Memur Maaşlarına 2018 ve 2019 İçin İstenen Zam Oranı Belli Oldu

Türkiye Kamu Sen Konfederasyonunun 2018 ve 2018 yıllarında memur maaşlarına istediği zam oranı belli oldu. İşte Sendika tarafından Devlet Personel Başkanlığına önerilen teklifin ayrıntıları.

Memur Maaşlarına 2018 ve 2019 İçin İstenen Zam Oranı Belli Oldu

Türkiye Kamu Sen Konfederasyonunun 2018 ve 2018 yıllarında memur maaşlarına istediği zam oranı belli oldu. İşte Sendika tarafından Devlet Personel Başkanlığına önerilen teklifin ayrıntıları.

24 Temmuz 2017 Pazartesi 13:19
Memur Maaşlarına 2018 ve 2019 İçin İstenen Zam Oranı Belli Oldu

Milyonlarca memurun büyük bir merakla beklediği iş sözleşmesi zam oranları, Memur Sen tarafından açıklandı. 

2018-2019 dönemi memur zam oranlarını bekleyen memurlara Memur Sen tarafından bir açıklama geldi. Memurların gözlerini çevrildiği Türkiye Kamu-Sen memur zam oranlarına ilişkin yapılması planlanan teklif geldi. Türkiye Kamu-Sen, memurlara 2018 yılında seyyanen net olarak 150 lira, yüzde 10+10 artış ve bu artışların üzerine ekonomik büyüme ve refah paylarını içeren yüzde 3'lük zam, 2019'da seyyanen net 150 lira ve yüzde 8+8 artış ile yüzde 3 oranında ekonomik büyüme ve refah payı artışı teklifini Devlet Personel Başkanlığına iletti.

Türkiye Kamu Sen Konfederasyonun Genel Toplu Görüşme Sekreteri Necati Alsancak bir son dakika açıklaması yaptı. Alsancak ve beraberindekiler, 2018-2019 yıllarını kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşmesi için Türkiye Kamu-Sen'in tekliflerini sunmak için Devlet Personel Başkanlığına geldi. DPB binasının girişinde tekliflerin içeriğine dair basın gazetecilere açıklamada bulunan Alsancak, 4. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin 1 Ağustos Salı günü başlayacağını söyledi.

Alsancak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi::

"Konfederasyon ve bağlı sendikalarımızın yetkili kurulları, günler süren çalışmalar sonucunda kamu görevlilerinin ve emeklilerin kronikleşmiş ekonomik sorunları yanında; geçmiş dönem kayıpları, 2015 yılı enflasyon farkı tanımın değiştirilmesi nedeniyle ödenmeyen enflasyon farkı, zorunlu tüketim harcamalarında yaşanan fiyat değişimleri ve son olarak işçilerle imzalanan toplu sözleşmede ortaya çıkan işçi-memur zammı farkını da dikkate alarak 2018 ve 2019 yıllarında uygulanmasını istediği maaş artış teklifini ortaya koydu. Buna göre, Türkiye Kamu-Sen olarak hükümetle yapılacak toplu pazarlıkta; 2018 yılı için ocak ayından geçerli olmak üzere seyyanen net 150 lira, yüzde 10+10 artış ve bu artışların üzerine ekonomik büyüme ve refah paylarını içeren yüzde 3'lük zam, 2019 yılı için ise yine ocak ayından itibaren seyyanen net 150 lira ve yüzde 8+8 artış ile yüzde 3 oranında ekonomik büyüme ve refah payı artışı talep ediyoruz."

Atamalarda Adil Davranılmalıdır

Kamu Sen Toplu Sözleşme Sekreteri Alsancak, geçen dönemde imza altına alınmasına rağmen halen uygulanmayan toplu sözleşme maddelerinin yeni dönemde uygulanmasını şart koştuklarına dikkati çekerek, tekliflerinde yer alan diğer maddeleri şöyle sıraladı:

"Vergi dilimindeki adaletsizliğin giderilerek kamu görevlileri üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi gerekiyor. 4/B'li sözleşmeli ve 4/C'li geçici personel ile vekil gibi adlar altında güvencesiz çalışmaya son verilerek bu kapsamdaki kamu personelinin kadroya geçirilmesini istiyoruz. Memur maaşını oluşturan bütün kalemler ile özel hizmet tazminatı, ek ödeme, ek ders, döner sermaye, fazla çalışma ücreti, ikramiye, sosyal denge tazminatı gibi diğer ödemelerin de emekli keseneğine dahil edilmesini talep ediyoruz. Başta aile yardımı ve çocuk parası olmak üzere tüm sosyal yardım miktarlarının artırılmasını, ek gösterge ve özel hizmet tazminatı adaletsizliğinin giderilmesini, ek ders, fazla mesai, nöbet ve harcırah gibi ödemelerin düzenlenerek günün şartlarına göre yükseltilmesini, yardımcı hizmetler sınıfı personeline de ek gösterge verilmesini talep ediyoruz.
Bunlarla birlikte ramazan ve kurban bayramlarında kamu görevlileri ve emeklilerine bayram ikramiyesi verilmesi, kıdem aylığındaki 25 yıllık sınırın kaldırılarak tüm kamu görevlilerine çalıştıkları her kıdem yılı için 20 lira kıdem aylığı ödenmesi, mülakata bağlı atamalara son verilerek adil bir atama ve görevde yükselme sistemi getirilmesi gibi birçok konu bu yılki toplu sözleşme görüşmelerinde olmazsa olmazımız olacak."

Açıklamasının ardından, Alsancak ve beraberindekiler, Türkiye Kamu-Sen'in 4. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri için belirlediği teklifleri Devlet Personel Başkanlığı'na sundu.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

Son Güncelleme: 24.07.2017 14:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
erdal 1 yıl önce

Sendika alırsa üyeliğim devam eder Devletten bu istediklerini alamazsa üyelikten istifa ederim.
Bir ikincisi 2019 yılındaki başkanlık seçiminide etkileyecektir verilecek zam oranları bayram ikramiyesi daban aylığa ve maaşkara seyyenen yapılması istenilen zamlar için bu ülkenin vatandaşı olarak büyümedeki payımızı alarak yaşam kalitemizi ve refah seviyemizin yükselmesini arzu ediyoruz.
sayın bakanlarımız vekillerimiz aldıkları maaşlarla geçinemediklerini söylüyorlar ya taşoran personel ve normal memurların aldığı maaş ortada biz camı avlusuna mendilmi açalım onlar o kadar büyük maşşala geçinemiyorlarsa biz nasıl geçinelim

Avatar
yigit 1 yıl önce

fiyasko gine 2 yıl öncede aynı benzer istekler var enflasyonun bile altında kaldık

Avatar
yigit 1 yıl önce

fiyasko gine 2 yıl öncede aynı benzer istekler var enflasyonun bile altında kaldık

Avatar
admin 1 yıl önce

hadi bakalım bu isteklerinizi kabul ettirirseniz size100 puan

Avatar
cömert 1 yıl önce

2018 ve 2019 yılları için ayrı ayrı 20+20 bile az. yılların açığını kapatamaz. Necmettin ERdoğan zamanındaki gibi yüzde yüz bir artış olacak ki açık kapatılsın

Avatar
Yasmin 1 yıl önce

En az 200 tl memur emeklisine verilmesi lazım bu onların en doğal hakkıdır zaten hep kesinti hep kesinti verin şu beklenen zammı artık ağanın eli bükülmez