Memur maaşlarına iyileştirme teklifi

Emekli, Asgari Ücretli Ve Memur Maaşlarına İyileştirme teklifi Temel harcama kalemlerinde yaşanan artış enflasyonu etkileyince, emekli, memur ve dar gelirlinin cebine giren maaş zammı da eriyip yok oldu.

banner396

Memur maaşlarına iyileştirme teklifi

Emekli, Asgari Ücretli Ve Memur Maaşlarına İyileştirme teklifi Temel harcama kalemlerinde yaşanan artış enflasyonu etkileyince, emekli, memur ve dar gelirlinin cebine giren maaş zammı da eriyip yok oldu.

21 Ekim 2014 Salı 11:27
Memur maaşlarına iyileştirme teklifi
Emekli, Asgari Ücretli Ve Memur Maaşlarına İyileştirme teklifi

Temel harcama kalemlerinde yaşanan artış enflasyonu etkileyince, emekli, memur ve dar gelirlinin cebine giren maaş zammı da eriyip yok oldu. Bu durumu gündeme taşıyan MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, emekli ve asgari ücretlinin darda, memurun ise zararda olduğunu belirterek, maaşların iyileştirilmesi için TBMM Başkanlığına iki ayrı kanun teklifi sundu.

Yaptığı açıklamada, 2014 Eylül ayı itibariyle sadece gıda harcamalarının 4 kişilik bir aile için 1190 liraya çıktığını belirten Kalaycı, yandaş sendikayı suçlayarak kamu çalışanları ve emeklilere 2014 ve 2015 yılı için yapılan toplu sözleşmeyle büyük bir kazık atıldığını söyledi. Açıklamasında, “2014 yılında ortalama %5,2 maaş zammına karşın, 9 aylık enflasyon %6,43 olmuş, yılsonunda ise %9,4 tahmin edilmektedir. Kamu görevlileri ve emeklileri Temmuz’da zam alamamış, 2015 Ocak’ta da enflasyon farkı alamayacaktır.” diyen Kalaycı, borç batağında yüzen çalışanların banka kredileriyle ayakta kalmaya çalıştığına dikkat çekti.

Kalaycı, emekli, dul ve yetimler ile kamu çalışanlarının aylıklarının iyileştirilmesi ve enflasyon kayıplarının telafisi amacıyla kendilerine iyileştirme tazminatı ve zammı ödenmesini öngören 2 adet kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını kaydetti.

Söz Konusu Önergede İse Şunlar Yer Aldı;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Kamu görevlilerine verilen 2014 yılı maaş zammının çok üzerinde seyreden enflasyon nedeniyle uğradıkları kaybın telafisi ve maaşlar arasındaki eşitsizlik ve dengesizliklerin giderilmesi için iyileştirme tazminatı ödenmesi amacıyla hazırlanan “375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur.

Gereğini saygıyla arz ederim. 20/10/2014

(1) Mustafa KALAYCI

Konya Milletvekili

GENEL GEREKÇE

Kamu görevlileri 2014 yılında ortalama yıllık %5,2 maaş zammı alırken, 9 aylık enflasyon %6,43 olmuş, gıdadaki fiyat artışı %9,55’i bulmuştur.

2014 yılında enflasyon farkı dahi içermeyen yalnızca 123 TL’lik seyyanen zam nedeniyle kamu görevlileri ilk defa Temmuz ayında ikinci yarıyıl zammı alamamış, 2015 Ocak ayında da enflasyon farkı alamayacaktır.

Enflasyon farkı verilmemesinin yanında; kamu görevlilerinin ek ders ücretleri, nöbet ücretleri, ek ödemeler, aile yardımı, çocuk parası, özel hizmet tazminatı, fazla mesai ücretleri de artmamıştır.

Son bir yıl içinde dört kişilik bir ailenin yapmak zorunda olduğu yaşamsal harcamalar tam 434,19 lira artmış olup, buna göre memur maaşları 2013 yılına göre 311 lira erimiştir.

Hükümet 2014 yılı enflasyon hedefini %5,3’ten, %9,4’e çıkarmıştır. Bu durum, enflasyon hedefine göre verilen maaş zammının çok yetersiz kaldığının Hükümet tarafından da teyit edildiğini ortaya koymaktadır.

Resmi rakamlardan açıkça görüldüğü üzere kamu görevlileri 2014 yılının başından itibaren ciddi bir ekonomik kayba sürüklenmeye devam etmektedir.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2014 Eylül ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarına göre; çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 1.999,14 TL, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 4.065,27 TL olarak belirlenmiştir.

Aynı araştırmaya göre bir memur, maaşının %71,4’ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır.

Bu Kanun Teklifi ile tüm kamu görevlilerine 2014 yılı maaş zammının çok üzerinde seyreden enflasyon nedeniyle uğradıkları kaybın telafisi maaşlar arasındaki eşitsizlik ve dengesizliklerin giderilmesi için tazminat ödenmesi öngörülmektedir.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Enflasyondaki yükselme karşısında uğradıkları kayıpların telafisi ve maaşlarının iyileştirilmesi amacıyla kamu görevlilerine 3.000 gösterge rakamından az olmamak (231 TL) ve 15.000 gösterge rakamını geçmemek (1.155 TL) üzere, Bakanlar Kurulunca unvanlara göre belirlenen gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda aylık iyileştirme tazminatı ödenmesi öngörülmektedir.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

375 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 27/6/1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 18- Aylıklarını 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu, 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ve 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre almakta olan memur, sözleşmeli ve 4/C’li geçici personele; 3.000 gösterge rakamından az olmamak ve 15.000 gösterge rakamını geçmemek üzere, Kamu Personeli Danışma Kurulunun görüşü ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca unvanlara göre belirlenen gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak miktarda aylık iyileştirme tazminatı ödenir.

Bu tazminata hak kazanılmasında ve ödenmesinde aylıklara ilişkin hükümler uygulanır. Bu maddeye göre yapılacak ek ödeme damga vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmaz ve ilgili mevzuatı uyarınca ödenmekte olan zam, tazminat, ödenek, döner sermaye ödemesi, ikramiye, ücret ve her ne ad altında olursa olsun yapılan benzeri ödemelerin hesabında dikkate alınmaz.”

MADDE 2- Bu Kanun hükümleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 21.10.2014 11:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394