ve yaşanan mağduriyetleri gidermelidir. kpsscafe olarak bakanlığa çağrımızı tekrarlıyoruz .Bu koşulda olan tüm çalışanların hakları geri  verilmeli ve en değerli kavram olan adalet duygusu tekrardan yerine getirilmelidir.

kpsscafe-yenilogo

NOT: Kpsscafe.com tarafından hazırlanan bu haber “www.kpsscafe.com.tr” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz. Aksi takdirde tüm yasal girişimler yapılacaktır.
>>2016 KPSS'YE GİRECEK ORTAÖĞRETİM ADAYLARI DİKKAT!!!

Son Güncelleme: 16.10.2014 11:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mağdur memur öğretmenlerr 2 yıl önce

memur öğretmenlerin sesini duyan varmı?

banner389

banner394