Memur ek iş yapabilir mi?

Memurların ek iş yapabilme koşulları hangi durumlarda geçerli olur? Şartlara uymayan memura verilen cezanın kapsamı

banner396

Memur ek iş yapabilir mi?

Memurların ek iş yapabilme koşulları hangi durumlarda geçerli olur? Şartlara uymayan memura verilen cezanın kapsamı

22 Kasım 2014 Cumartesi 21:46
Memur ek iş yapabilir mi?

Memurlar Ek İş Yapabilir mi? Memurlar hangi ek işleri yapabilir? İkinci iş yapan memurlara ne tür cezalar verilir? Bu tarz sorular kamuda çalışan sayısı 3 milyon 160 bin 624 aşan memurun ara ara zihinlerini meşgul eden sorular arasında yer alır. Bu yazımda acizane bu soruya cevap bulmaya çalışacaz.

Devlet memurlarının anayasası niteliğinde ki 657 sayılı devlet memurları kanunun 28. Maddesi:

Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). (Ek cümle: 08/08/2011 - 650 S. KHK./38. md.) Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir işyerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamaz.

(Değişik fıkra: 08/08/2011 - 650 S. KHK./38. md.)(*) Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri görevleri, özel kanunlarda belirtilen görevler ile kurumundan izin alınmak kaydıyla yapılan insani ve sosyal amaçlı gönüllü çalışmalar bu yasaklamanın dışındadır.
Eşleri, reşit olmayan veya mahcur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler.

Denilerek memurların ticaret yasağı ile ilgili yasal çerçeve oluşturulmuştur. Bu yasal çerçeveyi yorumladığımızda şu sonuçlara varabiliriz:

a-657 sayılı Kanun memurun sadece tacir veya esnaf olarak faaliyette bulunmasının yanı sıra, tacir veya esnaf sayılmasını gerektirecek bir davranışta bulunmasını da yasaklamıştır.

b-Ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz denilerek mütahitlik hizmetleri, mermer  üretimi, boru üretimi, kimyasal madde  üretimi, armatörlük, nakliyat, beyaz eşya tüccarlığı, restaurant, kuyumculuk, emlakçılık, dershanecilik, kısacası aklımıza gelecek her türlü ticari ve sanayi kuruluşu  kurmak hatta bu kuruluşlarda çalışmak açıkça yasaklanmıştır.

Ancak kanunda sayılanlarla birlikte memurlara tanınan istisnai işlerde bulunmaktadır.

a- Memurlar; üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri ile kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim ve denetim kurulu üyeliklerinde bulunabilmekte ve bu görevlerinden dolayı bir miktar ücret alabilmektedir.

b- Bazı Danıştay kararları ve Devlet Personel Başkanlığının bu konudaki görüşüne göre memurlar anonim ve limited şirketlerde ortak olabilmektedir. Ancak bu şirketler fiili olarak görev alamamaktadır. Örneğin memur bir limited şirketin ortağı olabilir ama o şirketin müdürü olamaz. BİST yani Borsa  İstanbul bunun en güzel örneği. Borsadan istediğiniz kadar hisse senedi alarak şirket ortağı olabilirsiniz. Ancak memurlar hissesini aldığı şirkette bizzat çalışma imkanı bulunmamakta.

Memurlar dizi ve filmlerde rol alma, köşe yazarı olma, şirket ortağı olma, arabasını kiraya verme özel okullarda 10 saate kadar ders verebilme, sahneye çıkma, hisse senedi alma gibi bazı işleri ek iş olarak yapabilirler; ancak bu işleri yapacak kamu çalışanlarının şu hususları mutlaka unutmamaları gerekmektedir.

a) Bu işleri yürütürken mutlaka devlet memurları, resmi sıfatlarının gerektirdiği itibar ve güvene layık olduklarını hizmet içindeki ve dışındaki işlerde davranışlarıyla göstermeye devam etmeli

b) Memur işverenle sosyal güvenlik ilişkisi (prim yatırma, sigorta, ücret vs) kurmamalı.

c) Memur 657'nin 'basına bilgi veya demeç verme' başlıklı 15'inci maddesine aykırı bir şekilde kendi göreviyle ilgili bilgi ve demeç vermemeli.

d) Esnaflık ya da tüccarlık yapmama, şirketi temsilciliği vs yapmamalı.

e) Çalışmalarını mesai saatleri dışında yapmalı.

Peki memurlar ek iş yapma yasağına rağmen bu riski göze alıp ek iş yaparlarsa ne ceza alırlar?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 125 maddesinin, D fıkrasının h bendine göre memurun “Ticaret yapmak veya Devlet memurlarına yasaklanan diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunması" kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını gerektirmektedir.” - Kademe ilerlemesinin durdurulması : Fiilin ağırlık derecesine göre memurun, bulunduğu kademede ilerlemesinin 1 - 3 yıl durdurulması anlamına gelmektedir. İşin dolaylı ama daha acı yanı bu cezadan dolayı yapılacak olan MEB Şube Müdürlüğü Sınavı, Maarif Müfettişliği sınavı, yurt dışı ateşelik, müşavirlik vs gibi görevde yükselmeyi sağlayan sınavlara girememek anlamına gelmektedir. Mesleki anlamda kariyer yapamamak anlamına gelmektedir.

memuryeri.com

>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 22.11.2014 21:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394